Є в нас така не дуже корисна звичка — "вбивати час" під час поїздок у громадському транспорті. Година туди, година назад — треба чимось зайнятися. Але коли немає чіткого плану, люди не знаходять нічого кращого, аніж втупитись у телефон. І грати в примітивну гру, яка не розвиває і лише краде час та заробляє багато грошей на показах реклами. Або намагатись зайти в інтернет та нервувати через поганий зв’язок. Ми зібрали набагато кращі альтернативи, які точно допоможуть, по-перше, зберегти нерви, а по-друге, розвиватись і ставати кращою версією себе, перебуваючи в дорозі.
Читайте також: "Бісить! 11 речей, які дратують щодня, та як перестати на них зважати"
Чому грати в мобільні ігри шкідливо
Нещодавно було проведене дослідження негативного впливу мобільних ігор на здоров’я піддослідних. Якщо підсумувати висновки вчених, можна казати про наступне.
- Ігри спеціально зроблені таким чином, щоб впливати на викид дофаміну (гормону "задоволення") в мозку та спричиняти звикання.
- Вбивається раціоналізація власного часу. Замість тисяч корисних справ людина обирає лише одну марну.
- Дофамінова нагорода від мобільних ігор не зрівняється з "нагородою" під час засвоєння нових знань і навичок, які можна застосовувати в реальному житті.
- Надмірна любов чи звикання до ігор в телефоні призводить до змін не тільки психічного, а й фізичного стану. Адже мозок швидко звикає до таких викидів дофаміну та вимагає повторення, яскравих фарб, приємних звуків і примітивного керування грою. Не отримуючи цього, він надсилає негативні сигнали — і в нас погіршується настрій, болить голова тощо.

Альтернатива
Слухати подкасти. Кепкують, що подкасти — це впевненість молоді в тому, що вона наново винайшла радіо. Але факт лишається фактом: сьогодні це одна з найуспішніших та найцікавіших форм контенту, в якій — що важливо — поки немає засилля рекламних пауз і комерційних вставок. Світ подкастів безмежний. Є багато подкастів українською мовою, але можна сміливо слухати їх і англійською — та підтягувати свій рівень володіння мовою (розмовна англійська набагато легша для сприйняття й розуміння).
Читати книжки. Найочевидніший варіант. Вся справа в підході. Можна просто "взяти щось із дому почитати в дорогу". Користі з такого читання буде, відверто кажучи, небагато. Інша річ: ретельно вибирати, що ви читаєте. Можна півроку возити з собою правила дорожнього руху — і ви гарантовано будете знати їх на 200%. Можна потихеньку перечитати всього Достоєвського (або будь-якого письменника, до якого у вас чомусь "не доходять руки").
Особливо читання в транспорті стосується тих людей, які відчувають, що "мало читають", але ввечері, коли намагаються посидіти з книжкою в руках, засинають від утоми. Річ у тім, що ви, можливо, за день споживаєте занадто багато інформації чи віддаєте багато енергії, тому під кінець дня мозку важко зосередитись на книжці. А коли ви на початку дня їдете на навчання/роботу, мозок ще "свіжий" та розігрітий — і залюбки "проковтне" все, що ви йому дасте. Тому ретельно пильнуйте книжкове меню для транспорту!
Що робити, якщо за рік вдалося прочитати одну-дві книжки? Якщо "часу немає", якщо засинаєте під час читання? Ми допоможемо повернути собі цю чудову звичку за 7 легких кроків.
Медитація. Тільки подивіться на своїх попутників у метро чи маршрутці! Їхні замислені, меланхолійні вирази обличчя — що це, як не ознака медитування, тільки несвідомого? Якщо ж робити це усвідомлено, то може вийти щось цікаве. Не треба їхати на роботу й навмисне накручувати себе, з болем пригадуючи ту кількість робочих завдань, яку належить встигнути, ввечері заїхати в супермаркет, а ще бажано віддати туфлі в ремонт і за комуналку сплатити… Це погана медитація.
Читайте також: "Смартфони або смерть. Чому нам нудно і як повернути смак життя"
Краще взагалі не думайте про те, куди і навіщо ви їдете. Викиньте з голови ці екзистенційні буденні питання. Ще раз придивіться до людей: вони всі такі різні, але, скоріше за все, якщо треба буде — прийдуть на допомогу. В кожного є сім’я, улюблені тварини, десерти та фільми, які змусили розчулитись. Намагайтесь зловити емпатію та "зрозуміти" людей, які їдуть з вами. Подякуйте за те, що ви просто сьогодні прокинулись, живі-здорові та у вас є справи, є що робити і є дах над головою. Намагайтесь не віддавати свою енергію через "погані думки", а шукати приємні емоції, через які ви зможете поповнювати запаси енергії. Це і є "медитація в маршрутці".
Малювати. Не у всіх, звісно, є мистецький хист, але необов’язково "вміти" малювати. Є особлива техніка малювання, яка називається "дудлінг". В англійській мові цей термін означає "дитячі" малюнки, які не потребують мистецької підготовки і здебільшого розкривають внутрішній світ автора. Просто малюйте собі в блокноті що заманеться. Може, це буде щось із того, що вам наснилося під самий ранок, або обличчя людей, які їдуть з вами (вони унікальні, але ви швидше за все більше їх не побачите — хіба цей момент не вартий малюнка?). Або просто образи та фігури з вашої підсвідомості, про яку ви в такий спосіб дізнаєтесь багато цікавого та нового.

Грати в шахи. Не вірте стереотипам — це, по-перше, зовсім не складна гра. Правила абсолютно прості та доступні. По-друге, це міф, що вона забирає багато часу. Більшість шахових додатків та онлайн-майданчиків пропонують одразу декілька варіантів гри в шахи. Можна обирати "класичні" партії, які можуть тривати по півгодини, а можна привчитись грати у "швидкі шахи", де на роздуми дається 10, 5, 3 та навіть 1 хвилина. Уявіть собі: замість нудитись в дорозі, ви можете зіграти декілька гостросюжетних партій в шахи, розігріти свій мозок, а в довгостроковій перспективі — покращити стратегічні навички. Адже шахи — це не "складна гра для розумників". Вони вимагають від вас уважності, ретельності та стратегічного мислення, розвивають вміння прораховувати ситуацію на декілька кроків вперед. Що може бути кориснішим за це у наш нестабільний час?
Скласти список завдань на сьогодні. Є колосальна різниця між тим, коли ви напружено згадуєте абсолютно все, що "треба зробити" і коли просто розставляєте пріоритети в себе у голові. І записуєте тільки найважливіші завдання, які треба зробити. Але не жалійте себе. Пишіть великі списки — не так важливо виконати всі пункти, як дійсно навчитись розставляти пріоритети й виконувати тільки важливі пункти. Як скласти плани так, щоб усе вдавалося – ми писали в окремому матеріалі.
Складати музичні плейлисти. Знову ж таки, ми пропонуємо структурний погляд на звичні заняття. Очевидно, що у вас на телефоні є якась музика, яку можна послухати в дорозі. Але чому б не готуватись до цього? Ви ж прасуєте одяг і готуєтесь до виходу на вулицю, слідкуєте за чистотою речей?
Цей підхід стосується і звукового супроводу. Просто відчуйте, який у вас зараз настрій? Сумний — доберіть улюблені сумні пісні. Бадьорий — каталізуйте його відповідними треками. Ностальгуєте за молодістю? Час переслухати улюблених виконавців дитинства! Не треба намагатись настрій перебити: якщо сумно, слухати веселу музику — і навпаки. Музика має стати продовженням вас та вашого емоційного стану. І саме тоді в дорозі на роботу вона виявить свою функцію "поповнювача" запасів вашої енергії. Візьміть, наприклад, нашу добірку головних пісень, альбомів і кліпів за січень!
Вчити мову. Тут усе просто: завантажуйте DuoLingo (або інший мовний додаток), обирайте бажану мову і просто дотримуйтесь підказок. Тільки уявіть: можна півроку бездумно їздити на роботу і з роботи, а можна здобути базовий рівень французької чи італійської мови. Вибір очевидний.
Читайте також: "Просто зроби це. Як керувати своїм часом і не полишати справи на півдорозі"