30 років тому в Миколаєві стартували археологічні розкопки городища "Дикий Сад"

30 років тому в Миколаєві стартували археологічні розкопки городища "Дикий Сад"

30 років тому в Миколаєві стартували археологічні розкопки городища "Дикий Сад" Фото: Суспільне Миколаїв

30 років тому, всередині серпня 1991 року, в Миколаєві офіційно розпочалися розкопки городища "Дикий Сад". Цю пам’ятку археології датують 1250 - 900 роками до н.е. Про хід розкопок в ефірі Українського радіо: Миколаїв розповів старший викладач Миколаївського національного університету імені В.О. Сухомлинського Кирило Горбенко.

У 1956 році під керівництвом науковця Лазаря Славіна археологи Київського національного університету вперше дослідили поселення "Дикий Сад".

"У 1956 році на цьому місці був склад паливно-мастильних матеріалів військової частини, була огорожа. Археологи копали лише за огорожею, на терасах річки. Знайшли кераміку, камені", – розповів Кирило Горбенко.

30 років тому в Миколаєві офіційно розпочалися археологічні розкопки городища "Дикий Сад"Фото: Миколаївська міська рада

У звіті, що зберігають в Інституті археології Національної академії наук України, записали: "Це другорядне поселення Сабатинівської культури, датується епохою пізньої бронзи. Зруйноване. Цінності не представляє. Тому дослідження тут немає сенсу продовжувати".

Але в 1990 році миколаївський археолог Юрій Гребенніков отримав дозвіл проводити розкопки разом зі студентами історичного факультету.

Цю територію, в порівнянні з 1956 роком, дуже засипали землею. З'явилися будинки на набережній. Згідно з планом розбудови мікрорайону, набережну планували продовжити від Інгульського до Варварівського мосту.

"Тобто це історичне місце планували забудувати. Досі зберігся фундамент першої багатоповерхівки. Та, згідно з законодавством, перед забудовою територію пам'ятки необхідно було дослідити. І це відбувалося якраз напередодні розпаду Радянського Союзу. Це дивовижний збіг обставин, що саме в цей час мій наставник Юрій Гребенніков зміг розпочати тут розкопки", – розповів Кирило Горбенко.

Із 200 подібних об'єктів на Півдні України, тільки в "Дикому Саду" збереглася система оборонних споруд. Перше державне об'єднання на території сучасної України – царство Кімерія, що виникло в дев’ятому столітті до н.е, а "Дикий Сад", за словами істориків, це предтеча виникнення першої державності.

Читайте також: "Миколаївський історик створив цикл відеолекцій, присвячених сакральній історії міста"

Також у 2004-2005 роках у "Дикому Саду" розкопали фундамент першого мосту. Двопанцерну кладку зробили по згину рову з великих кам'яних вапнякових брил. Це перша мостова конструкція в Україні та Східній Європі.

30 років тому в Миколаєві стартували археологічні розкопки городища "Дикий Сад"Фото: Кирила Горбенка

"Утім, я припускаю, що це найстарший міст у всій Європі. Недавно в Греції знайшли подібну конструкцію, що датують приблизно 1300 р. до н.е. А у нас - 1250 р. до н.е. Хоча навіть найточніший аналіз є умовним і може бути помилка в межах 50-80 років. У Греції міст служив для того, щоб воїни переходили з однієї території на іншу. А в нас міст був частиною міської інфраструктури. Бо "Дикий Сад" – це протомісто, де були вулиці, а будинки споруджували дуже близько – "стіною до стіни", – розповів Кирило Горбенко.

На території Миколаєва археологи виявили шість античних поселень. За їхніми словами, це були міста. І, судячи з фрагментів кераміки, що науковці знайшли у верхніх шарах ґрунту, греки, які жили в цих містах в четвертому столітті до н.е., приїздили в "Дикий Сад.

Читайте нас у Telegram

Підписуйтеся на Суспільне Миколаїв у Viber

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди