"Шанс 1%". Як Україна шокувала Францію своєю грою на старті відбору на Євробаскет-2023

Ексклюзивно
. Аліна Смутко / Суспільне

Репортаж Суспільне Спорт з київського Палацу спорту, де Україна уперше в історії змогла обіграти Францію.

Збірною Франції в Україні лякали так сильно, що здавалося, Гелловін у баскетбольному світі трохи забарився. Коли перед початком матчу Україна – Франція на арені перераховували регалії суперниць "синьо-жовтих", то наче на всяк випадок попереджали: "Будьте готові, може бути боляче".

Опонентками українок були бронзові призерки Олімпійських ігор, володарки семи поспіль медалей на чемпіонатах Європи, п'ята збірна рейтингу FIBA. Україна ж у світі посідає 26-те місце, а на початку року вперше за десятиліття не відібралася на Євробаскет.

Та щойно розпочалася гра, страхи розвіялися, а француженки потьмяніли на фоні вмотивованих і злагоджених українок, які з перших хвилин почали потужно атакувати. Україні вдалося витримати цей темп упродовж усього матчу – і здобути несподівану, але абсолютно заслужену перемогу. Це також перша перемога українок в історії матчів проти Франції.

Уже на старті матчу розвіялося ще одне очікування: що всю гру тягтиме на собі лідерка команди Аліна Ягупова – нападниця турецького "Фенербахче"Ягупова була єдиною представницею іноземного клубу, яка вийшла на паркет за збірну України. та двічі поспіль MVP Євроліги.

Топукраїнка, безперечно, домінувала на паркеті, виконувала ефектні сліпі передачі та влаштовувала динамічні контратакувальні пробіжки через увесь паркет.

• Відеонарізка яскравих індивідуальних дій Ягупової

Особливо успішно їй вдалася перша половина гри. Внаслідок чого вона й набрала найбільшу кулькість очок у матчі – 33, та реалізувала шість трьохочкових, пробувши на майданчику майже 39 хвилин із 40.

Та водночас команда не покладалася лише на її майстерність, а й створювала моменти самостійно, тоді як сама Ягупова не гребувала віддати м'яча, коли була така нагода.

Аліна Ягупова виконує точний 3-очковий кидок, фото Аліни Смутко / Суспільне
Аліна Ягупова виконує точний 3-очковий кидок, фото Аліни Смутко / Суспільне. Аліна Смутко / Суспільне

Аліні майже не поступалася гравчиня "Франківська" Христина Філевич, яка врешті набрала 27 очок і показала найвищий рейтинг ефективності серед усіх учасниць матчу (30). Вона єдина, хто продемонструвала стовідсоткову точність і у двохочкових, і в штрафних, а також була влучною в п'яти дальніх із семи.

Христина Філевич у матчі проти Франції, фото Аліни Смутко / Суспільне
Христина Філевич у матчі проти Франції, фото Аліни Смутко / Суспільне. Аліна Смутко / Суспільне

Після активного початку вже в другій половині в українських гравчинь відчувалася втома. Як пізніше зізналася одна зі стартерок Тетяна Юркевічус, найважче традиційно було в третій чверті, адже "після перерви команди міняють тактику". Останні дві чверті пройшли в агресивнішій і контактнішій боротьбі з обох сторін: виходити до кільця вже було важче, але захист в українок лишався потужним.

Боротьба під кільцем у матчі Україна - Франція, фото Аліни Смутко / Суспільне
Боротьба під кільцем у матчі Україна - Франція, фото Аліни Смутко / Суспільне. Аліна Смутко / Суспільне

Україна зіграла майже одним і тим самим складом упродовж усього матчу. Ротацій було обмаль, а заграти встигли лише дев'ятьох спортсменок (з дванадцяти). Причому Владислава Волошина пробула на майданчику трохи більше хвилини, а Дар'я Завідна – всього дві. Вікторія Шматова відіграла десять хвилин, але встигла зробити тільки один асист. Тож переважно грою керували шестеро гравчинь: Ягупова, Філевич, Малашенко (11 очок), Дубровіна (12 асистів), Юркевічус (19 підбирань) та Рульова (два 3-очкови).

Головний тренер збірної Срджан Радулович визнав, що "були невеликі проблеми з ротацією. Важко було посадити Аліну на лаву на кілька хвилин". Коуч зазначив, що це не були "експерименти": "Якщо хтось добре грає, я готовий надати відпочинок у паузах матчу".

Натомість француженки побували на паркеті абсолютно всі, в тому числі шестеро баскетболісток, які цього року принесли команді олімпійську медаль у Токіо. Найбільше затрималася атакувальна захисниця Марін Йоаннес – понад 33 хвилини, а найбільше очок заробила Ендене Мієм – 16. Проте хоч скільки Франція робила замін, ключа до українок вони так і не знайшли.

Емоції француженок у матчі проти України, фото FIBA
Емоції француженок у матчі проти України, фото FIBA. FIBA

У гостей, наче їм було пороблено, нічого не хотіло залітати до кошика. Особливо збитим у них виявився дальній приціл: лише 22.7% реалізації 3-очкових проти 46.9% в українок. Так само французьким баскетболісткам було важко пробити захист господарок.

Схоже на те, що фаворитки недооцінили перших суперниць. Проте очікувати, що вони припустяться подібної помилки вдруге, в наступному очному матчі – тим паче вдома, – Україні точно не можна.

"Такі самі дівчата, як і ми": реакція лідерок

Капітанка команди Аліна Ягупова емоційно відреагувала на перемогу, сказавши, що для неї важливо, аби відзначалися не тільки її досягнення, а й її усієї команди.

"Тілом мурахи бігають досі. Це шанс довести, що можна грати душею, боротися та битися за кожен м'яч. Довести не лише собі, а й усій країні. Для мене це дуже велика перемога. Я хочу, щоб було не лише моє ім'я, а й команда у збірній".

Після матчу Христина Філевич розповіла, що з перших хвилин повірила: вони здатні подужати Францію.

"Як тільки повели, відчули, що можна, можна [їх обігрувати]. Вони такі самі дівчата, як і ми. Ми боролися й були сильнішими. Далі будемо бачити. Це дуже сильна команда, технічна. Можливо, десь у них сьогодні не вийшло, зате вийшло в нас".

Філевич вважає, що старт одразу проти фавориток пішов команді на користь і дав якомога раніше зрозуміти, як грати проти француженок.

"Це краще, що зараз із ними зіграли, відчули їх. Будемо далі вивчати, щоб забрати помилки, які зробили, та показати ще кращі результати, довести, що ми є однією з найсильніших команд".

Шок від цифр

Коли останні секунди добігли кінця, на табло лишилися, здавалося б, неймовірні ще кілька годин тому 90:71. Ягупова казала, що одним із головних завдань було не дати суперницям забити понад 80 очок, і їм це вдалося.

Так само, як і шокувати тренера Франції Жана-Еме Тупана, який зізнався, що його "здивував рух м'яча суперника, виведення гравців на вільні позиції. Ми не змогли обмежити скорерів збірної України. В України з'явилася впевненість, а в нас, навпаки, був регрес у цьому плані".

Під галас українських трибун розчаровані французькі гравчині покинули паркет, а "синьо-жовті" обіймалися й вітали одна одну з першою в історії України перемогою над Францією.

Радість українок після перемоги над Францією, фото Аліни Смутко / Суспільне
Радість українок після перемоги над Францією, фото Аліни Смутко / Суспільне. Аліна Смутко / Суспільне

Через карантинні обмеження та допуск до арени за сертифікатами про вакцинацію або ПЛР-тестами аншлагу на трибунах не було. Проте ті глядачі, що прийшли, – особливо центральний третій сектор, що був найбільш людним, – наробили шуму й бурхливо реагували на кожен ефектний момент, який свторювали українки. А після завершення матчу глядачі, й особливо юні дівчатка, довго не розходилися, скупчившись біля майданчика, аби отримати автограф від гравчинь.

Форвардка "Прометея" Тетяна Юркевічус сказала, що підтримка трибун відчувалася й була "просто вау". 26-річну баскетболістку викликали до дорослої збірної вперше, і вона одразу зуміла вразити. Юркевічус починала гру в стартовій п'ятірці та провела на паркеті майже 29 хвилин.

За цей час гравчиня виконала 19 підбирань! Майже стільки, скільки решта команди зробила в сумі. Число шокувало й саму Тетяну, коли вона вперше дізналася про свої показники від журналістів.

"Та ви шо! – не повірила Юркевічус. – Уявлення не мала. За статистикою рідко стежу".

Як згодом сказав тренер українок, "проти центрової збірної Франції це дуже важко зробити. Не тільки майстерність потрібна, а й сильний характер".

Камбек у тандемі з історією та ціна комунікації

Поки одні баскетболістки лише дебютували, 30-річна нападниця "Інтерхіму" Олеся Малашенко повернулася до збірної вперше з Євробаскету-2017. Баскетболістка зізналася, що відчувала страх перед камбеком після такої тривалої паузи. Тим більше ще рік тому вона задумувалася про завершення кар'єри, адже була не впевнена, що відновиться після операції. Проте, як сказала Малашенко, "страх був до першої хвилини матчу".

А далі – поперло. Олеся грала у стартовій п'ятірці й залишалася однією з ключових гравчинь упродовж усього матчу. Малашенко відіграла понад 35 хвилин та подарувала команді 11 очок.

"Емоції шалені! – поділилася баскетболістка враженнями від гри з Суспільне Спорт. – Мені здається, це історична перемога".

"Дуже рада, що це сталося саме тоді, коли я повернулася. Я бачу атмосферу в команді: всі були добре налаштовані, по-бойовому. Тренер розбирає команду блискуче. Слухаєш тренера – отримуєш результат".

Щодо малої кількості ротацій, Малашенко відповіла тільки, що "це було рішення тренера". Упродовж того часу, який їй довірив наставник, попри свою нападницьку спеціалізацію, Олеся зосередилася на грі в обороні.

"Якогось безумного [переломного] момету не було. Був захист, від якого в нас пішов напад. Промазали в нападі? Неважливо. Головне – відпрацювати в захисті. Це був ключовий момент, і в нас він вийшов".
Олеся Малашенко у грі, фото Аліни Смутко / Суспільне
Олеся Малашенко у грі, фото Аліни Смутко / Суспільне. Аліна Смутко / Суспільне

Згадуючи потужний старт і відрив на початку, який і задав ритм матчу та мотивував баскетболісток тиснути на суперниць до кінця, Малашенко віддала належне лідерці збірної – Аліні Ягуповій.

"Враховуючи, що в нас найкраща гравчиня світу, я думаю, це нормально, – усміхнулася Олеся. – Плюс дівчата, які дійсно хочуть допомогти їй по-максимуму. Індивідуально, але й командно".

"Зіграли із характером, – подякував баскетболісткам за гру головний тренер Срджан Радулович. – Коли 1% шанс виграти, а 99% – програти, то лише позитивні емоції. Сьогодні для мене було великим задоволенням бути тренером такої команди. Потрібно в майбутньому повторювати таку гру. Ми маємо агресивно розпочинати матчі".

Перша гра відбору перевершила всі очікування, дійсно спрацювавши за механізмом "індивідуально, але й командно". І тепер буде особливо цікаво спостерігати, куди заведе "синьо-жовтих" ця ейфорія в наступних матчах і чи не виснажилися вони перед Фінляндією (14 листопада).

Відео огляд матчу Україна - Франція

• На Євробаскет-2023 вийдуть переможці кожної групи, а також чотири з десяти найкращих других місць. При врахуванні других місць важливою буде різниця закинутих / пропущених очок, Україна зробила хороший запас з "+19" у матчі проти фавориток.
  • Наступний матч Україна зіграє проти аутсайдера групи, збірної Фінляндії, у неділю, 14 листопада. Початок гри - о 17:00.