Всесвітній день донора крові. Як стати донором та почати рятувати життя

Всесвітній день донора крові. Як стати донором та почати рятувати життя

Всесвітній день донора крові

14 червня відзначається Всесвітній день донора крові. У цей день в 1868 році народився Карл Ландштейнер, австрійський лікар, імунолог, який отримав в 1930 році Нобелівську премію за відкриття груп крові людини.

Щорічно донорство крові рятує мільйони життів, але щоб всім пацієнтам її вистачило – на кожну 1 000 жителів потрібно 40 донорів. Між тим, кількість донорів в Україні втричі менша за рекомендації ВООЗ – 70% українців здають кров лише один раз у житті.

Але після ознайомлення з нашими картками ви дізнаєтеся як стати донором крові, чого не можна робити перед і після процедури та які приємні пільги надаються тим, хто вирішив пожертвувати часткою себе заради життя інших людей.

Читайте також: "Чому так складно кинути палити і як боротися з синдромом відміни"

Донорство крові та її елементів

Як ми вже казали, донорство рятує мільйони життів – жінок з ускладненнями під час пологів, онкохворих, жертв нещасних випадків і пацієнтів на хірургічному столі. Але кров можна зберігати протягом обмеженого періоду часу, тому достатнє число здорових людей повинні регулярно ставати донорами.

Цільну кров здають по 450 мл + 40 мл крові для аналізів за одну донацію, яка потім лікарями розподіляється між тими, кому вона потрібна. Бути донором можна раз на 2-3 місяці, оскільки для відновлення плазми потрібен час. Але існує ще здача компонентів крові: тромбоцитів, плазми, лейкоцитів та інших елементів.

Плазма крові потрібна постраждалим від травм і опіків, а також використовується для виготовлення медичних препаратів. Під час плазмаферезу кров проходить через центрифугу, плазма відокремлюється, а інші компоненти повертаються донору. Весь процес в середньому займає близько 40 хвилин.

У донорстві тромбоцитів є своя специфіка — вимоги до донорів вищі. Деякі київські лікарні, наприклад, не допускають до здачі жінок. Таким чином, втрачається величезна аудиторія людей, які потенційно можуть бути донорами. Це відбувається через декілька факторів, наприклад, менструальні цикли, а також тому, що процедура забору тромбоцитів є більш довготривалою, ніж звичайна здача крові.

Здача тромбоцитів відбувається не шляхом забору крові, як у випадку з плазмою, а шляхом під’єднання спеціального апарату, де на центрифузі від'єднують від вашої крові частину деяких елементів, наприклад, тромбоцитів, і повертають вашу кров вам, але зі зменшеним показником цих елементів. Це триває близько години-півтори, залежно від ваших показників і обладнання.

І пам'ятайте, що донорство крові не шкодить організму. Навпаки, завдяки йому нормалізується кровообіг, відбувається профілактика серцево-судинних захворювань, покращується робота імунної системи та відбувається загальне омолодження організму.

Хто може стати донором

Варто пам’ятати про умови здачі крові й те, що існують абсолютні та тимчасові протипоказання для донорства крові та її компонентів.

Донори крові повинні відповідати наступним вимогам:

 • Бути старше 18 років;
 • Важити понад 50 кг;
 • Володіти хорошим здоров'ям на момент здачі крові;

Не можна здавати кров, якщо людина хвора на ВІЛ, якщо коли-небудь хворіла на сифіліс, вірусні гепатити, туберкульоз, лейкоз.

Найпоширеніші причини тимчасової відмови від донорства – це видалення зуба (10 днів), нанесення татуювання (1 рік), ангіна, грип, ГРВІ (1 місяць з моменту одужання), менструація (5 днів), аборт (6 місяців), період вагітності та годування грудьми (1 рік після пологів, 3 місяці після закінчення годування грудьми)

Після здачі крові повинно пройти не менше 60 днів, перш ніж донор зможе знову здавати кров. Чоловікам рекомендовано здавати кров не частіше 5 разів на рік, жінкам – 4 разів на рік.

Правила безпечного донорства

Перед донацією

 • За три доби перед не вживати медикаментів.
 • Бути здоровим (якщо у вас була нежить чи інші хвороби, необхідно перечекати).
 • За дві доби до здачі не можна вживати алкоголь.
 • За день не переїдати шкідливої, гострої, жирної або перченої їжі.
 • Зранку перед здачею не палити, з'їсти легкий сніданок.
 • Не приходьте, якщо відчуваєте погіршення здоров'я (озноб, запаморочення, головний біль, слабкість). Також не слід здавати кров після нічного чергування або просто безсонної ночі.
 • Медики встановили, що найкраще на крововтрату організм реагує саме в ранкові години. І чим раніше відбувається донація, тим легше вона переноситься. Після 12.00 здавати кров рекомендується тільки постійним донорам.

Під час огляду лікарем перед донацією відверто відповідайте на запитання і не приховуйте інформацію про вживання ліків, алкоголю, наркотичних речовин і перенесені захворювання.

Під час здачі крові повідомте персонал, якщо ви почуваєте себе недобре. Обов'язково повідомляйте лікаря про можливі ускладнення під час здавання.

Після донації

 • Після завершення процедури відпочиньте 10-15 хвилин. Якщо почуваєте себе добре – з'їжте легку їжу та випийте солодкий чай.
 • При запамороченні відразу зверніться до медперсоналу. Не намагайтеся йти або сідати за кермо. Найпростіший спосіб допомогти собі в такій ситуації: лягти та підняти ноги вище голови – або сісти та опустити голову між колін.
 • Не знімайте пов'язку з руки протягом 3-4 годин – це вбереже вас від гематоми.
 • Не паліть протягом двох годин після здачі крові.
 • Уникайте важких фізичних навантажень, підйому тяжкості, зокрема і сумок з покупками.
 • Наступні 2 доби приділіть особливу увагу раціону. Харчуйтеся повноцінно і регулярно, випивайте не менше 2 літрів рідини в день: соки, воду, неміцний чай (алкоголь не рекомендується).
Як проходить здача крові

Крок перший: реєстрація

У реєстратурі станції переливання крові потрібно заповнити анкету з питаннями про хвороби та спосіб життя донора.

Крок другий: медичне обстеження

Після реєстрації вас запросять на огляд до трансфузіолога. Той виміряє тиск, визначить частоту пульсу, оцінить загальний стан здоров'я. У донора візьмуть кров з пальця, щоб визначити її групу та рівень гемоглобіну. На основі отриманих даних фахівець прийме рішення, чи можна допустити вас до донації крові або її компонентів.

Крок третій: буфет

Без солодкого нікуди. Чай з булочками – обов'язкова умова перед здачею крові, яке забезпечить вас хорошим самопочуттям до і після процедури. Під час кровоздачі організм втрачає рідину, тому вам треба заздалегідь поповнити її запаси в організмі.

Крок четвертий: процедура здачі крові

Кров забирають в максимально комфортних умовах, в спеціальному донорському кріслі. На передпліччі накладають гумовий джгут, в місці ліктьової вени дезінфікують шкіру та за допомогою стерильних одноразових інструментів забирають кров. Вас попросять кілька разів стиснути кулак, щоб направити кровотік з вени в контейнер. 

Процедура практично безболісна. Неприємно може бути тільки при введенні голки. В іншому – відчуття суто індивідуальні. Переважна більшість донорів переносять здачу крові без особливих проблем. У донорів-новачків можливо запаморочення.

Крок п'ятий: видача довідки

Та сама, яка гарантує вам оплачуваний вихідний або додатковий день до відпустки. Також донор отримує обід або грошову компенсацію на харчування.

Не забудьте взяти з собою документ, що посвідчує особу – паспорт громадянина України та ідентифікаційний код – інакше ризикуєте не здати кров.

Пільги, що надаються донорам крові

В день здачі крові, а також в день медичного обстеження, працівник, який вирішив стати донором, звільняється від роботи зі збереженням за ним денного заробітку, а студенти та учні звільняються від занять.

Після кожного дня давання крові або її компонентів, зокрема якщо процедура проходить у вихідні, святкові та неробочі дні, донору надається додатковий день відпочинку зі збереженням заробітної плати. За бажанням, працівник може приєднати його до щорічної відпустки або використати в інший час протягом року. Навіть якщо ви здаєте кров під час відпустки – вона продовжується на відповідну кількість днів.

Але це ще не все. Заклад охорони здоров'я повинен забезпечити вас безкоштовним сніданком та обідом – або відшкодувати їх вартість готівкою.

Ті, хто здає кров на регулярній основі протягом року мають право першочергового придбання путівок для санаторно-курортного лікування за місцем роботи або навчання та першочергового лікування в державних закладах охорони здоров'я.

З іншого, ця суспільно важлива справа дає можливість регулярно проходити безкоштовні медичні огляди та здавати аналізи на найпоширеніші інфекції.

Підставою для надання зазначених пільг є відповідні довідки, видані донору за місцем медичного обстеження чи давання крові та її компонентів.

Адреси станцій переливання крові

З повним переліком медичних закладів, де можна здати кров можна ознайомитись на сайті Міністерства охорони здоров’я України.

У Києві це, наприклад:

 • Київський міський центр крові (вул. М. Берлинського, 12);
 • Київська обласна клінічна лікарня (вул. Багговутівська, 1а, корпус 13);
 • Національна дитяча спеціалізована лікарня "Охматдит" (вул. В. Чорновола, 28/1);
 • Національний інститут раку (вул. Ломоносова, 33/43);
 • Головний військовий клінічний шпиталь (вул. Госпітальна, 18);
 • Національний інститут серцево-судинної хірургії ім. М.М.Амосова (вул. Амосова, 6);
 • Клінічна лікарня "Феофанія" (вул. Академіка Заболотного, 21);
 • Київська міська клінічна лікарня № 12 (вул. Підвисоцького, 4а);
 • Науково-практичний медичний центр дитячої кардіології та кардіохірургії МОЗ України (вул. Чорновола, 28/1);
 • Київський обласний онкологічний диспансер (вул. Багговутівська, 1);

В регіонах:

 • Вінницька область — м. Вінниця, вул. Пирогова, 48;
 • Волинська область — м. Луцьк, проспект Волі, 47;
 • Дніпропетровська область — м. Дніпро, проспект Б.Хмельницького, 17;
 • Донецька область — м. Маріуполь, вул. Троїцька, 48;
 • Житомирська область — м. Житомир, вул. Кибальчича, 16;
 • Закарпатська область — м. Ужгород, вул. Л.Толстого, 15;
 • Запорізька область — м. Запоріжжя, вул. Л.Жаботинського, 32;
 • Івано-Франківська область — м. Івано-Франківськ, вул. С.Бандери, 23;
 • Кіровоградська область — м. Кропивницький, вул. Преображенська, 88;
 • Луганська область — м. Первомайськ, вул. Леніна, 46;
 • Львівська область — м. Львів, вул. Пекарська, 65;
 • Миколаївська область — м. Миколаїв, провулок Радіо, 2;
 • Одеська область — м. Одеса, провулок Бісквітний, 2;
 • Полтавська область — м. Полтава, вул. Шевченка, 23;
 • Рівненська область — м. Рівне, вул. С.Бандери, 31;
 • Сумська область — м. Суми, провулок Громадянський, 2;
 • Тернопільська область — м. Тернопіль, вул. Клінічна, 8;
 • Харківська область — м. Харків, вул. Клочківська, 366;
 • Херсонська область — м. Херсон, Миколаївське шосе, 7;
 • Хмельницька область — м. Хмельницький, вул. Г.Сковороди, 29.

Якщо ви не знаєте, де можна здати кров у вашому місті, радимо скористатися ресурсом donor.ua, де розміщено адреси всіх центрів забору крові в Україні.

Категорії
РозслідуванняПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди