Сполучені Штати прокоментували слова міністра оборони Росії Сергія Шойгу про те, що американські військові нібито готують провокацію на Донбасі із застосуванням "хімічних компонентів", звинувативши РФ у брехні та ескалації напруженості. В українському Міністерстві закордонних справ зазначили, що слова Шойгу є "черговим прикладом російської дезінформації".
Відповідну заяву під час брифінгу 21 грудня зробив прессекретар Пентагона Джон Кірбі.
"Ці заяви міністра Шойгу повністю брехливі", – зазначив посадовець.
Кірбі додав, що міністр оборони США останнім часом не розмовляв із Шойгу та не має таких планів на найближчий час.
Речник Міністерства закордонних справ Олег Ніколенко заявив, що МЗС категорично відкидає інсинуації в бік України, які пролунали під час засідання колегії міністерства оборони Російської Федерації.
"Заяви міністра оборони про нібито хімічні речовини, інструкторів американських приватних військових компаній, обстріли житлових кварталів на Донбасі – чергові приклади масованої російської дезінформації", – зазначив посадовець.
Прессекретар зауважив, що Росія продовжує створювати інформаційне прикриття для можливих подальших провокацій її військ на українській території. Відтак МЗС закликало російське керівництво припинити ворожу риторику і мову ультиматумів.
"Повернення Москви в конструктивне русло дійсно підтвердить задеклароване російським президентом на засіданні колегії прагнення вирішити конфлікт політико-дипломатичними методами", – підкреслив Ніколенко.
За його словами, відповідним першим кроком має стати початок виконання Росією Мінських домовленостей і домовленостей лідерів Нормандського формату.
"Припинення російської збройної агресії проти України і відмова РФ від логіки конфронтації стане найкращою гарантією безпеки на Європейському континенті", – підсумував речник.
Що сказав Шойгу
21 грудня міністр оборони Росії Сергій Шойгу на розширеному засіданні колегії Міністерства оборони у Москві за участю президента РФ Володимира Путіна заявив про те, що на сході України перебувають співробітники американських приватних військових компаній, які нібито займаються підготовкою провокації із застосуванням "хімічних компонентів".
"Для скоєння провокації до міст Авдіївка та Червоний Лиман доставлено резерви невстановленого хімічного компонента", — заявив Шойгу.
При цьому міністр стверджує, що в Авдіївці та Приазовському, що на Донеччині, нібито перебувають понад 120 співробітників ПВК США.
"Вони обладнують вогневі об'єкти в житлових будинках та на соціально значущих об'єктах, здійснюють підготовку українських сил до проведення спеціальних операцій та активних бойових дій", – зазначив міністр.
Що відомо
- 7 грудня відбувся онлайновий саміт президентів США і Росії Джо Байдена і Володимира Путіна на тлі численних повідомлень про скупчення військ РФ на кордоні з Україною. Путін попросив у Байдена гарантій нерозширення НАТО на схід і звинуватив Україну в зриві "Мінська". Байден "висловив глибоку стурбованість США і європейських союзників щодо ескалації Росією сили довкола України".
- Після перемовин із Путіним Байден поговорив із лідерами Франції, Німеччини, Італії і Британії. 9 грудня президент Байден провів телефонну розмову з президентом України Володимиром Зеленським.
- Міністр оборони України Резніков заявив, що Росія не припинила стягувати війська до кордону з Україною після розмови президентів Байдена та Путіна. За даними Міноборони, чисельність військових Росії поблизу України може зрости до 175 тисяч.
- У ніч проти 16 грудня Володимир Зеленський зустрівся з генеральним секретарем НАТО Єнсом Столтенберґом. За словами останнього, Росія продовжує нарощувати військову присутність на українському кордоні.
- Європейський парламент 16 грудня ухвалив резолюцію із засудженням російської агресії проти України та її військових маневрів на прикордонні.
- 17 грудня Північноатлантичний альянс заявив, що занепокоєний нарощуванням Росією військ на кордонах України, яке спостерігається останніми місяцями, та попередив, що агресія РФ проти України матиме "величезні наслідки".
- 17 грудня Міністерство закордонних справ Росії запропонувало США проєкти договору про гарантії безпеки та угоди щодо забезпечення безпеки РФ та країн-членів НАТО, що передбачає заборону на включення до складу альянсу країн колишнього СРСР (а отже і України).
- У відповідь США й НАТО тоді ж заявили, що отримали пропозиції Росії, але обговорювати питання європейської безпеки без участі союзників у Європі не будуть. А МЗС України наголосило, що лише країна і НАТО вирішують, як розвиватимуться їхні відносини, зокрема що стосується розширення Альянсу.
- 21 грудня речниця Білого Дому Джен Псакі заявила, що лише Україна та союзники по НАТО мають право ухвалювати рішення щодо розширення альянсу.
- Того ж дня Володимир Путін заявив, що Російська Федерація прагне отримати від США безпекові гарантії, зокрема, про те, що поблизу Росії не будуть розміщені ракетні комплекси, націлені на Москву.
Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу
Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!