Рада ухвалила в другому читанні закон про олігархів. Що варто знати

Рада ухвалила в другому читанні закон про олігархів. Що варто знати

Рада ухвалила в другому читанні закон про олігархів. Що варто знати
. УНІАН

Верховна рада прийняла в другому читанні та в цілому законопроєкт президента Володимира Зеленського № 5599 про статус олігархів. Розгляд супроводжувався суперечками в Раді і сутичками під парламентом але "за" проголосували 279 народних депутатів.

Народні депутати погодилися розглядати проєкт закону про статус олігарх ad hocAd hoc — латинський вислів, що означає спрямованість на конкретний випадок, розв'язок конкретної проблеми, а не на широке застосування чи впровадження. Використовується в різних галузях діяльності. — за скороченою процедурою обговорення. Нардепи подали до документа 1270 правок і комітет рекомендував голосувати за них не окремо за кожну, а "пакетом", тобто виділити "вирішальні правки" і виносити на обговорення саме їх.

Рішення голосувати "пакетом" або "блоками" було погоджено на нараді голів фракцій у віцеспікера Руслана Стефанчука. Як розповів голова фракції "Голос" Ярослав Железняк, на ранковій нараді домовилися, що п'ять фракцій заявили, що не будуть затягувати та наполягати на розгляді своїх правок.

"Це фракція "Голос", "Батьківщина", "Слуга народу", яка подала половину з цих правок, група "Довіра" і "За майбутнє". Фракції "ОПЗЖ" і "ЄС" будуть ставити свої правки на підтвердження", — розповів нардеп.

Що передувало

У понеділок 20 вересня на Погоджувальній раді спікер Дмитро Разумков відмовився вносити цей законопроєкт до порядку денного через те, що документ наразі перебуває на розгляді Венеціанської комісії. Його позицію підтримали представники опозиційних фракцій. Але монобільшість наполягала на терміновому розгляді і, як повідомив нардеп Олександр Качний, до порядку денного законопроєкт вніс перший віцеспікер Руслан Стефанчук.

Читайте також: Спікер Разумков розсварився зі "Слугою народу" через законопроєкт про олігархів. Що відбувається

23 вересня в залі законопроєкт №5599 голосували не традиційним способом, а по спецпроцедурі: нардепи подали до документа 1270 правок і комітет рекомендував голосувати за них не окремо за кожну, а "пакетом", тобто виділити "вирішальні правки" і виносити на обговорення саме їх. Таких "вирішальних" правок виділили 13.

"За" ухвалення проєкту закону про статус олігархів проголосували 279 народних депутатів. Зокрема, 229 голосів дала фракція "Слуга народу", 18 голосів — "За майбутнє", 11 голосів — "Голос", 6 голосів — позафракційні.

Ухвалення супроводжувалося бурхливим обговоренням, партії "Європейська солідарність" та "Голос" подали заяву про відсторонення Стефанчука, однак парламент пропозицію не підтримав. Вимагаючи відсторонення Стефанчука, нардепи від "ЄС" заблокували трибуну парламенту.

Рада прийняла в другому читанні закон про олігархів. Що варто знати
Суспільне
Читайте також: Що не так із “законом про олігархів”. Експерт назвав основні ризики документа

Закон набере чинності після підписання президентом Володимиром Зеленським та офіційної публікації.

Що відбувалося під Радою

Під час засідання ВР, учасники мітингу SaveФОП, що пікетували парламент та вимагали змін до Податкового кодексу щодо скасування касових апаратів, намагалися прорватися до будівлі Верховної ради через поліцейський кордон. Як повідомив кореспондент Суспільного, між мітингарями та правоохоронцями сталися сутички. Протестувальники хотіли перекрити дорогу поряд з парламентом, однак правоохоронці відтіснили їх на інший бік.

Конфлікт спікера та "Слуг" навколо законопроєкту

Першим наріжним каменем стала пропозиція голови ВР Дмитра Разумкова надіслати проєкт закону на експертизу Венеціанської комісії. До спікера з відповідною пропозицією звернулася омбудсманка Людмила Денісова, яка заявила про те, що цей документ може суперечити Конституції та порушувати права людини, а відтак не має бути підтриманим в Раді. Ії пропозицію щодо незалежної експертизи також підтримала низка фракцій парламенту: "Європейська солідарність", "Батьківщина", "Голос".

Читайте також: Разумкова не запросили на виїзну нараду "Слуги народу" за участі Зеленського

Утім, у фракції "Слуги народу" виступили проти цього. Голова фракції партії "Слуга народу" Давид Арахамія звернувся Разумкова із проханням не відправляти на експертизу Венеційській комісії законопроєкт про олігархів. Він заявив, що проєкт закону слід надсилати на експертизу Венеціанської комісії після голосування у другому читанні.

Попри все Разумков відправив документ до Венеціанської комісії і його взяли в роботу. Але суперечки між спікером і монобільшістю продовжилися на засіданні Погоджувальної ради 20 вересня. Зокрема, порядок денний Ради на 21-24 вересня 2021 року, у який не було включено законопроєкт про олігархів, не підтримала жодна фракція Ради.

Разумков також додав, що здивований розглядом законопроєкту 5599 комітетом ВР з питань національної безпеки, оборони та розвідки 17 вересня.

"Комітет не запросив авторів правок, не надав таблиці правок, незрозуміло, як все відбулося, так, під грифом "таємно" відбулось. Я звернувся до керівництва апарату ВР: як так відпрацював секретаріат, як так відбувається розгляд законопроєктів, які мають велике значення для держави?" — зазначив Разумков і попросив колег "обережно навішувати ярлики щодо того, хто на яких олігархів працює, бо може статися так, що хтось може вийти сам на себе".

Про що законопроєкт

Документом визначаються такі поняття як олігарх, бенефіціар, пов'язана особа, контролер. За документом олігархом (особою, що має значну економічну або політичну вагу в суспільному житті) є людина, яка відповідає щонайменше трьом з чотирьох ознак:

  • бере участь у політичному житті;
  • має значний вплив на засоби масової інформації;
  • є кінцевим бенефіціарним власником (контролером) суб'єкта господарювання, який на день введення в дію цього закону є суб'єктом природних монополій або займає монопольне (домінуюче) становище на загальнодержавному товарному ринку відповідно до Закону України "Про захист економічної конкуренції" та протягом одного року поспіль підтримує або посилює це становище;
  • підтверджена вартість активів особи (та осіб, бенефіціаром яких вона є) перевищує один мільйон прожиткових мінімумів, встановлених для працездатних осіб на 1 січня відповідного року.

До списку тих, хто "бере участь у політичному житті" входять президент, урядовці та їхні перші заступники, народні депутати, генпрокурор, очільник Національного банку. Також визначення стосується пов'язаних осіб, керівників партій та тих, хто фінансує їхню діяльність.

Читайте також: РНБО створила систему моніторингу за олігархами

За законопроєктом, особою, яка має "значний вплив на засоби масової інформації" є бенефіціар або контролер ЗМІ або особи, які були ними на день набрання чинності закону. Рішення про визнання людини олігархом ухвалюватиме Рада національної безпеки та оборони за поданням члена відомства, Кабінету міністрів, НБУ, Служби безпеки або Антимонопольного комітету. Також планується створити реєстр олігархів, який формуватиме та вестиме РНБО.

Документом передбачено Реєстр олігархів та застосувати до осіб, які будуть включені до цього Реєстру, певні заборони та обмеження. Так, пропонується заборонити олігархам здійснювати внески на підтримку політичних партій, бути покупцем у процесі приватизації об'єктів великої приватизації. Олігарх фактично не зможе бути власником ЗМІ.

Що відомо

  • 1 липня Верховна рада ухвалила за основу законопроєкт президента Володимира Зеленського № 5599 "Про олігархів". Відповідне рішення підтримали 275 народних депутатів.
  • У травні секретар Ради національної безпеки та оборони Олексій Данілов заявив, що наразі в Україні до переліку олігархів можна віднести 13 людей.
  • За даними списку журналу Forbes, трійку найзаможніших українців продовжує очолювати олігарх Рінат Ахметов. Далі у десятці йдуть Віктор Пінчук, Констянтин Жеваго, Ігор Коломойський, Геннадій Боголюбов, Олександр і Галина Гереги, Петро Порошенко, Вадим Новінський, Олександр Ярославський та Юрій Костюк.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

На початок