Перейти до основного змісту
"Вирок міг бути ще у 2019-му". Суд почав розгляд об'єднаної справи по розстрілах на Майдані

"Вирок міг бути ще у 2019-му". Суд почав розгляд об'єднаної справи по розстрілах на Майдані

"Вирок міг бути ще у 2019-му". Суд почав розгляд об'єднаної справи по розстрілах на Майдані
. УНІАН

Святошинський районний суд провів перше засідання по суті в об'єднаному провадженні стосовно розстрілів у Києві на Інститутській 20 лютого 2014 року. Підсудними по цій справі проходять п'ятеро ексбійців спецпідрозділу "Беркут", раніше їх справи розглядалися окремо.

Місцеперебування трьох ексберкутівців досі невідомо, вони переховуються, але нещодавно в Україні прийняли закон про заочне засудження, через це справи об'єднали в одне провадження заради прискорення вироку. Як пройшло перше судове засідання по об'єднаній справі спостерігала кореспондентка Суспільного Дарина Коломієць.

На лаві обвинувачених у Святошинському суді Києва, як і раніше, знаходяться лише двоє колишніх "беркутівців" – Сергій Тамтура та Олександр Маринченко. Усі інші – Павло Аброськін, Сергій Зінченко та Олег Янішевський – були звільнені з-під варти й видані до ОРДЛО у 2019 році в межах обміну полонених. За словами їхніх адвокатів, місцеперебування інших підзахисних їм досі невідоме. Проте вони продовжують їх захищати. Як і при першому засіданні ідею об’єднання кримінальних проваджень називають затягуванням.

"Вирок міг бути ще у 2019 році". Суд почав розгляд об'єднаної справи по розстрілах на Майдані
Ексберкутівці Сергій Тамтура (ліворуч) і Олександр Маринченко на суді. Дарина Коломієць, Суспільне

“Ми проти об'єднання, бо ми втрачаємо динаміку. У нас є двоє підзахисних, які перебувають в залі суду. А об'єднання таких справ ставлять під сумнів неупередженість суду. Виглядає як затягування. Ця справа набуває статус політичної. В мене навіть сумніви стосовно законності такого об'єднання", — заявив Суспільному Ігор Варфоломєєв адвокат Зінченка та Тамтури.

Головуючий суддя Сергій Дячук з адвокатами обвинувачених не погоджується. За його словами ніякого затягування немає, оскільки суд залишається на ті й же стадії. Нині це стадія доповнення з боку сторони обвинувачення.

"Вирок міг бути ще у 2019 році". Суд почав розгляд об'єднаної справи по розстрілах на Майдані
Колегія суддів у справі Майдану. Дарина Коломієць, Суспільне

“Ми постійно з’являємося на засідання, не зривали жодного. І постійно надаємо матеріали для розгляду. Тому звинувачувати в чомусь суд чи прокурорів це нісенітниця. Насправді всі ж розуміють, що затягнув ситуацію з вироком обмін. І нам довелося роз’єднати провадження, оскільки в державі не було законопроєкту про заочне засудження. Тепер вирок буде про всіх. Я не бачу затягування ніякого", — заявив прокурор Ігор Земськов.

Читайте також: “Якби не обмін, крапку поставили б пів року тому”. Які перспективи у справі про розстріли на Майдані

Законопроєкт про заочне засудження парламент прийняв 27 квітня 2021 року. Цей документ дозволяє провести спеціальне досудове розслідування та заочно засудити людей, які переховуються від правосуддя в Росії чи на окупованих територіях.

“Ми дуже багато зусиль додали, аби цей законопроєкт таки прийняли. Я вважаю, це єдина можливість отримати вирок по всіх обвинувачених. Майже всі, хто скоїв злочини на Майдані у 2014-му сьогодні в Росії. Якби в нас була потужна законодавча база, вирок у цій справі міг бути ще у 2019-му. Тепер не раніше Нового року", — припускає адвокатка потерпілих Євгенія Закревська.

Під час засідання суд дослідив докази, які стосуються Зінченка, Аброськіна та Янішевського. Прокурор Яніс Сімонов надав суду текстові документи, фото та відеоматеріали.

"Вирок міг бути ще у 2019 році". Суд почав розгляд об'єднаної справи по розстрілах на Майдані
Прокурор Яніс Сімонов. Дарина Коломієць, Суспільне

Наступне засідання у справі відбудеться 23-го червня об 11 годині. Тоді прокурори планують долучити ще докази стосовно цих обвинувачених. Далі розпочнеться стадія долучення доказів сторони захисту.

Що відомо

  • Шевченківський суд Києва 14 червня оголосив вирок у справі ексберкутівців Віктора Ейсмонта та Володимира Мохоня щодо подій розгону Майдану 30 листопада 2013 року. Їх засудили до 3 років в'язниці. Це перший обвинувальний вирок по подіях 30 листопада 2013 року. Проте це рішення ще можуть оскаржити.
  • Святошинський районний суд столиці 2 червня дозволив заочний судовий розгляд справи про розстріли учасників акцій протесту на вулиці Інститутській у Києві 20 лютого 2014 року.
  • Генеральна прокурорка Ірина Венедіктова заявила, що суд у справі про розстріли на вулиці Інститутській у Києві під час протестів у 2014 році може винести вирок до кінця поточного року.

Читайте також

Майдан. Шість літер нашої свободи

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі аккаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

Топ дня
Вибір редакції
На початок