"Потрібно готувати тероборону": експерт про загрозу нападу Росії на Україну

"Потрібно готувати тероборону": експерт про загрозу нападу Росії на Україну

Ексклюзивно
"Потрібно готувати тероборону": експерт про загрозу нападу Росії на Україну
. Фото - Олександра Гордієнка

Про загрозу вторгнення з боку Росії почали говорити цьогоріч у квітні, коли до нашого східного кордону стягнули понад 100 тисяч російських військових. Тоді ескалації вдалося уникнути. Після поїздки до США міністра закордонних справ України Дмитра Кулеби і керівника Офісу президента Андрія Єрмака Україна почала говорити про новий виток загрози. Чи вдасться Кремль до відкритого військового вторгнення на територію України і чи може цьому завадити Захід прокоментував в ефірі Українського радіо виконавчий директор Українського інституту майбутнього Вадим Денисенко.

Про мету Росії

Росія хоче добитися одного — тримати в напрузі Україну. Ціль — змусити Україну почати прямі переговори із ОРДЛО, щоб у середньостроковій перспективі (за 2-3 роки) приєднати ці території до України. Яким чином буде робити це Кремль, чи то шантажем, чи перелякавши нас, не важливо.

На жаль, влада не робить нічого, щоб цього не відбулося. Опозиція в цій ситуації теж несе відповідальність. Потрібно, щоб всі політичні сили відступили та об’єдналися у цьому питанні і сіли за стіл переговорів. Президент Зеленський цього не робить, очевидно, через страх перед таким викликом.

Про дії партнерів Заходу

США запропонували запровадити у разі вторгнення додаткові санкції проти "Північного потоку-2" та російських фінустанов.

Франція пригрозила, що Росію очікують надзвичайно серйозні наслідки у разі вторгнення.

Прем’єр Великої Британії Борис Джонсон вважає, що вторгнення було б трагічною помилкою для Москви.

Проте на санкції у разі вторгнення не варто покладати великі надії. Якби було сказано прямим текстом, що США запроваджують прямі санкції проти Газпрому, відключають Росію від Swift, це мало б наслідки.

Читайте також: "Будь-яка агресія з боку РФ матиме наслідки" – інтерв'ю з повіреною США Квін

Ймовірно, Росія підвищує ставки перед зустріччю президента США Байдена із Путіним, яка має відбутися наприкінці цього року, чи на початку наступного. В Україні і влада, і опозиція вважають, що трапиться диво, Байден з Путіним про щось домовляться і в нас наступить мир.

Однак цього не станеться, оскільки Путін показав — він заходить настільки далеко, настільки йому це дозволяють.

Як має поводитися Україна?

Україні потрібно робити кроки на випередження. На дипломатичному рівні створювати тиск на президента Байдена, щоб він не йшов на жодні поступки росіянам, відновлювати антиросійську коаліцію в Європейському союзі.

Росіяни мусять зрозуміти, що ціна вторгнення буде неймовірно дорогою. Одночасно Україні потрібно готувати територіальну оборону, резервістів та армію до можливого вторгнення. Якщо справді кількасот тисяч українців запишуться в тероборону, росіяни зрозуміють, що вони ризикують наразитися на велику партизанську війну.

Потрібно готувати і бомбосховища, продуктові запаси, займатися у разі найгіршого сценарію графіком роботи госпіталів та закупівлею ліків. На жаль, українська влада боїться навіть подумати про такі речі, не кажучи вже, щоб почати говорити про них.

Що відомо

  • На початку листопада американські ЗМІ повідомили про скупчення російської техніки на кордоні з Україною, однак тоді у Міноборони та РНБО заперечили цю інформацію.
  • 15 листопада міністр закордонних справ Дмитро Кулеба провів у штаб-квартирі НАТО в Брюсселі переговори з Генеральним секретарем Альянсу Єнсом Столтенбергом зокрема про спільну протидію гібридним загрозам з боку РФ.
  • 19 листопада міністр України оборони Олексій Резніков заявив, що Україна готова захиститися від російської агресії та не вірить, що буде великий наступ з боку РФ.
  • 20 листопада державний секретар США Ентоні Блінкен висловив стурбованість з приводу військової активності Росії біля кордону України та заявами російських чиновників. Перед цим Білий дім попередив європейських союзників про ймовірність вторгнення Росії на територію України та закликав готувати нові антиросійські заходи.
  • Того ж дня прем’єр-міністр Денис Шмигаль заявив, що Росія переміщує значну кількість військових на кордоні з Україною, але ознак наступу немає.
  • 21 листопада Голова української розвідки заявив, що Росія сконцентрувала біля кордонів з Україною понад 92 тисячі військовослужбовців і готується до нападу до кінця січня-на початку лютого 2022 року.
  • Речник президента РФ Володимира Путіна Дмитро Пєсков в інтерв'ю федеральному каналу "Россия-1", коментуючи інформацію про скупчення військ, заявив, що "істерику нагнітають штучно": "Звинувачують у якійсь незвичайній військовій активності на нашій території ті, хто пригнав свої збройні сили через океан. Тобто Сполучені Штати Америки". Він додав, що Україн домагається "силового вирішення" конфлікту на Донбасі, а збільшення навчань за участі американських та британських військових, кораблів НАТО в Чорному морі є "прикриттям для реалізації цієї мети". "Це спричинить найсерйозніші наслідки", – додав Пєсков.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

На початок