"Михайлов використовує фотографію як інструмент". Гудімов про переможця Шевченківської премії

"Михайлов використовує фотографію як інструмент". Гудімов про переможця Шевченківської премії

"Михайлов використовує фотографію як інструмент". Гудімов про переможця Шевченківської премії

9 березня Комітет з Національної премії України імені Тараса Шевченка оголосив переможців.

У номінації "Візуальне мистецтво" нагороду отримав художник Борис Михайлов з проєктом "Випробовування смертю", який експонується і як фотоінсталяція, і як відеопроєкція.

Михайлов у своїй групі на Facebook ще ніяк не прокоментував нагороду, але Павел Гудімов у ефірі Радіо Культура розповів про творчість художника.

Перш за все Гудімов розповів, що не багато художників і фотографів з України мають таке визнання на рівні основних музеїв, центрів і світових премій, як Михайлов. Це вже достатньо зрілий митець, який у віці 82 років вже має з десяток головних фотографічних премій світу, тому премія Шевченка не є якимось першим відкриттям художника.

Кілька слів про Бориса Михайловаknpu.gov.ua

Проєкт "Випробування смертю"

"Це дійсно найбільша премія України – і заслужена, – розповідає Гудімов про нагородження Михайлова Шевченківською премією. – Бо, напевно, якщо казати про сучасне мистецтво, то Михайлов активно асоціюється з Україною. Не дивлячись на те, що він живе в Берліні та Харкові, ідентичність свою він позиціює як український фотограф і художник". 

Відомим Михайлов став ще у часи Перебудови, зокрема за створення такого явища, яке пізніше назвали "Харківською школою фотографії". Його проєкти як флагмана цієї течії є дуже різними: крім постановчої фотографії або монтажних речей, Михайлов активно працює з відео.

"Власне, на минулому Венеційському бієнале Україну представляв проєкт, більшою частиною якого були роботи Бориса Михайлова", – згадує Гудімов.

Кілька слів про Бориса Михайловаknpu.gov.ua

Проєкт "Випробування смертю"

Розповідаючи про техніку майстра, експерт сказав, що Борис Михайлов використовує фотографію як інструмент, але по своїй суті він є художником. Так само як і одним з важливих аспектів і технічних прийомів "Харківської школи" було розфарбовування знімків. Тому зараз різниця між живописом і фотографією є відносною – це все "візуальне мистецтво".

Борис Михайлов оприлюднив "Випробування смертю" у 2019 році в Берліні. Серія включає 150 фотографічних диптихів, які експонуються і як фотоінсталяція, і як відеопроєкція.

"Випробування смертю" поєднує фотографії крематорію із іншими зображеннями. Апелюючи до нашої колективної пам'яті, "Випробування смертю" містить міркування про утопію, страхи і побоювання, цензуру, смерть, історію, час", — зазначають в Комітеті з Національної премії імені Тараса Шевченка.

На "Випробування смертю" Бориса Михайлова надихнули відвідини майстерні українського художника Володимира Мельниченка та Київського крематорію.

Кілька слів про Бориса Михайловаknpu.gov.ua

Проєкт "Випробування смертю"

Що відомо

  • Шефредактор телебачення Суспільного Юрій Макаров став головою комітету з Національної премії України імені Тараса Шевченка.
  • Шевченківська премія — найвища в Україні творча відзнака за вагомий внесок у розвиток культури та мистецтва. Премію вручають із 1961 року до Дня народження Тараса Шевченка (9 березня) в шести номінаціях.
  • Цьогоріч до розгляду представлено 51 твір у шести номінаціях.
  • У номінації публіцистика, журналістика переміг Станіслав Асеєв за книгу есеїв "В ізоляції".
  • У номінації кіномистецтво переміг Васянович Валентин (автор сценарію, режисер-постановник, оператор-постановник) та Одуденко Владлен (художник-постановник) за художній фільм "Атлантида".
  • У номінації візуальне мистецтво: Борис Михайлов (фотохудожник). Відеопроєкція та фотоінсталяція "Випробування смертю".
  • У номінації музичне мистецтво: Андрусик Олександра Сергіївна (директорка агенції), Шимальський Євген Володимирович (співзасновник агенції), Сула Катерина Олександрівна (виконавча продюсерка) — Музичне агентство "УХО". Цикл "Архітектура голосу" — серія концертних подій.
  • У номінації театральне мистецтво: Маслобойщиков Сергій (автор інсценізації, режисер-постановник, художник-сценограф), Рудюк Наталія (художниця по костюмах), Бегма Олександр (композитор). Вистава "Verba" за мотивами драми-феєрії Лесі Українки "Лісова пісня" Національного академічного драматичного театру імені Івана Франка.
Категорії
КонцертиТеатрАрхітектураДизайнІнше