Шевченківська премія стала першою культурною інституцією світу, яка отримала Red Dot Award за бренд

Шевченківська премія стала першою культурною інституцією світу, яка отримала Red Dot Award за бренд

Шевченківська премія стала першою культурною інституцією світу, яка отримала Red Dot Award за бренд Пресслужба

Шевченківська премія отримала нагороду світової дизайн-премії Red Dot Award. Це перша премія за бренд, отримана Україною. І це перша в світі культурна інституція, що отримала нагороду за бренд.

Шевченківська Премія отримала дві нагороди від Red Dot Award у категоріях Brands//Culture Institutions та Communication Design//Brand Design&Identity.Relaunch.

У пресрелізі сказано, що це перший в Україні проєкт, який отримав Red Dot за бренд. Критерії, за якими журі обирають переможців у цій категорії:

 • історія
 • ідея
 • стратегія
 • цінності бренду і їх дизайнові втілення
 • логотип
 • сайт
 • соцмережі
 • дизайн нагороди
 • церемонія вручення.

Раніше нагородою відзначали редизайн таких відомих брендів як Volkswagen, Philips, Wacom, SHKODA та інші. Перезапуском премії займалася креативна агенція [isdgroup] в партнерстві з TS/D Agency.

"Шевченківська премія виглядає сучасно для світу"

Стратегічний директор [isdgroup], СЕО Reiseplan Михайло Траверсе:

У кінці 2019 року оновився Комітет Шевченківської премії, його головою став Юрій Макаров, паралельно у тогочасного Міністра культури Володимира Бородянського з'явилося бачення перезапуску премії.

Так ми почали роботу із тогочасною командою Мінкульту, Офісу Президента та Комітету. Метою стало оновити позиціювання та айдентику (фірмовий стиль, - авт.), створити сприйняття премії як чогось сміливого, вартого уваги та такого, яке не можна пройти повз. Позиціювання в [isdgroup] розробили у співпраці з українськими митцями, як-от Сергій Жадан, Владислав Троїцький, Юрій Андрухович, Тихий, Васянович, Чичкан, Плохий, Херсонський. Ми провели з ними багатогодинні інтерв’ю та зібрали розуміння щодо ролі і місії Шевченківської премії. Після цього виділили задачі комунікації, серед яких:

підсвітити лауреатів, тих, хто формує українську культуру, їхні твори та бути актуальними у європейському та світовому контексті.

Перемога на Red Dot Award руйнує уявлення про українську культуру та її інституції як пережиток радянського і підтверджує те, що Шевченківська премія виглядає сучасно не лише для України, а і для світу.

Окрім цього, Red Dot Award — можливість звернути увагу світової спільноти на українську культуру. Адже переможців виставлятимуть в Музеї дизайну в Ессені, організують онлайнові виставки та висвітлення в міжнародних ЗМІ.

Шевченківська премія стала першою культурною інституцією світу, яка отримала Red Dot Award за брендПресслужба

Шевченківська премія стала першою культурною інституцією світу, яка отримала Red Dot Award за брендПресслужба

Новий дизайн премії

20 травня 2021 року відбулася 60-та церемонія нагородження лауреатів Національної премії імені Тараса Шевченка. Лауреатам були вручені премії у новому дизайні: пружина, надрукована на 3D принтері, що знаходиться на мармуровій підставці.

Шевченківська премія стала першою культурною інституцією світу, яка отримала Red Dot Award за бренд

Що відомо

 • Шевченківська премія — найвища в Україні творча відзнака за вагомий внесок у розвиток культури та мистецтва. Премію вручають із 1961 року до Дня народження Тараса Шевченка (9 березня) в шести номінаціях.
 • Red Dot Design Award — щорічна нагорода в галузі дизайну, яку вручає інститут Центру дизайну землі Північний Рейн — Вестфалія, що в місті Ессені (Німеччина).
 • Три нагороди Red Dot Award 2021 отримала українська студія Hexagon Agency, що спеціалізується на веброзробці, графічному і UX / UI-дизайні. У категорії Brand Design & Identity компанію відзначили за айдентику (фірмовий стиль) для TEDxNaUKMA - освітньої події в форматі TEDx, яке було в Києво-Могилянській академії. У категорії Websites нагороду отримав документальний фотопроєкт "Час закритих дверей", який студія створила разом з The Gate Agency. Премію в категорії Web Specials отримав є Riversssounds - дизайн інтерактивної платформи для музикантів.
 • Київська студія Kultura отримала дві нагороди міжнародної премії в галузі дизайну Red Dot Award 2021 категоріях Brand Design & Identity і Apps. Журі відзначило айдентику серії подкастів "Тепер", створених художницею і журналісткою Лерой Мальченко для Центру сучасної культури в Дніпрі (DCCC). Премію в категорії Apps студія отримала за дизайн програми Laoshi для вивчення китайської мови.
 • У 2018 році рекламне агентство Banda Agency отримало нагороду Red Dot Award за проєкт національного брендингу України Ukraine NOW. Раніше Banda Agency ставало призером Red Dot за логотип для київського ВДНГ і брендинг "Євробачення-2017".
Шевченківська премія стала першою культурною інституцією світу, яка отримала Red Dot Award за брендПресслужба

Шевченківська премія стала першою культурною інституцією світу, яка отримала Red Dot Award за брендПресслужба

Шевченківська премія стала першою культурною інституцією світу, яка отримала Red Dot Award за брендПресслужба

Прийом заявок на здобуття Шевченківської премії стартує 1 жовтня 2021 року і триває до 30 жовтня включно.

Читайте більше про лауреатів Шевченківської премії 2021

9 березня Комітет з Національної премії України імені Тараса Шевченка оголосив переможців. Їх імена - за посиланням. Зокрема, Шевченківську премію у 2021 році в номінації "Література" отримала письменниця Оксана Луцишина за роман "Іван і Феба". В інтерв'ю Суспільне Культура вона розказала про своє ставлення до найвищої мистецької нагороди України; як трактує короткий список, в якому опинилася; чому для неї важливо бути першою жінкою письменницею-лауреаткою із Закарпаття та чи пов'язує вона себе з традицією закарпатського художнього письма.

Наталія Рудюк – художниця по костюмах, яка вже понад 40 років працює у театрі імені Франка. У 2021 році вона разом із режисером-постановником Сергієм Маслобойщиковим та композитором і актором Олександром Бегмою отримала Шевченківську премію у номінації "Театральне мистецтво" за виставу "Verba", поставлену за мотивами драми-феєрії Лесі Українки. Читайте інтерв'ю з нею: "Перші ескізи до спектаклю "Verba" зрозуміли не всі"

У номінації "Візуальне мистецтво" нагороду отримав художник Борис Михайлов з проєктом "Випробовування смертю", який експонується і як фотоінсталяція, і як відеопроєкція. Павел Гудімов у ефірі Радіо Культура розповів про творчість художника.

Категорії
КонцертиТеатрАрхітектураДизайнІнше