Євросоюз затвердив санкції щодо ПВК "Вагнера"

Євросоюз затвердив санкції щодо ПВК "Вагнера"

Офiцiйно
Євросоюз затвердив санкції щодо ПВК "Вагнера"
Фото: Укрінформ

Рада Європейського Союзу затвердила санкції стосовно приватної військової компанії "Вагнер" із Росії, восьми її співробітників включно з керівником Дмитром Уткіним і трьох пов’язаних із нею юридичних осіб. Підставою для санкцій ЄС назвав дії ПВК у Сирії, Лівії та Україні.

Про це спершу у своєму Twitter повідомив редактор "Радіо Свобода" з питань Європи​ Рікард Йозвяк. Пізніше рішення про санкції було оприлюднене в Офіційному віснику ЄС.

Санкції запровадили безпосередньо проти ПВК "Вагнера", а також пов'язаних із нею юридичних осіб: ООО "Велада", ООО "Меркурий" та ООО "Евро Полис". Перші дві уклали із сирійською владою контракти на видобування нафти й газу в Сирії, а третя використовувалася "Вагнером" як прикриття для укладання контрактів найманцями.

Під санкції ЄС також потрапили засновник і очільник ПВК "Вагнера" Дмитро Уткін, бійці угруповання, які воювали в Сирії (Станіслав Дичко, Валерій Захаров, Андрій Трошев, Андрій Богатов), на сході України (Денис Харитонов, Сергій Щербаков) і в Лівії (Олександр Кузнєцов).

Як зауважив журналіст-розслідувач проєкту Bellingcat Христо Грозєв, частково накладення санкцій на "вагнерівців" ЄС обґрунтував даними, зібраними українськими спецслужбами в межах спецоперації із затримання найманців у 2020 році.

Читайте також: Затримання "вагнерівців". Зеленський та Єрмак хотіли відкласти спецоперацію — Bellingcat

Обмеження передбачають заборону на в'їзд до ЄС і замороження активів підсанкційних осіб на території держав-членів.

"У санкційному списку Євросоюзу опинилися вісім бойовиків. Серед них немає іноземців, усі – росіяни, й усі, так би мовити, відзначилися в гарячих точках на Донбасі, в Сирії, Лівії", – розповіла Суспільному кореспондентка "Радіо Свобода" Зоряна Степаненко.

Зокрема очільник ПВК "Вагнера" Уткін, на думку ЄС, відповідальний за дії, що загрожують територіальній цілісності й суверенітету України, і в цілому – за накази, які спричинили кричущі порушення прав людини в "гарячих точках" у світі.

"Разом із ним так званий український санкційний список доповнили ще двоє бойовиків. Один із них зізнавався, що збивав український вертоліт і два літаки на Донбасі", – зазначила Степаненко. Решта ж підсанкційних вагнерівців звинувачується в катуваннях людей.

Що відомо

  • 29 липня 2020 року біля Мінська затримали 33 членів ПВК "Вагнера".
  • Україна заявила, що серед "вагнерівців" було 28 осіб, причетних до військових злочинів на Донбасі і СБУ зібрала достатньо доказів. Офіс генпрокурора направив до Білорусі офіційний запит про екстрадиційний арешт затриманих "вагнерівців". Відповідь ОГПУ не отримав.
  • За тиждень після українського запиту Білорусь віддала 32 "вагнерівців" Росії. В Офісі президента сприйняли це "з прикрістю". Пізніше Путін назвав розміщення "вагнерівців" у Білорусі "спецоперацією США".
  • У СБУ та в Головному управлінні розвідки спростували свою причетність до підготовки цієї спецоперації, а керівник Офісу президента України Андрій Єрмак назвав заяви "спланованою дезінформацією".
  • 19 травня у Раді створили ТСК щодо ситуації з "вагнерівцями". 10 вересня уперше за чотири місяці роботи представники ТСК публічно відзвітувати про те, що вдалося дізнатися. Нардепка від фракції "Слуга народу" Мар’яна Безугла під час пресконференції заявила, що ніякої спецоперації щодо "вагнерівців" не було – був спеціальний захід зі збору інформації головного управління розвідки. Розпочався він у 2014-му році.
  • 18 листопада проєкт Bellingcat оприлюднив розслідування, присвячене спецоперації України з перехоплення літака з бойовиками ПВК Вагнера. За даними журналістів, президент Володимир Зеленський та голова його офісу Андрій Єрмак намагалися відкласти операцію на тиждень, що негативно вплинуло на її подальше проведення.
  • В ОПУ відкинули звинувачення у тому, що операція зірвалася через перенесення дати та пояснили затримання "вагнерівців" на території Білорусі посиленою роботою білоруської контррозвідки напередодні президентських виборів.
  • 26 листопада президент Володимир Зеленський поклав на Бурбу відповідальність за скандал із "вагнерівцями".

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

Вибір редакції

На початок