Законопроєкт про олігархів хочуть відправити до Венеційської комісії. У чому справа

Законопроєкт про олігархів хочуть відправити до Венеційської комісії. У чому справа

Законопроєкт про олігархів хочуть відправити до Венеційської комісії. У чому справа
. УНІАН

Омбудсменка Людмила Денісова, а також низка фракцій Верховної ради хочуть відправити закон про олігархів до Венеційської комісіїВенеціанська комісія — це дорадчий орган Ради Європи з питань конституційного права, котрий надає висновки про відповідність проєктів законодавчих актів європейським стандартам та цінностям.. Парламент ухвалив за основу проєкт 1 липня. Відтермінувати голосування в цілому і відправити на аналіз комісії пропонують також депутати "Батьківщини" і "Європейської солідарності".

Як зазначає нардеп Ярослав Железняк ("Голос"), 2 вересня омбудсменка Людмила Денісова відправила до Ради лист через відповідний законопроєкт.

"Головна думка: закон суперечить конституції і порушує права людини. Пропозиція омбудсмена — відправити до Венеціанської комісії перед другим читанням", — йдеться у повідомленні і додається текст листа.

За словами нардепа, у ньому є "досить детальна аргументація на 15 пунктів" щодо того, чому законопроєкт "поганий". Зокрема у ньому критикуються положення щодо повноважень президента з РНБО, визначення контактів з олігархами, і про "політичну вагу".

Железняк додав, що наразі "чотири фракції щонайменше згодні з тим, що цей закон перед другим читанням має бути відправлено до Венеціанської комісії".

Законопроєкт про олігархів хочуть відправити до Венеційської комісії
Нардеп Ярослав Железняк. Фото: УНІАН

"Я погоджуюся з тим, що нехай Венеціанська комісія скаже свою думку", — заявив нардеп.

Читайте також: Арахамія розповів, коли Рада розгляне законопроєкти про олігархів та СБУ

За відправлення законопроєкту до комісії також висловився нардеп Олексій Гончаренко ("Європейська солідарність"): "Щоб зняти всі питання, я впевнений, що цей закон необхідно направити на перевірку до Венеціанської комісії".

З його слів, законопроєкт стосується наділення президента та РНБО новими непередбаченими раніше повноваженнями, обмеження прав людини залежно від майнового стану, а також "опосередковане введення цензури в медіа".

Законопроєкт про олігархів хочуть відправити до Венеційської комісії
УНІАН

"Пропонується, щоб рішення про визнання особи олігархом приймалося РНБО на підставі подання Кабміну, члена РНБО, Національного банку, Служби безпеки або Антимонопольного комітету України. При цьому хто конкретно підпадає під нове досить розмите визначення – досі незрозуміло. Виходить, що навіть звичайні бізнесмени у небезпеці, це факт", — зазначив нардеп.

Нардеп Михайло Цимбалюк ("Батьківщина") під час спілкування із журналістами у Раді вказав, що РНБО, яка згідно з Конституцією є дорадчим консультативним органом, буде визначати "хто олігарх, а хто не олігарх" і вестиме реєстр.

"Це неконституційно. Крім того, оця норма, що кожен чиновник, депутат має звітувати, що він зустрічався з особою, яку РНБО визначило олігархом, це теж неконституційна річ. Як спрогнозувати, з ким ти можеш зустрітися на будь-яких заходах? Це популістичний законопроєкт", — вважає він.

Законопроєкт про олігархів хочуть відправити до Венеційської комісії
Михайло Цимбалюк. Фото: batkivshchyna.lviv

Цимбалюк запевнив, що його фракція звертатиметься до спікера парламенту Дмитра Разумкова, щоб ВР скерувала низку законопроєктів до Венеційської комісії: "Ми будемо офіційно звертатися до голови Верховної ради, щоб скерували цей і ще ряд законопроєктів на розгляд Венеційській комісії".

Читайте також: Нема потреби надсилати законопроєкт про деолігархізацію на розгляд Венеціанської комісії — Гетманцев

Про що законопроєкт

Документом визначаються такі поняття як олігарх, бенефіціар, пов'язана особа, контролер. За документом олігархом (особою, що має значну економічну або політичну вагу в суспільному житті) є людина, яка відповідає щонайменше трьом з чотирьох ознак:

  • бере участь у політичному житті;
  • має значний вплив на засоби масової інформації;
  • є кінцевим бенефіціарним власником (контролером) суб'єкта господарювання, який на день введення в дію цього закону є суб'єктом природних монополій або займає монопольне (домінуюче) становище на загальнодержавному товарному ринку відповідно до Закону України "Про захист економічної конкуренції" та протягом одного року поспіль підтримує або посилює це становище;
  • підтверджена вартість активів особи (та осіб, бенефіціаром яких вона є) перевищує один мільйон прожиткових мінімумів, встановлених для працездатних осіб на 1 січня відповідного року.

До списку тих, хто "бере участь у політичному житті" входять президент, урядовці та їхні перші заступники, народні депутати, генпрокурор, очільник Національного банку. Також визначення стосується пов'язаних осіб, керівників партій та тих, хто фінансує їхню діяльність.

За законопроєктом, особою, яка має "значний вплив на засоби масової інформації" є бенефіціар або контролер ЗМІ або особи, які були ними на день набрання чинності закону.

Рішення про визнання людини олігархом ухвалюватиме Рада національної безпеки та оборони за поданням члена відомства, Кабінету міністрів, НБУ, Служби безпеки або Антимонопольного комітету. Також планується створити реєстр олігархів, який формуватиме та вестиме РНБО.

Що відомо

  • 1 червня Верховна рада ухвалила за основу законопроєкт президента Володимира Зеленського № 5599 "про олігархів". Відповідне рішення підтримали 275 народних депутатів. Найбільше голосів — 231 — віддала фракція "Слуги народу". Законопроєкт підтримали фракція "За майбутнє" (18 голосів) та "Довіра" (18), а також 8 позафракційних народних обранців. Всі інші або утримались, або голосували проти.
  • До законопроєкту про статус олігархів народні депутати подали 1257 правок. Як повідомив народний депутат від "Голосу" Ярослав Железняк, автори правок пропонують, зокрема, змінити орган, який ухвалюватиме рішення щодо визнання людини олігархом та деталізувати цю процедуру.
  • У травні секретар Ради національної безпеки та оборони Олексій Данілов заявив, що наразі в Україні до переліку олігархів можна віднести 13 людей.
  • За даними списку журналу Forbes, трійку найзаможніших українців продовжує очолювати олігарх Рінат Ахметов. Далі у десятці йдуть Віктор Пінчук, Констянтин Жеваго, Ігор Коломойський, Геннадій Боголюбов, Олександр і Галина Гереги, Петро Порошенко, Вадим Новінський, Олександр Ярославський та Юрій Костюк.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

На початок