Святошинський районний суд провів перше засідання по суті в об'єднаному провадженні стосовно розстрілів у Києві на Інститутській 20 лютого 2014 року. Підсудними по цій справі проходять п'ятеро ексбійців спецпідрозділу "Беркут", раніше їх справи розглядалися окремо.
Місцеперебування трьох ексберкутівців досі невідомо, вони переховуються, але нещодавно в Україні прийняли закон про заочне засудження, через це справи об'єднали в одне провадження заради прискорення вироку. Як пройшло перше судове засідання по об'єднаній справі спостерігала кореспондентка Суспільного Дарина Коломієць.
На лаві обвинувачених у Святошинському суді Києва, як і раніше, знаходяться лише двоє колишніх "беркутівців" – Сергій Тамтура та Олександр Маринченко. Усі інші – Павло Аброськін, Сергій Зінченко та Олег Янішевський – були звільнені з-під варти й видані до ОРДЛО у 2019 році в межах обміну полонених. За словами їхніх адвокатів, місцеперебування інших підзахисних їм досі невідоме. Проте вони продовжують їх захищати. Як і при першому засіданні ідею об’єднання кримінальних проваджень називають затягуванням.

“Ми проти об'єднання, бо ми втрачаємо динаміку. У нас є двоє підзахисних, які перебувають в залі суду. А об'єднання таких справ ставлять під сумнів неупередженість суду. Виглядає як затягування. Ця справа набуває статус політичної. В мене навіть сумніви стосовно законності такого об'єднання", — заявив Суспільному Ігор Варфоломєєв адвокат Зінченка та Тамтури.
Головуючий суддя Сергій Дячук з адвокатами обвинувачених не погоджується. За його словами ніякого затягування немає, оскільки суд залишається на ті й же стадії. Нині це стадія доповнення з боку сторони обвинувачення.

“Ми постійно з’являємося на засідання, не зривали жодного. І постійно надаємо матеріали для розгляду. Тому звинувачувати в чомусь суд чи прокурорів це нісенітниця. Насправді всі ж розуміють, що затягнув ситуацію з вироком обмін. І нам довелося роз’єднати провадження, оскільки в державі не було законопроєкту про заочне засудження. Тепер вирок буде про всіх. Я не бачу затягування ніякого", — заявив прокурор Ігор Земськов.
Читайте також: “Якби не обмін, крапку поставили б пів року тому”. Які перспективи у справі про розстріли на Майдані
Законопроєкт про заочне засудження парламент прийняв 27 квітня 2021 року. Цей документ дозволяє провести спеціальне досудове розслідування та заочно засудити людей, які переховуються від правосуддя в Росії чи на окупованих територіях.
“Ми дуже багато зусиль додали, аби цей законопроєкт таки прийняли. Я вважаю, це єдина можливість отримати вирок по всіх обвинувачених. Майже всі, хто скоїв злочини на Майдані у 2014-му сьогодні в Росії. Якби в нас була потужна законодавча база, вирок у цій справі міг бути ще у 2019-му. Тепер не раніше Нового року", — припускає адвокатка потерпілих Євгенія Закревська.
Під час засідання суд дослідив докази, які стосуються Зінченка, Аброськіна та Янішевського. Прокурор Яніс Сімонов надав суду текстові документи, фото та відеоматеріали.

Наступне засідання у справі відбудеться 23-го червня об 11 годині. Тоді прокурори планують долучити ще докази стосовно цих обвинувачених. Далі розпочнеться стадія долучення доказів сторони захисту.
Що відомо
- Шевченківський суд Києва 14 червня оголосив вирок у справі ексберкутівців Віктора Ейсмонта та Володимира Мохоня щодо подій розгону Майдану 30 листопада 2013 року. Їх засудили до 3 років в'язниці. Це перший обвинувальний вирок по подіях 30 листопада 2013 року. Проте це рішення ще можуть оскаржити.
- Святошинський районний суд столиці 2 червня дозволив заочний судовий розгляд справи про розстріли учасників акцій протесту на вулиці Інститутській у Києві 20 лютого 2014 року.
- Генеральна прокурорка Ірина Венедіктова заявила, що суд у справі про розстріли на вулиці Інститутській у Києві під час протестів у 2014 році може винести вирок до кінця поточного року.
Читайте також
Майдан. Шість літер нашої свободи
Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу
Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі аккаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!