День благодійності. Як почати допомагати іншим і не віддати гроші шахраям

День благодійності. Як почати допомагати іншим і не віддати гроші шахраям

День благодійності. Як почати допомагати іншим і не віддати гроші шахраям

5 вересня у світі відзначають День благодійності, приурочений до дня пам'яті Матері Терези Калькутської – католицької монахині, засновниці "місіонерок любові", настоятельки Ордена милосердя і лауреатки Нобелівської премії миру 1979 року, зарахованої церквою до лику святих.

Згідно зі щорічним Всесвітнім рейтингом благодійності, у 2021 році Україна увійшла до першої двадцятки країн, хоча ще у 2019 році посідала в списку 101 місце. При цьому кількість благодійних організацій в країні зростає (за даними Держслужби статистики, на початку 2019 року їх було зареєстровано 18890), але менше половини з них (а саме 6649) звітують про свою діяльність перед Державною фіскальною службою.

Чим займаються інші фонди та чи допомагають вони людям насправді – невідомо. 41% респондентів дослідження благодійного фонду Zagoriy Foundation “Мотивація та благодійність” зазначили, що уникають благодійності через страх, що їх спробують ошукати.

Саме тому потрібно застерегти себе від можливих шахраїв і навчитися перевіряти інформацію про благодійну діяльність та благодійні організації. Як перевірити благодійний фонд на чесність, навіщо взагалі вони потрібні та як виявити недоброчесних "благодійників" – у матеріалі Суспільного.

Навіщо потрібні благодійні організації

Піарник платформи dobro.ua Богдан Берник підтвердив, що з часів Революції Гідності до сьогодні рівень довіри українців до благодійних фондів зростає. Не в останню чергу завдяки появі в країні волонтерського руху, а також на фоні єднання українців заради вирішення глобальних проблем: забезпеченням усім необхідним військових, захист лікарів та оснащення лікарень на початку пандемії.

“Це саме той досвід, який доводить, що коли ми об’єднуємося, то можемо вирішити будь-яку проблему і без втручання держави”, – сказав Берник. “Коштів, які надходять на добрі справи до благодійних фондів за останні роки також стало більше”. Проте згаданий вище 41% людей – це все ще значний відсоток населення, який може долучитись до благодійництва, але із застереженням ставиться до нього через нестачу досвіду та інформації.

Графік чому українці долучаються до благодійності
Інфографіка з дослідження "Мотивація та благодійність" компанії "Соціоінформ" (на замовлення Zagoriy Foundation).

Багато людей вважають, що благодійні фонди – це непотрібні посередники, а допомагати потрібно адресно, і це набагато ефективніше. Втім, практика показує, що якщо допомагати близькому і ефективніше, то комусь незнайомому – навпаки. Як зрозуміти, хто насправді потребує допомоги, а хто прикидається? Як перевірити, куди подінуться гроші, якщо їх віддати незнайомій людині? Як дізнатися, де краще придбати дорогі ліки, щоб не переплатити? Як дізнатися, як правильно і кому правильно допомагати?

Благодійні фонди не просто збирають гроші. У своїй галузі вони стають професіоналами з надання допомоги. Вони точно знають, що потрібно їхнім підопічним, де це взяти і як швидко доставити; можуть оцінити, чи справжній рахунок виставлений, організувати консультацію у потрібного фахівця або захід зі збору коштів.

Важливо й інше. Фонди об'єднують невеликі посильні пожертви у великі суми. Те, що не під силу одній людині, стає можливим, коли зусилля людей об'єднуються. У всьому світі основа благодійності – це невеликі, але регулярні суми від небагатих людей.

Головні відмінності благодійних фондів від людей на вулиці зі скриньками – це прозорість звітування та комплексна робота згідно зі своїм напрямком діяльності.

Це наявність експертів, які точно знають де знайти надійного постачальника ліків і необхідних речей, можуть поширювати інформацію в ЗМІ, залучати інших громадян до благодійності, надають юридичну та психологічну допомогу своїм підопічним. І що не менш важливо – фонди співпрацюють з бізнесом і стають каталізатором змін у суспільстві та законодавстві, змушують уряд реагувати на поточні проблеми.

Інфографіка спосіб здійснення благодійності в Україні
Інфографіка з дослідження "Благодійність очима українців" компанії "Соціоінформ" (на замовлення Zagoriy Foundation). Zagoriy Foundation

“Державу часто просять просто не заважати, але є одна річ, яка б змогла підштовхнути бізнес для благодійних фондів – це податкові канікули чи хоча б поблажки для тих бізнесів, які прозоро займаються благодійністю та справді підштовхують до кращого майбутнього”, – сказав Берник.

Тож, якщо ви маєте можливість та бажання допомогти тим, хто цього потребує, – дуже важливо вміти вибирати благодійну ініціативу та знати, як перевіряти інформацію про збір коштів.

Як перевірити благодійний фонд

1. Благодійні фонди не збирають гроші на вулиці

Зазвичай для цього організовують різноманітні заходи: благодійні концерти, акції, аукціони, ярмарки, фестивалі, а гостей заздалегідь попереджають про збір коштів на сайті та у соціальних мережах. Якщо у вас просять гроші на вулиці, навряд чи вийде стовідсотково впевнитися, що це не шахраї.

“Важливо розуміти, що благодійність у діджиталі значно безпечніша за ту, коли ви віддаєте готівку з гаманця”, – підтверджує Берник. Також будьте обережними з перерахуванням коштів обраному фонду: надійніше, якщо банківський рахунок буде зареєстрований на юридичну особу – тоді неможливо буде зняти кошти та розчинитись у світанку без документальних підтверджень.

2. Перевірте сайт і соцмережі

Перевірте інформацію про його засновників та волонтерів. Якщо такої інформації немає, спробуйте самі її дізнатися. Знайдіть контакти організації та зателефонуйте. Не соромтеся питати усе, що вас цікавить – про мету проєкту, про звітність, документи, фотографії тощо. Справжні благодійники зможуть надати всю потрібну інформацію, тоді як шахраї, скоріше за все, кинуть слухавку і заблокують вас.

До того ж проаналізуйте якість комунікації благодійників з вами, тобто донором. Зазвичай, активні фонди регулярно оновлюють пости у соцмережах, публікують фото і відео, оголошують результати збору коштів та інформацію про нові акції, відповідають на питання користувачів тощо. Це показує, що організація намагається зацікавити потенційних донорів, постійно звітує перед ними та намагається зробити їх досвід благодійництва максимально зручним.

День благодійності. Як почати допомагати іншим і не віддати гроші шахраям
Для прикладу доступності – сайт платформи DobroUa. Доступ до всієї необхідної інформації є на першому ж екрані. скріншот

“Кожен з нас проводить в онлайні мінімум кілька годин на день. Контент – те, чим можна зачепити користувача, щоб змусити його на хвилинку затриматися. Зараз вкрай важлива простота і зручність. Адже коли будь-який користувач відчуває, що хоче допомогти, то має зробити це швидко і легко, тоді це справді якісний сервіс. Благодійність – така ж послуга, як і будь-що інше”, – зазначив Берник. За його словами, багатьом фондам не вистачає професійності та ресурсів, аби створювати контент, проте вони можуть користуватися платформами, які б просували його інтереси та цінності.

3. Фонди мають публікувати фінансові звіти про роботу

Звітувати, на що були витрачені зібрані гроші, – це один з головних обов’язків благодійних організації перед своїми донорами. Справжній благодійний фонд регулярно звітує про свою діяльність. Звіти мають виходити на сайті з чіткою періодичністю (раз на місяць, раз на квартал, раз на рік), а також бути зрозумілими читачеві: хто, куди і скільки грошей спрямував на допомогу, скільки грошей було витрачено на власні витрати. Прозорість є одним із гарантів порядності.

“За 2019 наш річний збір становив понад 59 млн гривень, а у 2020 - понад 81 млн гривень. І кожна гривня була справді витрачена на благодійність, а звіти завжди можна знайти на нашому сайті”, – розповів Бердник, радячи перевіряти наявність документів у кожному зборі, який підтримуєте.

4. Зайдіть на сайт Мін’юсту

Введіть назву фонду або код ЄДРПОУ, щоб отримати інформацію про організаційно-правову форму, імена засновників, місце реєстрації та інше.

Дізнайтесь, який статус організації, якій ви хочете довірити свої гроші. Згідно із законом України “Про благодійну діяльність та благодійні організації” благодійні фонди (БФ) можуть витрачати Не хвилюйтеся: якщо ваша пожертва призначена конкретній людині чи проєкту, то всі гроші до останньої копійки витратять саме на допомогу. Фонд може використати 20% на свої потреби, але за умови відсутності призначення платежу.не більше 20% доходу на адміністративні витрати: оренду приміщення, комунальні послуги, зарплати тощо. Тоді як громадські організації (ГО) таких обмежень не мають.

Скріншот з сайті Мінюсту – Єдиний державний реєстр юридичних осіб
Ми ввели код ЄДРПОУ фонду "Таблеточки" і можемо перевірити назву юридичної особи, організаційно-правову форму, перелік засновників тощо. скріншот

Ознаки, які вказують на можливе шахрайство

Достатньо дотримуватися кількох простих правил. По-перше, не відправляйте гроші незнайомцям, які збирають їх у соцмережах (особливо, якщо рахунок зареєстровано на фізичну особу). Часто так роблять саме шахраї. Це стосується і пожертвувань в метро, на вулиці, у громадському транспорті.

Шахраї паразитують на людському бажанні допомогти і на людському недоліку – ліні, яка заважає розібратися в ситуації, перш ніж віддавати свої гроші невідомій людині задля благих намірів. Емоції вас підштовхують допомогти, але важливо користуватися раціональним мисленням.

Шахрайські збори відрізняються підвищеною грою на людських емоціях (тому найчастіше збирають гроші на “допомогу” смертельно хворим дітям), моральним шантажем і настирливими нагадуваннями про себе. Також шахраї часто просувають пафосні проєкти з гучними назвами, неконкретними цілями та методами їх досягнення.

“На жаль, такі збори є досить частими. Єдине, що може ідентифікувати шахрайський збір, — це те, що збирають терміново і на картку. Швидко потрібно, дитина помирає. До цього додається якась жахлива фотографія з дитиною. Якщо ви почнете запитувати контакти мами, де саме знаходиться ця дитина, хто лікар, ніхто вам не дасть конкретної відповіді,”— зауважила голова благодійного фонду “Твоя опора” Валерія Татарчук.

Благодійність. Ознаки, які вказують на можливе шахраїство – банківська карта
Будьте обережні з переказами грошей на рахунки незнайомих фізичних осіб. Фото: Unsplash

За словами Татарчук, ви маєте право запитати у батьків хворих дітей виписку з лікарні, призначення на операцію, дізнатись номер лікаря – все, щоб упевнитися, що проблема дійсно існує, а не є вигадкою злочинців. Взагалі наявність шахраїв у сфері благодійності є ще одним вагомим аргументом на користь благодійних організацій, чия діяльність фіксується відповідними органами. Фонди ретельно перевіряють інформацію про тих, кому збираються допомогти.

Як почати займатися благодійністю

Визначтеся, кому бажаєте допомогти

У благодійності є два напрямки. Перший – адресна допомога, коли кошти збираються для підтримки когось або чогось конкретного. Наприклад, дитини з непростим діагнозом чи дорослого, який опинився на вулиці.

Другий напрямок – системна допомога. В цьому випадку зібрані кошти допомагають впливати на розв'язання соціальних проблем: підтримувати дослідження захворювань і способів лікування, відновлювати ліси, створювати систему допомоги жертвам домашнього насилля.

Можна підійти до питання більш раціонально і підтримати тих, кому допомагають менше. Найчастіше це безхатьки, споживачі наркотиків, дорослі з невиліковними захворюваннями.

Вирішіть, чим ви можете бути корисним

У дослідження Zagoriy Foundation 88% опитаних надавали допомогу у вигляді грошової пожертви. Проте гроші – не єдиний спосіб допомогти. Професійна консультація (наприклад, юристів, журналістів, фотографів, психологів), волонтерство, інформаційна підтримка, участь у благодійних проєктах, зайва робоча пара рук – зверніться безпосередньо до організацій, щоб дізнатися, чим ви можете бути корисні.

День благодійності – як стати волонтером
Учасники досліджень Zagoriy Foundation декларували готовність більш активно долучатися до благодійності як волонтери, однак не знають, де потрібна їхня допомога. ray sangga kusuma

І пам'ятайте, що маленьких пожертв не буває, важливіша їхня регулярність – саме такі платежі роблять благодійність ефективною. Допомагати краще не разово, але великим внеском, а на постійній основі, навіть якщо мова йде про 100 гривень на місяць. Щоб стати системним благодійником, ви можете налаштувати через онлайн-банкінг регулярні внески до обраних організацій.

Знайдіть ініціативу, яку захочете підтримати

Люди, які хочуть допомагати оточенню, часто просто не знають, з чого почати. Якщо вам важко визначитися, не пошкодуйте часу на те, щоб з'ясувати, яка допомога і кому потрібна прямо зараз. Ознайомтеся з сайтами різних фондів, почитайте про їхню діяльність в ЗМІ, вивчіть історії підопічних, можливо, одна з них вас особливо зачепить і полегшить вибір.

Якщо визначитися зовсім складно, ви можете скористатися онлайн-платформами, які допомагають фондам залучати пожертвування. Наприклад, на сайті від Української біржі благодійності зібрані сотні благодійних проєктів від 120 перевірених організацій. Тут-таки є можливість моментально переказати кошти на реалізацію цих ініціатив. Схожу інформацію можна дізнатись на сайті “Карта добра” від проєкту “Щедрий вівторок” та на “Українського форуму благодійників”.

Перевірте благодійну організацію

Нагадаємо, що для цього потрібно знайти сайт і соцмережі організації; перевірити, як часто оновлюються звіти про надану допомогу; і дізнатись, кому і як допомагає фонд.

Як стати благодійником, коли немає грошей

Необов'язково жертвувати гроші, щоб змінити ситуацію на краще. Головне, залишатися небайдужим. Неважливо, який формат допомоги ви виберете сьогодні: придбаєте корм у притулок для тварин, віддасте старий одяг, поговорите телефоном з самотнім старим або станете волонтером – будь-який внесок важливий.

Наприклад, на сайті Helpmap можна дізнатись, яких речей не вистачає тим чи іншим благодійним організаціям (яких на мапі близько тисячі). Працює пошук за категоріями: волонтерство, для дітей, їжа, текстиль, для тварин, електроніка, книги та інше.

Можна відправити поштою книги в благодійну книгарню “Дієслово”. У 2019 році на “Книжковому арсеналі” їм вдалося продати книг на 85 тис. грн, які передали на будівництво центру для онкохворих дітей “Дача”.

День благодійність – волонтерство в притулках для бездомних тварин
Про те, як допомогти бездомним тваринам ми розповідали в окремому матеріалі – шукайте посилання нижче в "Читайте також". Фото Сумського товариства захисту тварин

Там, до речі, щовесни влаштовують генеральне прибирання подвір’я – можливість не тільки допомогти фізичною працею, але й подарувати теплі емоції дітям, які там мешкають під час лікування. А фонд “Життєлюб” рятує людей похилого віку від самотності – на їхньому сайті також можна записатися в волонтери.

Принести старі, але охайні речі в магазин "Ласка" або інший пункт приймання вживаних речей. У притулках теж завжди потрібні помічники: наприклад, вигулювати собак і допомагати чистити вольєри в "Сіріусі" (чи в будь-якому іншому притулку). Також можна взяти під опіку домашню тварину в Happy Paw, допомогти закупити корм, зібрати кошти на стерилізацію.

Організуйте збір пожертв серед знайомих, колег, друзів, підписників – це легко зробити на платформі dobro.ua та на сайті "Таблеточки". Часто люди просять не дарувати подарунків на свій день народження або весілля, а замість того перерахувати їх на реалізацію благодійної ініціативи.

День благодійності. Як почати допомагати іншим і не віддати гроші шахраям
Донором може бути кожна здорова людина віком від 18 років, вагою від 50 кілограмів без протипоказань, визначених МОЗ. Фото: unsplash.com

Донорство крові рятує мільйони життів – жінок з ускладненнями під час пологів, онкохворих, жертв нещасних випадків і пацієнтів на хірургічному столі. Але кров можна зберігати протягом обмеженого періоду часу, тому достатнє число здорових людей повинні регулярно ставати донорами. ​​Без шкоди для здоров’я це можна робити раз на 2-3 місяці.

Проте головне в цій справі – відсутність байдужості та величезне бажання допомогти. Благодійність – це одна з рис розвиненого громадянського суспільства, яке не відвертається від проблем, а відчуває себе відповідальними за світ, в якому живе, а тому намагається їх вирішити.

Читайте також

Як допомогти безпритульним тваринам. 8 ефективних способів

Всесвітній день запобігання самогубствам. Розвінчуємо поширені міфи про суїцид

Шість порад, як морально та фізично підготуватися до настання осені

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

Вибір редакції

На початок