Сполучені Штати підтримують ідею надання Україні членства в НАТО, але наразі про конкретні терміни не йдеться.
Про це на пресконференції за підсумками зустрічі з президентом США Джозефом Байденом заявив Володимир Зеленський.
"Підтримка (президента Байдена – ред.) щодо НАТО була висловлена, але термінів не було. Ми говорили багато про це питання. Ми говорили про те, яке місце Україна займе в Альянсі, яка буде реальність існування України в НАТО. Президент підтримає надання Україні членства в НАТО, але яким буде шлях, залежить від нас", – розповів Зеленський.
Український президент додав, що розмова з Байденом не завжди проходила у "сонячній атмосфері".
"Зустріч була продуктивною, хоч не завжди проходила у сонячній атмосфері. Відбулася серйозна чоловіча розмова", – повідомив Зеленський.
Читайте також: "Не знаю, чи виникла хімія": що сказав Зеленський після першої зустрічі з Байденом
Крім того, український президент повідомив, що запропонував Байдену участь у "якомусь форматі" мирного врегулювання конфлікту на Донбасі. Зеленський підкреслив, що обговорення цієї теми він розпочав із власної ініціятиви, і попередньо американську сторону не інформували про проєкт.
"Ми говорили про Донбас. Я говорив про формати, адже ми зацікавлені в імплементації з боку президента США щодо формату мирного врегулювання. І я запропонував якийсь формат президенту, в якому могли б взяти участь США. До зустрічі ми про це не говорили, і не надсилали пропозицій американській стороні", – наголосив Зеленський.
Які перспективи вступу України до НАТО
Відповідно до статті 10 Північноатлантичного договору, НАТО залишається організацією відкритою для прийому нових країн.
На саміті Альянсу у Вашингтоні в червні 1999 року було формалізовано процедуру прийому нових членів до Альянсу на основі Плану дій щодо членства у НАТО. План надає поради, допомогу та практичну підтримку з урахуванням індивідуальних потреб країн, які бажають приєднатися до Альянсу.
Окремою статтею декларації Вашингтонського саміту НАТО зазначено, що від країни-претендента на вступ в НАТО очікується, що вона "буде вирішувати мирними способами міжетнічні конфлікти та зовнішні територіальні суперечки... відповідно до принципів ОБСЄ та з метою встановлення добросусідських відносин".
Успішне виконання є плану не гарантує автоматичного приєднання до НАТО.
Кожна країна-член альянсу має дати згоду на його розширення навіть після надання та виконання ПДЧ.
У Бухаресті у 2008 році на саміті НАТО, Генеральний секретар Альянсу Яап де Хооп Схеффер заявив, що Україна разом із Грузією коли-небудь приєднається до НАТО.
ПДЧ Україна досі не отримала.
Зеленський заявив, що вступ України до НАТО є "єдиним шляхом" закінчення війни на Донбасі. Він також наголосив, що Україна прагне стати рівноправним учасником Північноатлантичного альянсу.
Читайте також: Зараз не на часі говорити про ПДЧ для України — посол Франції
Що відомо
- Зеленський прибув з візитом до США 31 серпня. Це його перша зустріч із президентом США Байденом. Повідомлялось, що Зеленський та Байден мають обговорити співпрацю в оборонній сфері, "Північний потік-2" та війну на Донбасі.
- 1 вересня Володимир Зеленський має зустрітися з представниками великого американського бізнесу.
- Сполучені Штати Америки виділять Україні дострокову військову допомогу у 60 мільйонів доларів. Вона передбачає також надання протитанкових систем Javelin та інших видів озброєнь.
- Зеленський у межах візиту до США презентував План трансформації України, який стосується, зокрема, перетворень у військовій та економічній сферах. Захід відбувся у резиденції першого президента США Джорджа Вашингтона Маунт-Вернон. Зеленський розповів, що План містить кілька складових: безпека, інфраструктура, енергетична безпека, економічне зростання.
Читайте також
Про що делегати України говоритимуть з Google та Apple у США. Пояснює Федоров
Зустріч Зеленського і Байдена на тлі урагану та ультиматуму талібів: чого чекати Україні
Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу
Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!