Директор Національного антикорупційного бюро Артем Ситник вважає, що зникнення колишнього судді Миколи Чауса у 2016 році організували правоохоронні органи України.
Про це Ситник заявив в інтерв’ю виданню "Дзеркало тижня".
"У ході відпрацювання версій його зникнення з України ми встановили, що до цього причетні співробітники правоохоронних органів і спецслужб. На прохання самого екссудді або проти його волі це сталося — відкрите питання ", – зауважив Ситник.
За його словами, також НАБУ зареєструвало провадження щодо перевищення співробітниками Служби безпеки своїх повноважень через вивезення ними 30 липня екссудді із села на Вінничині до Києва попри вимоги співробітників Бюро віддати Чауса.
"Ми зареєстрували провадження за двома статтями — про перевищення службових повноважень — і направили їх генпрокурору для визначення підслідності. Це стосувалося подій п'ятниці (30 липня – ред.)", – розповів посадовець.
Як зазначив Ситник, після того, як екссуддя раптово з’явився у селі Мазурівка на Вінничині, поліція повідомила про це Національне антикорупційне бюро, однак співробітників НАБУ випередили працівники Служби безпеки.
"Як і має бути, представник поліції області зателефонував до НАБУ — як ініціатора розшуку й заочного арешту колишнього судді — й офіційно сповістив нам про його місцезнаходження. Тобто поліція діяла в межах закону. Та поки ми організовували процедуру його доставки до суду, екссуддю забрали місцеві працівники СБУ. Не складаючи жодних документів, не пояснюючи своєї поведінки, зокрема й генпрокуратурі. У такий спосіб екссуддя "зник" утретє. А місцеві прокурори написали до Офісу генерального прокурора спецсповіщення про ситуацію, що склалася", – пояснив він.
На думку Ситника, керівництво Служби безпеки вирішило повернути підозрюваного Національному антикорупційному бюро після того, як зважило ситуацію.
"СБУ, скажемо так, одумалася. Екссуддя є підслідним НАБУ. Вчора вранці (3 серпня – ред.) ми вкотре зробили офіційну заяву. Очевидно, за сукупністю цих чинників і ухвалили таке рішення", – зазначив посадовець.
За його словами, про місцеперебування Чауса НАБУ офіційно повідомив керівник слідчого управління СБУ.
Що відомо
- У 2016 році суддю Миколу Чауса затримали при отриманні хабаря у розмірі 150 тисяч доларів у справі щодо торгівлі наркотиками. За даними НАБУ, отримані гроші він закопував на своєму городі у літрових банках. Однак заарештувати суддю не вдалося, оскільки парламент не дав на це дозвіл. Згодом Чаусу вдалося втекти до Молдови. У листопаді 2016 року НАБУ повідомило, що Інтерпол оголосив його у міжнародний розшук.
- Чауса також підозрювали у тому, що під час Революції гідності, взимку 2014-го, він засуджував автомайданівців за фальсифікованими протоколами. Його намагалися притягти до відповідальності, однак у лютому 2016 року Вища рада правосуддя не знайшла підстав звільнити суддю.
- У березні 2021 року Україна подала запит на екстрадицію екссудді з Молдови, де він нині переховується.
- 3 квітня адвокат Чауса Юліан Балан повідомив, що у Кишиневі невідомі викрали суддю-втікача. Згодом цю інформацію підтвердила поліція Молдови.
- МЗС Молдови заявив, що оголошений за підозрою в хабарництві у міжнародний розшук Чаус опинився в Україні разом із викрадачами. Парламент Молдови створив слідчу комісію з розслідування обставин можливого викрадення Чауса.
- Міністр закордонних справ Дмитро Кулеба запевнив міністра закордонних справ Молдови Ауреліу Чокоя, що державні установи України не причетні до викрадення Чауса.
- Згідно з даними розслідування молдовського RiSE Moldova та українського "Слідство.інфо", до зникнення Чауса можуть бути причетні четверо громадян України.
- Служба безпеки України порушила кримінальне провадження за фактом викрадення Миколи Чауса у Кишиневі.
- У Молдові 9 травня затримали ще одного підозрюваного у викраденні Чауса. Чаус заявив, що повернеться в Україну давати свідчення.
- Вища судова палата Молдови передала до Конституційного суду країни справу про надання політичного притулку Чаусу. Генеральний прокурор Молдови Олександр Стояногло заявив, що до викрадення Чауса у Кишиневі причетні державні установи України.
- 30 липня Національне антикорупційне бюро заявило, що СБУ доправило Чауса до Києва. У пресслужбі НАБУ стверджують, що Служба безпеки відмовилась віддати їм підозрюваного.
- 31 липня Служба безпеки підтвердила, що вивезла Чауса із села на Вінниччині до Києва, однак заявила, що діяла у межах своїх повноважень та на особисте прохання розшукуваного екссудді. Адвокат Чауса повідомив, що з його підзахисним немає зв’язку.
- Наступного дня адвокат Чауса заявив, що зміг його знайти. Він підтвердив, що його підзахисний наразі перебуває під захистом Служби безпеки. Чаус, якого після кількох місяців розшуків вдалося знайти у селі на Вінниччині, має одразу два юридичні статуси.
- 3 серпня Національне антикорупційне бюро заявило, що вважає приховування співробітниками Служби безпеки від детективів НАБУ інформації про місцеперебування Чауса фактичним сприянням в ухиленні від кримінального судочинства. Офіс президента заявив, що не надаватиме оцінок конфлікту між СБУ та НАБУ щодо підслідності кримінальних проваджень у справі екссудді.
- 4 серпня адвокат Чауса Ростислав Кравець підтвердив, що Служба безпеки України передала Чауса Національному антикорупційному бюро.
Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу
Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!