Шевченківський комітет запропонує, як реформувати премію Шевченка — голова комітету Євген Нищук

Шевченківський комітет запропонує, як реформувати премію Шевченка — голова комітету Євген Нищук

Шевченківський комітет запропонує, як реформувати премію Шевченка — голова комітету Євген Нищук
. Фото: Roman Nikolayev, Євген Нищук/Facebook

Голова комітету Національної премії України імені Тараса Шевченка Євген Нищук розповів, що будуть напрацьовані пропозиції, як реформувати премію.

Про це він повідомив в етері Радіо Культура.

За його словами, за декілька тижнів відбудеться неофіційне зібрання комітету з обговоренням, після чого пакет пропозицій щодо реформування Шевченківської премії передадуть Офісу президента.

Зокрема, комітет хотів би збільшити кількість номінацій Шевченківської премії.

Нищук розповів, що вже під час кампанії комітет отримував відкриті звернення та листи з пропозиціями стратегічних рішень, проводив дискусії щодо "певних епізодів, які потребують змін". "Ми відкриті до діалогу з культурною спільнотою та громадянським суспільством", — заявив голова комітету.

Обрання переможців

Нищук нагадав, що у 2024 році на Шевченківську премію подали рекордну кількість заявок — понад 74. Попри це, у двох категоріях не обрали переможців. Серед них — "Кіномистецтво", де була номінована стрічка "Памфір" режисера Дмитра Сухолиткого-Собчука. Тоді прихильники іншого фільму — "Тарас. Повернення", який висували на премію, — активно поширювали інформацію, чому "Памфір" нібито погане кіно.

Як стверджує Нищук, цей фільм "не зовсім підійшов" за правилами відбору та не зміг набрати потрібної кількості голосів.

"Я справді бажав успіху цьому фільму, хотів, щоб він отримав підтримку. Так трапилося, що не вистачило голосів. Так було в різні роки в різних номінаціях", — сказав він.

Голова комітету зауважив: оскільки в кіномистецтві "не знайшлося голосів для переможця", квота цієї категорії перейшла в музику. Саме тому в ній визначили двох лавреатів — Кармеллу Цепколенко та Джамалу.

За таким принципом обрали й двох переможців з літератури — Ярину Чорногуз та Дмитра Лазуткіна. Тут посприяла невикористана квота з літературознавства.

Хто отримали Шевченківську премію 2024

Президент Володимир Зеленський указом затвердив лауреатів Шевченківської премії, за поданням Шевченківського комітету.

  • література — Дмитро Лазуткін за книгу поезій "Закладка" та Ярина Чорногуз за книгу поезії "[dasein: оборона присутності]";
  • публіцистика, журналістика — Євген Малолєтка, Мстислав Чернов, Василиса Степаненко за журналістські матеріали про облогу Маріуполя, зокрема фільм "20 днів у Маріуполі";
  • музичне мистецтво — Джамала за альбом Qirim та композиторка Кармелла Цепколенко;
  • театральне мистецтво — Іван Уривський, Тетяна Овсійчук, Сусанна Карпенко за виставу "Конотопська відьма";
  • візуальні мистецтва — Андрій Єрмоленко за серію робіт "Ukrainian resistance // Український опір".

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]

На початок