У Миколаєві вимагали виплатити заборгованість за "зеленим" тарифом

У Миколаєві вимагали виплатити заборгованість за "зеленим" тарифом

У Миколаєві вимагали виплатити заборгованість за "зеленим" тарифом
Фото: Олександр Гресь / Суспільне Миколаїв

23 листопада в Миколаєві поблизу будівлі підприємства "Миколаївська електропостачальна компанія" зібралися понад 30 людей. Вони встановили у власних домогосподарствах сонячні панелі, проте підприємство заборгувало їм гроші згідно з "зеленим" тарифом.

Серед мітингарів Віктор Купрієвич. Він встановив сонячну електростанцію в Балабанівці потужністю 50 кіловатів. Чоловік працював за кордоном та у 2019 році інвестував у сонячні панелі.

"Не платять з липня за "сонячним" тарифам. Це липень, серпень, вересень, жовтень. Вже кінець листопада, вже виходить майже п’ять місяців. Загальна сума заборгованості приблизно 150 тисяч", – розказав Віктор Купрієвич.

За словами Віктора Купрієвича, сонячна панель щомісяця влітку виробляє 11 тисяч кіловатів, взимку – набагато менше. Період окупності сонячних електростанцій приблизно чотири роки.

Читайте також: "У Миколаєві мешканці багатоповерхівки здали дах будинку в оренду".

У 2018 році мешканка села Мішково-Погорілове Надія Каняшина встановила сонячні панелі. Їй заборгували 50 тисяч гривень за "зеленим" тарифом.

"Ми прийшли сюди не просити, ми прийшли отримати згідно з офіційними договорами, які у нас підписані. У нас у кожного є договір. Я вважаю, що ми повинні попросити гарантійний лист із чіткими термінами оплати та контролювати ці терміни", – розказала Надія Каняшина.

У Миколаєві вимагали виплатити заборгованість за "зеленим тарифом"
Зустріч з ініціативною групою. Фото: Олександр Гресь / Суспільне Миколаїв

Після мітингу ініціативна група зустрілася з директором "Миколаївської електропостачальної компанії" Валентином Лінченком.

За словами Валентина Лінченка, "зелений" тариф і постачання електроенергії населенню дотується з державного бюджету. З 1 жовтня 2021 року тариф за спожиту електроенергію для певних категорій населення був знижений. Це, з його слів, і спровокувало утворення заборгованості.

"Кінцева ціна для побутового користувача, який використовує до 250 кіловатів, – це 1 гривня 44 копійки. Якщо використовувати понад 250 кіловатів, ви платитимете 1 гривню 68 копійок. При цьому, закупівельний тариф, за яким ми закуповуємо щоденно для населення – 5 гривень 48 копійок. Держава нам дотує 2 гривні 24 копійки. Цих грошей не вистачає для того, щоб ми перекрили закупку", – розказав Валентин Лінченко.

За словами Валентина Лінченка, за три місяці, з липня по вересень, з власниками сонячних панелей розрахуються до кінця 2021 року. Щодо періоду з жовтня по наступні місяці, чіткого терміну виплати немає.

Надія Каняшина говорить, її лякає така невизначеність у виплатах за "зелений тариф" у 2022 році.

У Миколаєві вимагали виплатити заборгованість за "зеленим тарифом"
Валентин Лінченко спілкується з ініціативною групою. Фото: Олександр Гресь / Суспільне Миколаїв

Валентин Лінченко домовився з членами ініціативної групи, що питання виплат заборгованості у 2022 році обговорюватимуть у грудні 2021. На Миколаївщині власниками сонячних електростанцій є понад тисяча домогосподарств.

"У нас був вибір: ми виплачуємо "зеленим", але у нас не вистачатиме грошей на закупівлю енергії для потреб населення області. Це загрожує дуже великими штрафними санкціями. Така штрафна санкція була б незмірною з тією сумою, яка була невиплачена "зеленим". Тому ми ухвалили таке рішення, що за "зеленим" буде затримка. Ми гарантуємо, що розрахуємося", – сказав Валентин Лінченко.

У Миколаєві вимагали виплатити заборгованість за "зеленим тарифом"
Члени ініціативної групи. Фото: Олександр Гресь / Суспільне Миколаїв

За словами експерта енергоринку Андрія Зінченка, якщо жодна зі сторін не буде поступатися, отримаємо грандіозний мінус для держави в цілому.

"Ми маємо ситуацію, коли грошей дійсно не вистачає. Такі виплати зробити дуже важко, тому що фінансові ресурси обмежені: витрачати бюджет під час коронавірусної пандемії – це необачно, підіймати тариф, коли у людей також є проблеми, у тому числі з працевлаштуванням – це також не на часі. Тому ситуація має бути вирішена шляхом перемовин", – розказав Андрій Зінченко.

За словами Валентина Лінченка, загальна сума заборгованості складає понад 40 мільйонів гривень.

Що відомо

  • Кабінет міністрів 10 червня 2020 року підписав меморандум з виробниками відновлювальної енергетики, які погодились зменшити тарифи.
  • 31 липня 2020 року Володимир Зеленський підписав законопроєкт №3658, який покликаний знизити й реструктуризувати "зелений" тариф.

Читайте Суспільне Миколаїв у Telegram, Viber та Instagram.

На початок