Ройтбурд, Горська, Савадов: у США відкривається виставка українського мистецтва про часи перебудови

Ройтбурд, Горська, Савадов: у США відкривається виставка українського мистецтва про часи перебудови

Ройтбурд, Горська, Савадов: у США відкривається виставка українського мистецтва про часи перебудови

Виставка українського сучасного мистецтва, яка присвячена часам перебудови і першим рокам незалежності відкриється 6 листопада в художньому музеї Циммерлі (Zimmerli) в Нью-Джерсі, США. Вона має назву "Живопис через край. Пожвавлення художнього життя в Києві, 1985-1993" (Painting in excess: Kyiv’s art revival, 1985-1993).

Основу експозиції склали роботи з колекції Нортона і Ненсі Додж, що зберігаються в Zimmerli, і картини з відомих українських колекцій. На виставці будуть твори Олександра Ройтбурда, Тіберія Сільваші, Арсена Савадова, Алли Горської, Флоріана Юр’єва, Олександра Дубовика, Валерія Ламаха, Григорія Гавриленка тощо. Зокрема, ​монументальна чотириметрова робота Георгія Сенченка "Сакральний пейзаж Пітера Брейгеля" (1988).

У США відкривається виставка українського мистецтва про часи перебудови
Георгій Сенченко "Сакральний пейзаж Пітера Брейгеля" (1988). zimmerli.rutgers.edu

На сайті музею зазначено, що перебудова та перші роки незалежності України настільки вплинули на становлення сучасного українського мистецтва, зокрема, київського, що вивели його на глобальний рівень.

"Спокійні води культурно-провінційної столиці УРСР докорінно сколихнулися під впливом нового і сміливого мистецтва, яке стало публічним вперше з часів авангарду. Вибух стилів, заново відкритих історій та нововідкриті свободи, що розквітали на тлі розпаду Радянської імперії, Чорнобильської ядерної катастрофи 1986 року та економічного дефіциту, створили ефект барокової надмірності.

Надлишок художніх стилів і безмежне виробництво нових смислів зобразили порожнечу комуністичної ідеології та пізнього соцреалістичного мистецтва.

Ця виставка простежує та документує різноманітні художні прояви перехідних і хвилюючих років у Києві".

У США відкривається виставка українського мистецтва про часи перебудови
Арсен Савадов і Георгій Сенченко, Старі та нові сади (деталь), 1986-1987, олія, полотно. Колекція нонконформістського мистецтва Нортона і Ненсі Додж.

Підтримку проєкту надали Abramovych Foundation і Tymofieiev Foundation. У повідомлені для ЗМІ організатори вказали, що світова культурна спільнота все ще знайома з українським мистецтвом епізодично і фрагментарно. Тому такі виставки важливі для просування українського мистецтва.

У США відкривається виставка українського мистецтва про часи перебудови
Тіберій Сільваші, Північ, 1981, полотно, олія. Колекція нонконформістського мистецтва Нортона і Ненсі Додж.

У США відкривається виставка українського мистецтва про часи перебудови
Григорій Гавриленко, Композиція VIII-II, 1962, темпера, папір. Колекція нонконформістського мистецтва Нортона і Ненсі Додж.

У США відкривається виставка українського мистецтва про часи перебудови
Анатолій Степаненко, Актуальність, 1985, колаж. Колекція нонконформістського мистецтва Нортона і Ненсі Додж.

Під час виставки, 30 листопада, відбудеться у режимі онлайн круглий стіл. Його учасники – дослідники українського сучасного мистецтва.

Зокрема, тема виступу мистецтвознавця, куратора Мистецького арсеналу Олександра Соловйова - мистецтво періоду перебудови, ключові виставки та мистецькі заклади того періоду.

Тема доповіді мистецтвознавиці, співавторки проєкту Geocinema Асі Баздирєвої присвячена творчому об'єднанню українських художників "Живописний заповідник" та їх зв'язок з модернізмом.

Мистецтвознавиця, авторка книги "Перманентна революція: мистецтво в Україні ХХ – початку ХХІ ст." Аліса Ложкіна підготує доповідь про зв'язок нового українського мистецтва та радянської художньої школи (київський неоекспресіоністичний живопис і соцреалізм).

Що відомо

  • Восени 2021 року за матеріалами виставки вийде книга, опублікована Rutgers University Press за підтримки Українського інституту.
  • Експозиція демонструватиметься в музеї Zimmerli до 13 березня.
  • Нортон Додж – економіст, "совєтолог", відомий колекціонер "неофіційного" радянського мистецтва. Він часто бував у Радянському Союзі, де звертав увагу на невизнаних та заборонених художників, які йшли проти соцреалізму в мистецтві. На момент розпаду Радянського Союзу його колекція налічувала понад 20 тисяч робіт, які наразі належать музею Циммерлі. Після розпаду Радянського Союзу подружжя перестало колекціонувати мистецтво радянської епохи і передало до музею 4 тисячі робіт. А у 2011 році музей отримав ще 17 300 робіт – їх передала родина Нортона після його смерті.

Читайте більше

Як і де українські художники створюють виставки. Короткий огляд альтернативних мистецьких просторів

Куди зникла любов? Три артбуки про сучасні романтичні стосунки, Tinder та щирість

Чому “куратор” одна з ключових фігур у мистецтві, та які кола треба подолати, щоб відкрити виставку

Мистецтво, створене для Інтернету та з Інтернету: що ми знаємо про нет-арт

Категорії
ТеатрАрхітектураДизайнІншеРозкладКонцертиПрограмиПодкастиСПАДОК ТЕРЕЩЕНКІВARTИЛЕРІЯРадіо ПроміньРадіо КультураРадіодиктант