Чим небезпечний штам коронавірусу "Дельта". Пояснюють імунологи

Чим небезпечний штам коронавірусу "Дельта". Пояснюють імунологи

Ексклюзивно
Чим небезпечний штам коронавірусу "Дельта". Пояснюють імунологи
. AP

23 червня на території України зафіксували перші два випадки зараження штамом збудника COVID-19 "Дельта", більш відомого у світі як "індійський". У Європейському центрі профілактики та контролю захворювань (ECDC) прогнозують, що до кінця серпня новий штам "Дельта" представлятиме 90% усіх вірусів COVID-19, що циркулюють в Європі.

Чим небезпечний штам "Дельта" і чи будуть ефективними вакцини проти нових варіантів коронавірусу в майбутньому — Суспільному розповіли голова Національної технічної групи експертів з питань імунопрофілактики МОЗ Федір Лапій та кандидат біологічних наук, імунолог Борис Донський.

Що відомо про штам коронавірусу "Дельта"

Цей варіант вірусу вперше виявили в Індії наприкінці 2020 року. Відтоді штам зафіксували у 92 країнах світу. Зокрема спалахи "Дельти" виявили в африканських країнах, у КНР, США та країнах Тихоокеанського регіону. Однак найбільшу кількість заражень цей різновид коронавірусу спричинив у Росії, Великій Британії та Португалії.

У травні Всесвітня організація охорони здоров'я назвала індійський варіант COVID-19 "глобальною проблемою". Попередні дослідження показали, що мутація B.1.617 поширювалася легше, ніж інші варіанти. Вчені з усього світу визначають "індійський" варіант коронавірусу "Дельта" (В.1.617) як найбільш небезпечний – він у 1,6 раза заразніший, ніж варіант "Альфа" (так званий "британський" штам), у 2,26 раза частіше призводить до госпіталізацій та у 1,45 раза частіше – до реанімації.

Читайте також: Науковці НАН дослідили зразки "Дельта-варіанту" COVID-19, виявленого в Україні

Чим він небезпечний

За словами імунолога Федора Лапія, штам "Дельта" у порівнянні з "британським" штамом "у півтора раза" заразніший: "Віруси мутують, це для вірусу абсолютно нормально. Питання лише часу, коли він потрапить до нас. Нам лише треба робити все можливе, аби відтермінувати цей час. І я знаю, що цей вірус є більш заразним".

Фахівець пояснює, що даний тип вірусу легше поширюється серед людей. Водночас вразливими до нього є люди, які вже перехворіли на COVID-19, позаяк "вони менш захищені у порівнянні з тими, хто вакцинувався". Водночас за його словами, відомі сьогодні вакцини можуть захистити від його поширення.

"Ми знаємо, що вакцина від Pfizer і AstraZeneca працюють проти цього вірусу з ймовірністю у 90%, коли людина повністю вакцинувалася. Вірус поширюється серед молодих людей до 40 років", — додає експерт.

Імунолог Федір Лапій. Фото: УНІАН
Імунолог Федір Лапій. Фото: УНІАН
Читайте також: У Pfizer запевнили, що їхня вакцина на 90% ефективна проти штаму COVID-19 "Дельта"

За його словами, в Україні медики повинні зосередити свою увагу на пацієнтах з груп ризику: "Звичайно Британія і США почали вакцинуватися раніше, тому в них люди старшого віку провакциновані. У будь-якому разі, ми повинні тримати свої кордони закритими. Так би мовити, бути "подалі від Москви".

Також імунолог додає, що науковці ще до поширення "Дельта" прогнозували, що восени буде пік, однак період літа "треба використати правильно" — для "максимальної вакцинації".

Лапій також зазначає, що у Великій Британії та США не використовують вакцину CoronaVac, однак, на його думку, вона не буде гіршою у боротьбі зі штамами". Водночас для цього немає жодних підтверджень.

"Хочете побачити фінал Чемпіонату Європи з футболу — вакцинуйтеся, користуйтеся масками, тримайте руки в чистоті", — зауважив експерт.

Читайте також: ПЛР-тестування мандрівників, секвенування, вакцинація. РНБО розробила план протидії штаму "Дельта"

Чи будуть дієвими вакцини проти нових штамів вірусу

За словами імунолога Бориса Донського, на сьогодні про штам "Дельта" практично немає даних: "Лише те (відомо — ред.), що він набагато швидший (у поширенні — ред.) за інші. І він їх витісняє. Це нормально для природи. Як то кажуть, виживають сильніші".

Фахівець зазначив, що про протидію вакцин коронавірусу ми знаємо лише зі слів компаній, які поширюють препарат.

Імунолог Борис Донський. Фото: "Радіо Свобода"
Імунолог Борис Донський. Фото: "Радіо Свобода"

"Те, що їхня дієвість знижується — це очевидно. Бо вакцина створювалася за еталоном "уханського" варіанту, якого вже дотепер немає. І проти всіх інших варіантів вони будуть все менш і менш дієвими. І колись таки дійсно з'явиться штам коронавірусу, проти якого ці щеплення будуть недієвими", — підкреслив Донський.

Водночас імунолог додає, що невідомо, коли це може статися: "Це може статися за місяць, а може за десять років, але це станеться. І тоді потрібна буде інша вакцина. Це все природний процес і до цього варто готуватися".

Читайте також: Вакцини AstraZeneca та Pfizer ефективні проти мутації "Дельта" — дослідження

Що відомо

  • У Європейському центрі профілактики та контролю захворювань (ECDC) прогнозують, що до кінця серпня новий штам "Дельта" представлятиме 90% усіх вірусів COVID-19, що циркулюють в Європі.
  • Всесвітня організація охорони здоров'я класифікувала варіант COVID-19, виявлений в Індії, як штам, що викликає "глобальну стурбованість".
  • За інформацією ВООЗ, новий штам COVID-19 "Дельта" стає домінуючим варіантом у світі.
  • 23 червня на території України зафіксовані перші два випадки зараження штамом збудника COVID-19 "Дельта".
  • Науковці НАН дослідили зразки "Дельта-варіанту" COVID-19, виявленого в Україні.
  • 24 червня РНБО розробила план протидії штаму "Дельта".

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

На початок