Дискусії та понад 60 фільмів: усе, що треба знати про Docudays UA 2024

Дискусії та понад 60 фільмів: усе, що треба знати про Docudays UA 2024

Програма Docudays 2024 з 31 травня до 9 червня
Docudays UA 2024. Docudays UA/Даша Подольцева

З 31 травня по 9 червня пройде 21-й Міжнародний фестиваль документального кіно про права людини Docudays UA. Концепцією та назвою цього року стала "10 років триденної війни, яка триває три сторіччя".

У межах фестивалю представлять 62 фільми із 34 країн світу: від Чилі до Тайваню. У програмі запланований показ 19 українських стрічок: десять національних прем’єр і дев’ять світових. Також глядачі/-ки побачать мистецькі інсталяції та відвідають актуальні дискусії. Docudays UA збере навколо себе понад 150 учасників і учасниць, з яких 25 — гості з-за кордону.

У цьому матеріалі Суспільне Культура розповідає усе, що треба знати про цьогорічну едицію Docudays UA — від фільмів до програм.

Усе що треба знати про Docudays UA
Docudays UA 2024. Docudays UA/Даша Подольцева

"10 років триденної війни, яка триває три сторіччя": історія та концепція назви

Як повідомляють у Docudays UA, назву "10 років триденної війни, яка триває три сторіччя" обрали, оскільки вона відсилає до іронії, пригадування та самодослідження.

"Для іноземців — це заклик дізнатися більше про нашу історію, російську агресію в ній, про причини цієї війни. Чим є Україна і ким є її громадян(к)и", — написали у Docudays. Фокусом фестивалю буде:

 • історична пам'ять, її крихкість, наміри ворогів змінювати її на свій лад;
 • циклічність історії;
 • збереження та пошук ідентичності.

Також на фестивалі будуть говорити про відповідальність, тобто покарання воєнних злочинців, і "відповідальність тих, хто ховається за словом «мир» та уникає слова «справедливість»".

"Із кожним новим днем під атаками російських ракет у нас все більше питань до світової архітектури безпеки. Що потрібно, аби західні лідер(к)и, нарешті, втілили дієву систему захисту України, країн Західної Європи і решти світу від російської агресії?", — йдеться в заяві фестивалю.

Розмови про пам'ять із режисерами та режисерками після показів їхніх фільмів відбудуться на панельних дискусіях RIGHTS NOW! та "Архів війни". Також обговорення проводитимуть на "DOCU/СИНТЕЗ", майстеркласах DOCU/PRO та на зустрічах DOCU/CLUB.

Онлайн-частина фестивалю відбуватиметься на DOCUSPACE: покази фільмів та прямі трансляції або записи офлайн-подій.

Фільм-відкриття

Стрічка "Мирні люди" (Intercepted) української режисерки Оксани Карпович стане фільмом — відкриттям 21-го фестивалю. Світова прем'єра картини відбулася на 74-му Берлінському міжнародному кінофестивалі. Там фільм отримав спеціальну відзнаку від екуменічного журі у секції Forum і спеціальну згадку від журі Amnesty International.

Усе що треба знати про Docudays UA 2024
Кадр з фільму "Мирні люди". Надано компанією "Мун Мен"

"Щороку знайти та обрати стрічку-відкриття — велика пригода. Адже важливо відшукати саме той фільм, який якнайкраще, найточніше визначить тематику фестивалю, стане своєрідним провідником до фестивального тижня і при цьому матиме всі необхідні якості креативної документалістики, до яких так уважно ставиться Docudays UA. Цього року нам було трохи легше. Ми знали, що фільм «Мирні люди» створює одна з найсильніших команд українських документалісток», — зазначив Геннадій Кофман, член правління ГО "Докудейз" і відбіркової ради фестивалю.

Що дивитися на фестивалі

Цьогорічна програма Docudays UA включає понад 60 фільмів. Якщо ви не знаєте, з чого почати знайомство з програмою фестивалю, Суспільне Культура радить звернути увагу на такі 5 фільмів:

Кіоск

Режисер: Даніель Стопа

Усе що треба знати про Docudays UA 2024
Кадр з фільму "Кіоск". Docudays UA

Історія дружби між Анею та її свекрухою Лідкою. Аня — сильна духом і рішуча. Лідка — її протилежність, соромʼязлива та стримана. Вона щойно покинула свого чоловіка-абʼюзера. Жінки зустрічаються в газетному кіоску, яким керує Аня. Вони працюють над запитом про розлучення, що дозволить Лідці почати нове життя без страху та насильства. Попри жорсткі слова та постійні виклики, між ними поступово виникає звʼязок, який надає їм сміливості та сили.

"Кіоск" — дуже емоційний фільм про жіночу солідарність перед обличчям знущань. Вступаючи до їхнього обмеженого простору, ми знайомимося з персонажками, які, здавалося б, стоять на відстані простягнутої руки. Кожен жест, погляд і сльоза стають надзвичайно потужними, коли дивишся на них зблизька.

Трішки чужа

Режисерка: Світлана Ліщинська

Усе що треба знати про Docudays UA 2024
Кадр з фільму "Трішки чужа". DOCU/УКРАЇНА

Чотири покоління українок з однієї сімʼї досліджують руйнування своєї національної ідентичності через повномасштабне вторгнення Росії. Разом і кожна окремо водночас, вони вирушають в емоційну подорож під впливом нововіднайдених спогадів і сімейної історії.

Коли вони були підлітками

Режисер: Ю-Ень Лінь

Усе що треба знати про Docudays UA 2024
Кадр з фільму "Коли вони були підлітками". Docudays UA

Відколи мати пішла з дому, а батько помер, 19-річний Тудоу живе зі старшим братом і дядьком у трисекційному будинку. Тудоу віддалений від рідних і змалку забезпечує себе, виконуючи небезпечну роботу, наприклад, перевозячи ритуальний папір чи весняні пестициди. Щоб заробити на життя, він користується "сірими зонами" та лазівками в законодавстві.

Приречена постійними розлуками та швидкоплинністю життя, компанія непогамовної молоді з сільської місцевості Юнлінь у Тайвані відчайдушно прагне змінити своє життя. Вони почали працювати і створювати сім’ї набагато раніше, ніж інші, і як стороннім спостерігачам нам цікаво, чи піде наступне покоління їхніми слідами.

Мадлен

Режисерка: Ракель Санцінетті

Усе що треба знати про Docudays UA 2024
Кадр з фільму "Мадлен". Docudays UA

Щотижня іммігрантка з Бразилії Ракель (41 рік) відвідує свою подругу Мадлен (107 років) у будинку для пенсіонерів/-ок у Монреалі й намагається вмовити її вийти на вулицю. Старша жінка відмовляється: їй більше нічого робити на вулиці. Ракель не здається і знаходить спосіб взяти Мадлен із собою в подорож до моря на авто. Результат цього — історія, яка грається з реальністю та вигадкою і дозволяє порефлексувати про життя, смерть і певність того, що по дорозі завжди є що дізнатися нового.

Чоботи в ґрунті, руки в землі

Режисерка: Кароліна Ускакович

Усе що треба знати про Docudays UA 2024
Чоботи в ґрунті, руки в землі. Docudays UA

"Чоботи в ґрунті, руки в землі" — фільм про надзвичайний духовний звʼязок між режисеркою Кароліною Ускакович та її харизматичною бабусею Зоєю, гордою українською пенсіонеркою, яка плекає свій некапіталістичний селянський спосіб життя. Взимку 2021 року Зоя подарувала Кароліні пакетик насіння власних помідорів. Однак наступний сезон вирощування припав на спустошливе вторгнення Росії в Україну. Не зупиняючись перед складними обставинами, Зоя та Кароліна почали незвичайний проєкт — разом доглядали за своїми городами онлайн. Вони плекали свої рослини й вели важливі розмови, проливаючи світло на значимість цієї вікової практики під час війни.

У цьому документальному фільмі переплітаються теми спорідненості між людиною й природою та глибокого впливу городництва у буремні часи. Фільм заохочує глядачів/-ок поміркувати про питомий звʼязок між людьми та світом природи, підкреслюючи терапевтичні властивості обробки землі та її здатність наділяти нас силою.

Міждисциплінарна мистецька програма "DOCU/СИНТЕЗ"

У межах Docudays UA також відбудеться найбільш експериментальна програма фестивалю — "DOCU/СИНТЕЗ". Заснована у 2021 році, програма досліджує медіум кіно на перетині різних дисциплін, створює простір для критичної рефлексії та взаємодії документального кіно, сучасного мистецтва, науки й технологій з особливою увагою до локального контексту.

"Ідея міждисциплінарної мистецької програми полягала саме в тому, щоб створити певні умови лабораторії, де за кураторською концепцією, у співпраці з запрошеними митцями, ми створювали б висловлювання, що допомагає розкрити інші грані теми фестивалю. І так було з самого початку — 2021 року. Цієї тактики ми притримуємося й досі", — розповіла в інтерв'ю Суспільне Культура кураторка програми Олександра Набієва.

Події в межах програми триватимуть із 31 травня по 6 червня. Окрім серій інсталяцій і кінопоказів, її важливою складовою стануть дискусії з художниками/-цями, куратор(к)ами та експерт(к)ами, що допоможуть осмислити представлені роботи та мистецькі практики.

Усе що треба знати про Docudays UA 2024
DOCU/СИНТЕЗ 2022. Фото надано прес-службою Docudays

Зокрема, гості фестивалю зможуть побачити:

 • "Антологія української кухні 2022–2024"

Інсталяція художника Володимира Кузнецова створена із документації життєвих історій та актів солідарності на основі відеоматеріалів "Архіву війни", відео- та аудіозаписів митця. Проєкт відтворює моменти волонтерської діяльності та суспільної взаємопідтримки, засвідчуючи невпинну працю волонтерів/-ок у часи війни. Проєкт був створений у співпраці з композиторкою Мар’яною Клочко.

 • "Слухаючи відсутність: звукові архіви (не)спорожнілих кімнат"

Серія аудіоінсталяцій на основі документальних записів, зібраних у Києві й поряд упродовж 2011–2024 років. Інсталяційна програма агенції "Ухо" (кураторка — Саша Андрусик) із трьох частин, що різняться між собою і хронологією зібраних записів — Київ до повномасштабного російського вторгнення, Київ після нього та Київ в момент переходу, — і способом роботи з ними.

 • SİNEMA TRANSTOPIA. Фрагменти.

Кінопрограма з архівних фільмів від кураторського дуету Ґало Е. Рівера та Бетан Гʼюз із ініціативи SİNEMA TRANSTOPIA. Можна переглянути та обговорити стрічки "Дорога трудових мігрантів", режисер — Тунджель Куртіз (Швеція / Туреччина, 1978) і "Сто дітей в очікуванні на потяг", режисер — Іґнасіо Аґуеро (Чилі, 1988).

Програма DOCU/ПРО

Програма DOCU/ПРО складається з серії зустрічей, які дадють змогу розширити свою професійну мережу, відкрити можливості, які пропонують європейські бродкастери та сейлз-агент(к)и. На цих сесіях відбудеться спілкування з тими, хто займається фінансуванням, програмуванням і дистрибуцією документального кіно.

 • Перша сесія (3 червня)

Зустріч із Джесс Ґормлі, виконавчою продюсеркою документальних фільмів Guardian, які отримали нагороди "Оскар", BAFTA та "Еммі". На події буде змога дізнатися, що Guardian шукають у документальних короткометражках, як працюють із режисер(к)ами та як шукають аудиторію для фільму.

 • Друга сесія (4 червня)

Змога зустрітися з редактор(к)ами-замовниками/-цями з деяких найбільших суспільних мовників Європи. Вони розповідатимуть про особливості роботи, їхні редакційні стратегії, території для придбання та найефективніші підходи до пітчингу. Серед учасників/-ниць Томас Байєр (MDR, Німеччина); Фабріс Пушо (Arte France, Франція); Аста Далман (SVT, Швеція); Емма Гіндлі (BBC, Велика Британія); Бернд Зайдль (SWR, Німеччина). Модеруватиме зустріч тьюторка та засновниця асоціації DAE Бріджит О'Ші.

 • Завершальна сесія (6 червня)

Зустріч із сейлз-агент(к)ами з великих європейських компаній, під час якої ви дізнаєтеся як вони працюють і які фільми шукають. З-поміж учасників/-иць: Воутер Янсен (Square Eyes); Аїда Азіз (Mediawan Rights); Невена Міласіновіч (Lightdox); Шоші Корман (Cinephil); Александра Дерев'єнко (CAT&Docs). Модерувати зустріч буде тьюторка та засновниця асоціації DAE Бріджит О'Ші.

Правозахисна програма RIGHTS NOW!

Усе що треба знати про Docudays UA 2024
Rights NOW. Docudays UA
 • Програму відкриватиме секція "Кава з партнерами". До спільної роботи над цим дискусійним майданчиком організатори запросили громадські організації та ініціативи.
 • У Міжнародний день захисту дітей експерт(к)и мережі DOCU/CLUB і ВГО "Магнолія" обговорять захист дітей від сексуального насильства в інтернеті, а також оголосять про старт спільної інформаційної кампанії.
 • Проєкт Радіо Свобода "Крим.Реалії" покаже документальний фільм "Тиха депортація" про те, як Росія витісняє кримських татар з окупованого півострова.
 • У межах "Кави з партнерами" відбудеться прем’єра документального фільму "Української правди" "Тил" — про дві сторони одного життя великої країни під час повномасштабної війни.
 • Разом із Центром прав людини ZMINA гості фестивалю будуть розмірковувати над проблемами в законодавстві про колабораціонізм.
 • З правозахисним центром для військовослужбовців/-иць "Принцип" глядачі розглянуть, як суспільство й держава мають підтримати доглядальників/-иць за пораненими ветеран(к)ами.
 • Завершиться секція "Кава з партнерами" розмовою про виклики та можливості, які стоять перед молоддю в процесі деколонізації України, — її готує ГО "Стан".

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]

На початок