Спікер Разумков розсварився зі "Слугою народу" через законопроєкт про олігархів. Що відбувається

Спікер Разумков розсварився зі "Слугою народу" через законопроєкт про олігархів. Що відбувається

Спікер Разумков розсварився зі "Слугою народу" через законопроєкт про олігархів. Що відбувається
Олександра Комісарова, Суспільне

20 вересня на засіданні Погоджувальної ради депутатських фракцій (депутатських груп) усі парламентські фракції одностайно виступили проти порядку денного Верховної ради на пленарний тиждень 21-24 вересня 2021 року. У кожної фракції були власні мотиви, але спікер Дмитро Разумков заявив, що це ледь не вперше, коли порядок денний ніхто не підтримав. Представники монобільшості, зокрема, наполягали на включенні до розгляду в залі законопроєкту щодо статусу олігархів. Натомість спікер закликав усіх діяти "за регламентом".

Відправляти на експертизу чи ні?

Законопроєкт № 5599 "Про запобігання загрозам національній безпеці, пов'язаним із надмірним впливом осіб, які мають значну економічну або політичну вагу в суспільному житті (олігархів)" ще до розгляду в залі Верховної ради спровокував кризу та суперечки в парламенті. Першим наріжним каменем стала пропозиція голови ВР Дмитра Разумкова надіслати проєкт закону на експертизу Венеціанської комісіїВенеціанська комісія — це дорадчий орган Ради Європи з питань конституційного права, котрий надає висновки про відповідність проєктів законодавчих актів європейським стандартам та цінностям.. До спікера з відповідною пропозицією звернулася омбудсманка Людмила Денісова, яка заявила про те, що цей документ може суперечити Конституції та порушувати права людини, а відтак не має бути підтриманим в Раді. Ії пропозицію щодо незалежної експертизи також підтримала низка фракцій парламенту: "Європейська солідарність", "Батьківщина", "Голос".

Утім, у фракції "Слуги народу" виступили проти цього. Голова фракції партії "Слуга народу" Давид Арахамія звернувся Разумкова із проханням не відправляти на експертизу Венеційській комісії законопроєкт про олігархів. Він заявив, що проєкт закону слід надсилати на експертизу Венеціанської комісії після голосування у другому читанні.

Читайте також: Коли Рада голосуватиме за законопроєкт про олігархів. Відповідають депутати

"Уявіть, якими ми виглядаємо шизофреніками, якщо ми зараз відправляємо перше читання, а потім до другого читання він змінюється суттєво. Потім надаємо друге читання і кажемо: "Тримайте, попрацюйте над цим законом". Це – реально шизофренія", – наголосив Арахамія.

Попри все Разумков відправив документ до Венеціанської комісії і його взяли в роботу. Але суперечки між спікером і монобільшістю продовжилися на засіданні Погоджувальної ради 20 вересня. Зокрема, порядок денний Ради на 21-24 вересня 2021 року, у який не було включено законопроєкт про олігархів, не підтримала жодна фракція Ради.

Що каже Разумков

Спікер заявив, що пропозиції щодо включення до порядку денного законопроєкту №5599 надійшли всупереч регламенту: "Всі фракції ВР одночасно стали незгодні з порядком денним, надіслали свої пропозиції зранку. Хтось надіслав з пропозиціями, хтось, як "Слуга народу", лише прислав лист, що вони не погоджуються, написали, що є додаток, але додатку до листа не додали. Пропозиції для розгляду на черговому засіданні Погоджувальної ради подаються комітетами, ТСК до апарату ВР не пізніше, як за чотири дні до проведення чергового засідання ВР, це згідно зі статтею 73 регламенту. Члени Погоджувальної ради та інші особи, які запрошуються на її чергове засідання, не пізніше як за три дні повинні отримати таку інформацію. На жаль, всі пропозиції, які сьогодні надійшли, не відповідають цій нормі регламенту".

Читайте також: РНБО створила систему моніторингу за олігархами

Він також додав, що здивований розглядом законопроєкту 5599 комітетом ВР з питань національної безпеки, оборони та розвідки 17 вересня.

"Комітет не запросив авторів правок, не надав таблиці правок, незрозуміло, як все відбулося, так, під грифом "таємно" відбулось. Я звернувся до керівництва апарату ВР: як так відпрацював секретаріат, як так відбувається розгляд законопроєктів, які мають велике значення для держави?" — зазначив Разумков і попросив колег "обережно навішувати ярлики щодо того, хто на яких олігархів працює, бо може статися так, що хтось може вийти сам на себе".

Що кажуть депутати

У "Європейській солідарності" пояснили Суспільному, що не голосували за порядок денний, тому що там нема документів, ініційованих депутатами від "ЄС".

"Не голосували тому, що не включають наші законопроєкти вже понад 2 роки. Зверніть увагу: ми щотижня не голосуємо в залі за порядок денний саме через це", — пояснила Суспільному співголова фракції Ірина Геращенко.

Побили горшки. Як спікер Разумков розсварився зі "Слугою народу" через законопроєкт про олігархів
Ірина Геращенко. УНІАН

"Не голосували, тому що там нема наших соціальних ініціатив", — підтримав колегу Олексій Гончаренко ("Європейська солідарність").

Побили горшки. Як спікер Разумков розсварився зі "Слугою народу" через законопроєкт про олігархів
Олексій Гончаренко. УНІАН

Водночас голова політсили Петро Порошенко закликав не включати законопроєкт про олігархів до порядку денного.

Побили горшки. Як спікер Разумков розсварився зі "Слугою народу" через законопроєкт про олігархів
Петро Порошенко. УНІАН

Голова "Батьківщини" Юлія Тимошенко пояснила, що її фракція не підтримає порядок денний, тому що, зокрема, реформи у країні рухаються у невірному напрямку, а проєкт бюджету є "відверто провальним".

Побили горшки. Як спікер Разумков розсварився зі "Слугою народу" через законопроєкт про олігархів
Тимошенко Юлія. УНІАН

Водночас вона підтримала Разумкова у його позиції щодо невключення законопроєкту про олігархів до порядку денного: "Не ставте на голосування ті законопроєкти, на яких наполягає монобільшість та які являються відверто антизаконними. Може, ви ще проголосуєте, щоб Земля у зворотному напрямку рухалася?".

Співголова "ОПЗЖ" Вадим Рабинович також закликав не виносити в зал законопроєкт про олігархів без "належної експертизи".

Побили горшки. Як спікер Разумков розсварився зі "Слугою народу" через законопроєкт про олігархів
Вадим Рабинович. УНІАН

"Це буде конституційний переворот!", — заявив Рабинович.

Позиція фракції "Слуга народу"

Заступник голови фракції "Слуга народу" Олександр Корнієнко навпаки заявив, що законопроєкти з "антиолігархічного пакета" №5599, 5600 треба терміново розглядати, а порушення процедури регламенту виправдовується соціальною важливістю цих документів.

Побили горшки. Як спікер Разумков розсварився зі "Слугою народу" через законопроєкт про олігархів
Корнієнко Олександр. Голова партії "Слуга народу" Олександр Корнієнко. Фото: УНІАН

"Підраховано, що 54 законопроєкти вже за цей рік були розглянуті з недотриманням процедурної вимоги 10 діб на ознайомлення. І це були важливі законопроєкти: "МВФівський" пакет, "Макрофінівський" пакет. Я думаю, що така важлива реформа, як антиолігархічна, точно заслуговує стояти рядом з законопроєктом про реформу, наприклад, банківської сфери", — заявив Корнієнко.

Він додав, що у фракції знайдуть "інші механізми пошуку юридичних відповідей на питання регламенту, які нас турбують".

"Ми хотіли б нагадати, що регламент не є такою історією, яку хтось може трактувати під себе і робити якісь тлумачення. Розтлумачать закони суд, якщо ми будемо бачити, що ті тлумачення, які ми отримуємо з боку апарату (ВР – ред.) або керівництва ВР, нам здаються несправедливими, ми будемо тоді застосовувати інші механізми пошуку юридичних відповідей на ті питання регламенту, які нас турбують", — зазначив Корнієнко.

Він підкреслив, що законопроєкт №5599, до якого подали понад 1000 правок, пропонується розглядати в залі постатейно, а такий формат розгляду не передбачає голосування за кожну правку.

Щодо суперечок із Разумковим Корнієнко наголосив, що процедура відкликання голови ВР прописана в законі дуже чітко і може бути "задіяна за потребою": "Є дві статті в законі, я думаю, що в той момент, коли депутати захочуть цю процедуру ініціювати, вони будуть її ініціювати. Наразі у нас немає ініціаторів такої процедури, ні жодних питань. Якщо людина знаходиться на лікарняному — не зовсім етично такі питання підіймати. Але я вважаю, що Разумков висувався нашою партією, очолював наш список на виборах, тому цій процедурі має передувати зустріч з фракцією, відповіді на питання і предметна розмова".

Що відомо

  • 1 червня Верховна рада ухвалила за основу законопроєкт президента Володимира Зеленського № 5599 "про олігархів". Відповідне рішення підтримали 275 народних депутатів. Найбільше голосів — 231 — віддала фракція "Слуги народу". Законопроєкт підтримали фракція "За майбутнє" (18 голосів) та "Довіра" (18), а також 8 позафракційних народних обранців. Всі інші або утримались, або голосували проти.
  • До законопроєкту про статус олігархів народні депутати подали 1257 правок. Як повідомив народний депутат від "Голосу" Ярослав Железняк, автори правок пропонують, зокрема, змінити орган, який ухвалюватиме рішення щодо визнання людини олігархом та деталізувати цю процедуру.
  • У травні секретар Ради національної безпеки та оборони Олексій Данілов заявив, що наразі в Україні до переліку олігархів можна віднести 13 людей.
  • За даними списку журналу Forbes, трійку найзаможніших українців продовжує очолювати олігарх Рінат Ахметов. Далі у десятці йдуть Віктор Пінчук, Констянтин Жеваго, Ігор Коломойський, Геннадій Боголюбов, Олександр і Галина Гереги, Петро Порошенко, Вадим Новінський, Олександр Ярославський та Юрій Костюк.

На початок