Потрібна нова конкурсна комісія на виборах в "Мистецькому арсеналі" – культурний сектор

Потрібна нова конкурсна комісія на виборах в "Мистецькому арсеналі" – культурний сектор

Потрібна нова конкурсна комісія на виборах в "Мистецькому арсеналі" – культурний сектор

Ініціативна група "Першого грудня" та Виконавчої Ради Українського ПЕН висловилися з приводу ситуації навколо українських державних інституцій у сфері культури. У свої заяві вони просять зробити вибори директора "Мистецького арсеналу" прозорими та змінити склад конкурсної комісії.

Наразі конкурсна комісія з обрання генерального директора Мистецького Арсеналу складається з трьох представників трудового колективу Мистецького Арсеналу, трьох представників Державного управління справами (ДУС) та трьох представників від громадських організацій, які діють у сфері культури.

"Ми бачимо серйозні порушення процедури та принципів доброчесності, що послаблюють довіру до організації конкурсу та його результатів. Найбільші застереження у нас викликає процес обрання представників громадськості до конкурсної комісії", – йдеться в повідомленні.

Як написано в заяві, саме на представників громадськості покладається велика відповідальність – як на безсторонніх, фахових та доброчесних арбітрів, але у рамках нинішнього конкурсу є підстави сумніватися в чесності їх відбору.

"По-перше, хоч Державне управління справами і декларувало прозорість процедури жеребкування, і пообіцяло викласти онлайн-трансляцію процедури, на YouTube-каналі ДУС досі немає відео – і ми не знаємо, як саме вона відбувалася. По-друге, на жеребкування не було запрошено представників медіа та громадськості, що також залишає сумніви у доброчесності процедури. По-третє, дивним чином представники ДУС та представники громадськості стали голосувати синхронно: одностайно обрали голову комісії, а потім вирішили провести таємне голосування – знімаючи з себе індивідуальну відповідальність за рішення", – кажуть представники культурного сектору.

Також вони звертають увагу на проблему, пов’язану з головою комісії Василем Чернецем. Найбільшу голосів на конкурсі набрав Михайло Кулиняк, який є його підлеглим. Він, як і інший кандидат, Роман Недзельський, працює в Національній академії керівних кадрів культури і мистецтв, якою керує Чернець. Це конфлікт інтересів, через який голова комісії мав утриматися від голосування.

"Недивно, що за такої процедури, найбільше голосів отримав саме колишній міністр культури часів Януковича (цей факт є кричущим в країні, де перемогла Революція Гідності); людина, що має конфлікт інтересів з головою комісії; людина, яка поводиться вкрай неетично, називає своїх опонентів "козльонками" та пропонує "виганяти бісів" з них у Лаврі", – говорять ініціатори заяви.

Конкурс на посаду генерального директора Мистецького Арсеналу не відбувся з формальних причин: жоден кандидат не набрав достатньої для перемоги кількості голосів. Але, водночас, він мав значні порушення та викликав велику недовіру в суспільстві.

"Той факт, що конкурс не відбувся, дає можливість виправити ситуацію: створити нову конкурсну комісію за прозорими принципами, з легітимним та чесним представництвом громадськості, та провести новий конкурс за процедурою, яка відповідає принципам прозорості, доброчесності та фаховості і викликатиме довіру в суспільстві", – наполягають автори заяви.

На їхню думку, ситуація з обранням генерального директора Мистецького Арсеналу несе величезну загрозу сталості молодих українських інституцій у сфері культури. Через подібні ж ігри сьогодні майже паралізовано роботу Українського культурного фонду, що має дискредитовану Наглядову раду. Тривожною є ситуація навколо Українського інституту, що постійно стикається зі зменшенням фінансування. Подібним чином "підвішеною" є ситуація у Центрі Довженка, де адміністративний тиск і порушення процедур призвели до інституційної нестабільності.

Що відомо

  • Вибори директора "Мистецького арсеналу" на найближчі п'ять років мали відбутися 6 липня.
  • На конкурс подали документи десять кандидатів, серед яких, наприклад, міністр культури часів Віктора Януковича Михайло Кулиняк та колишня директорка Арсеналу Наталя Заболотна, при якій в Арсеналі з'явився і "Книжковий Арсенал", і мільйонні борги. Проте жоден з дев'яти кандидатів не отримав необхідну більшість голосів – п'ять. Голоси розподілилися наступним чином: чотири - отримав кандидат Михайло Кулиняк, три – Олеся Островська-Люта, Наталія Заболотна та Ірина Кислян – по одному голосу
  • З цієї причини голова комісії Василь Чернець оголосив повторний конкурс. Новий директор "Мистецького арсеналу" буде обраний не раніше як у вересні.
  • Ще до оголошення підсумків голосування культурна спільнота заявила про перелік проблем, які дискредитували б будь-який результат конкурсу.

Читай більше

Як буде відбуватися повторний конкурс на посаду директора "Мистецького арсеналу"

  • Хто подавався на перший конкурс і як кандидати хотіли змінити Арсенал: об'єднати з художнім музеєм, змінити назву, знести паркан, створити концертний майданчик – за посиланням.
  • Як проходили вибори директора, які закінчилися повторним конкурсом. Суспільне Культура вело онлайн-хроніку.
Категорії
КонцертиТеатрАрхітектураДизайнІнше