"Обмеження швидкості та зобов'язання". Експерт розповів про нові правила для електротранспорту

"Обмеження швидкості та зобов'язання". Експерт розповів про нові правила для електротранспорту

Ексклюзивно
"Обмеження швидкості та зобов'язання". Експерт розповів про нові правила для електротранспорту
AP

24 червня Київська міська державна адміністрація підписала Меморандум про співпрацю з операторами послуг прокату електросамокатів Києва. Національна координаторка проєкту ЄС/ПРООН EU4Climate Вікторія Яшкіна в ефірі Українського радіо розповіла про ефективність Меморандуму та Білу книгу мікромобільності.

Чому постало питання регулювання персонального транспорту

За словами експертки, на тлі зростання кількості легкого персонального транспорту над врегулюванням правил його використання почали думати не лише в Україні, але й в інших країнах світу.

"Окрім того, що такий транспорт — зручний, персональний і легкий, він ще й доволі екологічний, низьковуглецевий", – зазначила Яшкіна.

На її думку, використання такого транспорту замість автівок мало б певні переваги для довкілля і клімату.

Про Білу книгу Мікромобільності

Вікторія Яшкіна розповіла, що в рамках проєкту EU4Climate, що фінансується Європейським Союзом і реалізується ПРООН, була створена Біла книга мікромобільності.

"Наш проєкт, в першу чергу, почав розробляти стратегію розвитку нового руху для України. І ми ставили за мету включити до цієї стратегії питання мікромобільності", – зазначила вона.

Читайте також: У Києві починають діяти нові правила користування електросамокатами. Що зміниться

За словами експертки, її команда дослідила практики врегулювання цього виду рухів в інших країнах.

"Ми побачили, що там є визначення такого транспорту в законодавстві, що є найважливішим. В Україні такого визначення немає і це перешкоджає подальшому розвитку законодавства і врегулювання цієї проблеми", – наголосила Яшкіна.

Серед іншого фахівці дослідили наявні обмеження швидкості та пересування на проїжджій частині; рекомендований рух тією чи іншою інфраструктурою; вимоги до водіння такого транспорту; дозвіл на використання навушників або обов'язкове використання шолома.

"Також ми досліджували, чи збільшується кількість користувачів такими видами транспорту під час пандемії, і яким чином влада на це реагувала", – зазначила експертка.

Як з’ясувалось, окремі країни запроваджували більш жорсткі обмеження на такі види транспорту, оскільки зростала кількість інцидентів на тротуарах.

Чому законотворці не ухвалили законопроєкт №3023 про електросамокати і гіроскутери

На думку експертки, на той момент, коли цей законопроєкт розглядався, у ньому ще не було гострої потреби.

"Але, згідно аналізу наших консультантів, то на сьогодні в тому законопроєкті назбиралося багато спірних питань", – підкреслила Яшкіна.

Серед них – відсутність визначення такого виду транспорту у законодавстві, щоб його можна було регулювати чи приєднати до велосипедного транспорту і розробити зручні та зрозумілі спільні правила для всіх.

Про ефективність Меморандуму між КМДА та операторами послуг прокату електросамокатів Києва

Вікторія Яшкіна пояснила, що регулювання або розробка політик щодо прокату електросамокатів на місцевому рівні було ключовою рекомендацією Білої книги.

"Ми дуже вітаємо ці кроки налагодження взаємодії між місцевою владою і компаніями. Цей Меморандум — позитивний приклад співпраці і позитивізації даного виду транспорту", – переконана вона.

Читайте також: Як обрати велосипед та чому їх вистачить не всім. Пояснює експерт

За словами експертки, у Меморандумі також встановлені обмеження швидкості. Окрім того, в ньому є інформація про те, куди можна заїжджати та куди звертатися в разі нещасного випадку; зобов'язання.

"До того ж компанії-орендарі завдяки інформаційним технологіям можуть обмежувати швидкість транспорту чи місця, де не можна паркуватися або куди заїжджати. Наприклад, місця туристичного значення або великого скупчення людей", – зауважила Яшкіна.

Вона пояснила, що Україні пішохідний електротранспорт не є окремим видом транспорту.

"Відповідно, коли електросамокат стикається із пішоходом на тротуарі, це трактується як пішохід стикнувся з пішоходом. І юридично назвати це дорожньо-транспортною пригодою ми поки що не можемо. Але якщо Меморандумом передбачений розгляд цієї події як мікромобільне ДТП і передбачене відшкодування, то я дуже вітаю такий крок" – наголосила експертка.

Що відомо

  • У вересні 2020 року КМДА взялася розробляти ПДР для електросамокатів. Також парламент підтримав у першому читанні законопроєкт, який вводить нову категорію учасників дорожнього руху — користувачів персонального електротранспорту, як то електросамокати, сігвеї, моноколеса тощо.
  • У квітні 2021 року журналіста Романа Вінтоніва, відомого як телеведучий Майкл Щур, у Києві побив водій самоката на пішохідному переході.
  • В Ужгороді сталася ДТП за участі водія електросамоката.
  • Одеська мерія частково заборонила рух електросамокатів. Зокрема це пов'язано з травмуванням містян: лише за травень в міськраді зафіксували 50 випадків.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі аккаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

Вибір редакції

На початок