Білоруського опозиціонера та блогера Сергія Тихановського, чоловіка кандидатки в президенти Білорусі Світлани Тихановської, засудили до 18 років колонії суворого режиму. Частина політв'язнів в Білорусі отримали вироки, які передбачають до десяти років позбавлення волі. Як буде далі розвиватися ситуація та як їм може допомогти світова спільнота в ефірі Українського радіо розповіла координаторка неурядової організації Free Belarus Centre Поліни Бродік.
Активістка розповіла, що білоруським суди є абсолютно підконтрольні владі і можуть присуджувати будь-які терміни позбавлення усім політичним опонентам режиму Лукашенко.
“Я б не звертала великої уваги на кількість років, які отримали засуджені, адже за великим рахунком кількість років могла бути яка завгодно — і 20, і 50 років, — розповіла Поліна Бродік. — Тому до вироків треба ставитися так, як ми загалом ставимося до всієї ситуації — все, що відбувається, є поза межами закону. І ми не заспокоїмося до того часу, поки ситуація не буде змінена в кращу сторону”, — додала пані Поліна.
За її словами, адвокати політв'язнів намагалися працювати в межах закону, проте це не змінило кінцеву ситуацію.
“Сьогодні правозахисники можуть констатувати, що в Білорусі порушуються права людини, людей піддають катуванням у в’язницях та змушують зізнаватися в тому, чого вони не вчиняли. А судді не виконують свої прямі обов’язки”, — зазначила активістка.
"Тому наша справа зараз — робити все, щоб міжнародні кампанії на підтримку білоруських політв'язнів не зникали, а приносили плоди в різних форматах, зокрема, у вигляді тиску з боку демократичних країн Заходу”, — додала активістка.
Разом з тим, як зауважила Бродік, не всі ув’язнені білоруси, які постраждали через супротив Лукашенку, проходять саме за політичними статтями. Це, зі свого боку, ускладнює захист в'язнів в міжнародних інстанціях.
“Проте правозахисники, подаючи документи в міжнародні інстанції, перш за все користуються наявними підставами, доказами. Коли навіть відомо, що людина переслідується не за політичними статтями, проте видно, що підстав для переслідування загалом немає, ці справи також можуть розглядатися, як і всі інші", — зауважила координаторка неурядової організації Free Belarus Centre.
За інформацією правозахисного центру “Весна” в Білорусі офіційно є 929 політичних в’язнів. Однак Бродік зауважила, що ця цифра скоріше не повна.
"По-перше, є люди, які не хочуть потрапляти в цей список, бо, наприклад, мають родичів, які залишаються на волі, і вони бояться, що їх також будуть переслідувати. Щобільше, ми не можемо бути впевненими в тому, що всі подібні справи загалом потрапили в поле зору правозахисників. Тому, вірогідно, ця цифра значно більша”, — розповіла Поліна Бродік.
Вона додала, що з темпами, з якими кількість політичних в'язнів в Білорусі збільшується, до кінця року в країні буде більше ніж тисяча ув’язнених за політичними мотивами. Вона додала, що з боку Заходу єдиним шляхом, який міг би бути аргументом в діалозі з Білоруссю, залишаються санкційні заходи.
“Що стосується політиків, то і Захід, і влада Білорусі обмірковують питання політв’язнів. Людське життя часто стає предметом торгів, коли обговорюються економічні питання. За минулий рік ми не бачили, що Білорусь просто так в обмін на щось, наприклад, послаблення економічних санкцій випускала в’язнів. Але ми знаємо, що в самій Білорусі провладні активісти стримують політв'язнів писати до Лукашенка листи про помилування. Далеко не всі на це погоджуються, тому що люди не визнають себе винними і не хочуть таким чином виходити на свободу. Але були й випадки, коли з тюрми визволяли журналістів”, — підсумувала вона.
Що відомо
- Улітку 2020-го у Білорусі почались масові протести після оголошення результатів виборів президента. Telegram-канал NEXTA став одним із найбільш популярних ресурсів, які висвітлювали протести. Також там публікували пости із закликами до участі в протестах, місцями проведення акцій.
- Центральний районний суд Мінська визнав Telegram-канал NEXTA і логотип видання "екстремістськими матеріалами". 23 травня у Мінську силовики затримали Романа Протасевича, одного із засновників опозиційного Telegram-каналу NEXTA, який у Білорусі визнали екстремістським. Блогер летів літаком Ryanair з Афін до Вільнюса. Літак екстрено посадили у білоруській столиці начебто через повідомлення про мінування. У Ryanair це назвали "актом повітряного піратства". Разом із Протасевичем затримали його дівчину – росіянку Софію Сапегу.
- Майже за добу після затримання Протасевича МВС Білорусі заявило, що він перебуває у СІЗО-1 у Мінську. Там запевнили, що він "не має скарг на здоров'я". Заява стала відповіддю на повідомлення його матері про те, що Протасевич має проблеми із серцем. Також білоруський провладний Telegram-канал опублікував відео із затриманим Протасевичем.
- ЄС зупинив інвестиційну допомогу для Білорусі. А увечері 24 травня Рада ЄС офіційно заборонила білоруським авіакомпаніям літати в країни Європи і закликала звільнити Протасевича і Сапегу.
Читайте також
Кримінальні справи та порушення правил карантину. У яких випадках країни розвертали літаки
Протест світу та наслідки для Лукашенка. Що відомо про затримання Романа Протасевича у Мінську
Арешт Протасевича: Білорусь опублікувала розшифровку переговорів пілота Ryanair з аеропортом Мінська
Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу
Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі аккаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!