Вибори директора "Мистецького арсеналу" відбудуться 8 вересня. Члени комісії голосуватимуть відкрито

Вибори директора "Мистецького арсеналу" відбудуться 8 вересня. Члени комісії голосуватимуть відкрито

Вибори директора "Мистецького арсеналу" відбудуться 8 вересня. Члени комісії голосуватимуть відкрито

Голосування за директора "Мистецького арсеналу" пройде 8 вересня у приміщенні Державного управління справами. Дату повторних виборів призначили члени відповідної конкурсної комісії на першому засіданні, яке відбулося 27 серпня.

Також на засіданні прийнято рішення, що голосування буде відкритим – кожен член комісії публічно скаже, за кого віддає голос.

"Найбільші обговорення під час засідання викликав формат голосування. Точки зору розділилися, пропонували відкрите і закрите або таємне голосування, а також рейтингове голосування і голосування шляхом віддавання одного голосу. Зрештою рішення прийнято, що голосування буде відкритим і відбуватиметься шляхом віддавання одного голосу від кожного члена комісії, – повідомила Суспільному Культура членкиня конкурсної комісії Наталія Кривда. – Наступне засідання шляхом компромісів і перемовин призначено на 8 вересня у другій половині дня".

За її словами, головою комісії одноголосно обрана колишня заступниця міністра культури Ірина Подоляк. Всі кандидати, а їх шестеро, які подали документи на конкурс, допущені до виборів.

Що буде 8 вересня

Члени конкурсної комісії заслухають кожного кандидата чи кандидатку на посаду директора Арсеналу. Претенденти розкажуть про те, як бачать розвиток культурної інституції, мінімум, у найближчі п'ять років, адже на такий строк обирається директор. Також кожен кандидат відповість на питання членів комісії. Під час виступу всі можуть користуватися презентаційними матеріалами: відео, фото, тексти, графіка.

Потім члени комісії проголосують. Буде оголошено або переможця, або те, що конкурс не відбувся, як це сталося минулого разу, 6 липня.

Чому це повторний конкурс

Щоби перемогти на виборах, кандидат має набрати 5 голосів – більшість голосів членів комісії, яких дев'ятеро. 6 липня жоден з дев'яти кандидатів не зміг отримати такий результат, і голова комісії Василь Чернець оголосив повторний конкурс.

Найбільшу кількість голосів отримав Михайло Кулиняк, який був міністром культури при президентові Вікторі Януковичі, потім очолював палац "Україна", зараз – директор Інституту сучасного мистецтва Національної академії керівних кадрів культури і мистецтв.

За нього проголосували четверо членів комісії. Оскільки голосування було таємним, невідомо, хто саме. Такий результат обурив частину культурної спільноти, зокрема, художника Олександра Ройтбурда та колишнього директора "Довженко-Центра" Івана Козленка. Ознайомитися з їхніми коментарями можна за посиланням, Суспільне Культура вело онлайн-трансляції конкурсу та того, як реагувало суспільство на його результати.

Кулиняк після конкурсу назвав своїх конкурентів та колег з культурної індустрії "дамочкою", "козльонком" та "лузерами". Допис був зроблений у Фейсбуці і зараз недоступний. Він був за цим посиланням.

Під час інтерв'ю на радіо "Культура" напередодні першого конкурсу, який відбувся 6 липня, сказав, що не проходив люстрацію, бо був звільнений у 2012 році з посади голови Мінкульту.

"Я не вважаю, що як міністр культури робив щось таке, що призвело, як написано в законі, до узурпації влади Януковичем", – заявив він.

Перший конкурс називали скандальним, а цей – ні

Коли ДУС проводило конкурс в перший раз, оголосивши його у травні, то постійно лунали нарікання і звинувачення у тому, що жеребкування членів комісії було не прозорим, що обрали "своїх". Суспільне Культура докладно розказувала про це у статті "5 проблем, які дискредитують результати конкурсу".

Повторний конкурс, оголошений у липні, проходить спокійно. У спостерігачів від культурної спільноти немає зауважень до складу конкурсної комісії і того, як проходило жеребкування її членів від громадських організацій.

Хто хоче очолити Арсенал

На посаду директора "Мистецького арсеналу" претендують шість кандидатів.

 1. Ярослав Биструшкін, з 2007 року приватний підприємець в галузі творчості, мистецтва та розваг. У 2002-2006 роках був депутатом Київради (пакет документів).
 2. Ольга Босак, працювала в "Нафтогазі", Секретаріаті президента. Про себе вказала, що протягом останніх років зробила успішну кар'єру художниці (пакет документів).
 3. Алла Демура, засновниця театрального продюсерського центру Smartville та незалежного Театру Єсіних. Останній час працює в сфері освіти та розробки освітніх програм для дітей та дорослих з англійської мови (пакет документів).
 4. Михайло Кулиняк, музикант, кандидат наук. З 2010 по 2012 рік був міністром культури України. З 2013 по 2014 — генеральний директор національного палацу мистецтв "Україна". Зараз працює директором Інституту сучасного мистецтва Національної академії керівних кадрів культури і мистецтв (пакет документів).
 5. Оксана Мельник, 5 ранг державної служби, автор статуту "Мистецького арсеналу" у 2005 році, ініціатор створення робочих груп координатор, автор стратегії розвитку "Мистецького арсеналу" 2011 року. Працювала в Луврі, Центрі Помпіду, Міністерстві закордонних справ України (пакет документів).
 6. Олеся Островська-Люта, очолює "Мистецький арсенал" останні п'ять років (пакет документів).

Кожен кандидат подав мотиваційний лист, чому хоче очолити Арсенал. Найчастіше можна зустріти тезу, щоби мистецтво України стала відомим за кордоном, а в середині держави культура отримала пріоритетний напрямок розвитку. Більш докладно з цитатами з мотиваційних листів кандидата знайомтесь за посиланням.

Хто буде голосувати

Конкурсна комісія складається з дев'яти членів:

Від громадських організацій методом жеребкування обрано:

 • Олег Векленко, ГО "Арт-лабораторія";
 • Тетяна Філевська, ГО "Музей майдану";
 • Наталія Кривда, ГО "Конгрес активістів культури".

Від колективу "Мистецького арсеналу":

 • Гліб Вишлінський, виконавчий директор громадської організації Центр економічних стратегій.
 • Мирослава Лубківська (Мирослава Барчук), українська журналістка та телеведуча.
 • Ірина Подоляк, заступниця міністра культури та інформаційної політики у 2019 - 2020 роках.

Від Державного управління справами:

 • Євген Бистрицький, філософ;
 • Олександра Коваль, директорка Інституту книги;
 • Ахтем Сеітаблаєв, режисер та актор.

Чому цьогорічні вибори директора такі важливі

Щорічний бюджет культурної установи 37 млн гривень, але не це важливо. Зараз серйозно розглядається фінансування реставрації Арсеналу у найближчі роки. Установа власними силами довела до фіналу розробку проєкту реставрації і кошторис.

За словами Лесі Островської-Лютої, яка з 2016 року до липня 2021 року була директоркою, а наразі в.о. директорки, на реставрацію та добудову Арсеналу потрібно близько 3 млрд гривень – неймовірно великі кошти для будь-якої культурної установи України. Цю суму держава попередньо готова виділити для Арсеналу на ремонт.

3 млрд гривень – це майже вся сума, яка лунала у 2005-2006 роках. Коли створювали Арсенал, то говорили, що на ремонт будівлі старого заводу і побудови одного з головних українських музеїв потрібно близько 4 млрд гривень.

"Арсенал потребує завершення будівельних робіт. У цей момент ми працюємо над завершенням проєктно-кошторисної документації для Арсеналу, якої не було в попередні роки в готовому вигляді, яка досить точно визначає, як далі має будуватися Арсенал. Це ми маємо завершити до кінця року. Над цим працює наш підрядник – "УкрНДІпроектреставрація" з 2019 року.

Перший поверх, який зараз використовується, другий поверх, котрий практично не використовується, і саме він має ділитися постійною експозицією музею сучасного мистецтва і театральним простором. Театральний простір буде менший, але це експериментальний театральний простір. Саме це розробляється в проєктно-кошторисній документації і відповідає концепції, яка була затверджена кілька років тому і розроблялася з видатним музейником з Австрії Дітером Богнером, котрий був автором музейного кварталу у Відні" , – розказала перед першим конкурсом "Радіо Культура" Островська-Люта.

Категорії
КонцертиТеатрАрхітектураДизайнІнше