Розвідникам, які готували спецоперацію по "вагнерівцях", анулювали закордонні паспорти — Схеми

Розвідникам, які готували спецоперацію по "вагнерівцях", анулювали закордонні паспорти — Схеми

ЗМІ
Розвідникам, які готували спецоперацію по "вагнерівцях", анулювали закордонні паспорти — Схеми
Василь Бурба. Фото: УНІАН

Міграційна служба України визнала недійсними закордонні паспорти п'ятьох колишніх розвідників, які брали участь у підготовці спецоперації із затримання "вагнерівців". Після перевірки записи про недійсність нібито анулювали.

Про це йдеться в журналістському розслідуванні програми "Схеми: корупція в деталях".

Після звільнення Василя Бурби з посади голови Головного управління розвідки Міноборони, та ще як мінімум чотирьох співробітників ГУР, які працювали над спецоперацією з затримання бойовиків ПВК "Вагнера", їхні закордонні паспорти визнали недійсними. Мова йде про Юрія Семенюка, Романа Червінського, Ігоря Дзеру та ще одного розвідника, який попросив не називати його ім’я.

У розслідуванні "Схем" йдеться, що 1 травня 2021 року звільнений розвідник Юрій Семенюк, прибув в аеропорт Борисполя, щоб сісти на літак до Єгипту. Однак у перетині кордону йому відмовили. Підставою для вилучення паспорта та заборони виїзду за кордон став лист на бланку Міграційної служби, що надійшов до Державної прикордонної служби.

Семенюк розповів, що їхав на дайв-сафарі разом із дайверським клубом. Однак прикордонники надали йому два документи: про заборону в перетині державного кордону і про вилучення паспорта. Інформація про визнання його паспорта недійсним містилась у внутрішній базі прикордонників.

У листі Міграційної служби йшлося про те, що паспорти розвідників нібито оформлені з порушенням законодавства, а тому підлягають вилученню.

Проте у Міграційній службі на журналістський запит відповіли: "Лист від 19 лютого 2021 року за такими реквізитами, щодо визнання недійсними паспортів громадянина України для виїзду за кордон ... у Державній міграційній службі не створювався, … не підписувався, не реєструвався та не надсилався до Державної прикордонної служби".

Також у них не було інформації про те, що паспорти п’ятьох експрацівників ГУР МО були оформлені з порушенням законодавства.

Державна служба спеціального зв'язку повідомила, що лист із відповідними реквізитами у період з 19 по 25 лютого з Міграційної до Прикордонної служби не надсилався: ні фельд’єгерськимВійськовий або урядовий кур'єр для доставки важливих (зокрема секретних) документів., ні спеціальним зв’язком. Прикордонники заявили, що лист надійшов поштовим зв’язком, але інших деталей не надали: конверт не було збережено.

У ДПСУ стверджують, що за результатами перевірки вони видалили записи про недійсність паспортів Семенюка та інших розвідників з міжвідомчої системи "Аркан". Та хоча в базі паспорт Юрія Семенюка вже вважається дійсним, скористатися ним він не зможе. З ДМС паспорт йому повернули порізаним.

Журналісти звернулися до Офісу президента з проханням прокоментувати імовірний адміністративний тиск на колишніх співробітників ГУР МОУ та фальсифікацію листа, який став підставою анулювання паспортів розвідників. На момент виходу розслідування відповіді з Офісу президента редакція "Схем" не отримала.

Що відомо

  • 29 липня 2020 року біля Мінська затримали 33 членів ПВК "Вагнера".
  • Україна заявила, що серед "вагнерівців" було 28 осіб, причетних до військових злочинів на Донбасі і СБУ зібрала достатньо доказів. Офіс генпрокурора направив до Білорусі офіційний запит про екстрадиційний арешт затриманих "вагнерівців". Відповідь ОГПУ не отримав.
  • За тиждень після українського запиту Білорусь віддала 32 "вагнерівців" Росії. В Офісі президента сприйняли це "з прикрістю". Пізніше Путін назвав розміщення "вагнерівців" у Білорусі "спецоперацією США".
  • У СБУ та в Головному управлінні розвідки спростували свою причетність до підготовки цієї спецоперації, а керівник Офісу президента України Андрій Єрмак назвав заяви "спланованою дезінформацією". 15 березня Рада зареєструвала проєкт щодо створення ТСК у справі "вагнерівців" та "плівок Суркова".
  • 15 листопада ТСК заявила, що не знайшла підтверджень витоку інформації, що призвело до рішення відтермінувати проведення спецзаходу по затриманню "вагнерівців".
  • 18 листопада проєкт Bellingcat оприлюднив розслідування, присвячене спецоперації України з перехоплення літака з бойовиками ПВК Вагнера. За даними журналістів, президент Володимир Зеленський та голова його офісу Андрій Єрмак намагалися відкласти операцію на тиждень, що негативно вплинуло на її подальше проведення.
  • В ОПУ відкинули звинувачення у тому, що операція зірвалася через перенесення дати та пояснили затримання "вагнерівців" на території Білорусі посиленою роботою білоруської контррозвідки напередодні президентських виборів.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світуСтаньте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

На початок