Справа розстрілів на Інститутській: суд дозволив заочний судовий розгляд щодо трьох ексберкутівців

Справа розстрілів на Інститутській: суд дозволив заочний судовий розгляд щодо трьох ексберкутівців

Оновлено
Справа розстрілів на Інститутській: суд дозволив заочний судовий розгляд щодо трьох ексберкутівців
. Ексбоєць "Беркута" Олег Янішевський під час судового засідання 30 березня 2016 року. Фото: УНІАН

Святошинський районний суд столиці 2 червня дозволив заочний судовий розгляд справи про розстріли учасників акцій протесту на вулиці Інститутській у Києві 20 лютого 2014 року. Обвинуваченими у цій справі є ексбійці "Беркута" Павло Аброськін, Сергій Зінченко і Олег Янішевський. Суд також об'єднав це провадження зі справою проти двох ексберкутівців, які повернулись після обміну, а саме Олександра Маринченка і Сергія Тамтури.

Про це повідомляє ГО "Адвокатська дорадча групаГО об'єднує адвокатів Небесної сотні, які представляють інтереси потерпілих в кримінальних провадженнях, відкритих за фактами насильства під час Революції Гідності.".

"Тільки що головуючий Сергій Дячук оголосив ухвалу про задоволення клопотання прокурора Ігоря Земскова про надання дозволу на здійснення спеціального судового розгляду у справі по обвинуваченню Сергія Зінченка, Павла Аброськіна і Олега Янішевського у вбивствах на вул. Інститутській 20.02.2014 р. і інших злочинах", — йдеться у повідомленні.

Суд відмовив у задоволенні клопотання захисту про участь обвинувачених у судовому розгляді по відеоконференції.

"Суд присяжних вважає доведеним, що Зінченко, Аброськін та Янішевський не прибувають до суду з метою уникнення кримінальної відповідальності. Твердження сторони захисту, що обвинувачені лише 2 рази допустили неявку до суду, не ґрунтуються на матеріалах справи, за якими таких неявок за відповідними викликами суду зафіксовано понад сім", — зазначив у своїй ухвалі головуючий суддя Сергій Дячук.

Читайте також: "Якби не обмін, крапку поставили б пів року тому”. Які перспективи у справі про розстріли на Майдані

Додається, що прокурор Ігор Зємсков надав у суді докази, що обвинувачені "знаходяться на тимчасово непідконтрольній Україні території". Зокрема, за його словами, Сергій Зінченко, "живе у Донецьку та проходить військову службу в так званому "першому армійському корпусі "ДНР".

Водночас клопотання прокурора про об'єднання цього провадження із провадженням по обвинуваченню інших ексберкутівців, які повернулись після обміну, а саме Олександра Маринченка і Сергія Тамтури, суд передав на розгляд колегії суддів, яка розглядає їхню справу.

Зрештою, суд під час засідання прийняв рішення об'єднати провадження щодо Павла Аброськіна, Сергія Зінченка і Олега Янішевського з провадженням проти Олександра Маринченка і Сергія Тамтури.

Після цього головуючий суддя Сергій Дячук оголосив перерву у розгляді справи. Наступне засідання відбудеться 16 червня об 11:00.

У коментарі Суспільному адвокат обвинувачених Ігор Варфоломєєв зазначив, що у сторони захисту були "об’єктивні" доводи у суді: "Емоції зараз після судового засідання... Адже ми виступали проти й у нас, я вважаю, заперечення були детально опрацьовані й вони об'єктивні".

За його словами, держава видала обвинувачених "незрозуміло куди" політичним рішенням, чим "повністю перервався правовий процес": "А вже після того, як передали, стали пред'являти якісь вимоги".

Також Варфоломєєв прокоментував матеріали прокурора Ігоря Зємскова щодо одного з обвинувачених — Сергія Зінченка, який нібито проходить військову службу у так званому "першому армійському корпусі "ДНР".

"Сьогоднішній матеріал, який прокурори представили, що нібито Зінченко десь уже у корпусі народної міліції служить, що фактично підводить до звинувачення у тероризмі... Звичайно ж, це повна нісенітниця — заявляю вам з всією відповідальністю", — заявив адвокат.

Водночас він додав, що сторона захисту виступала проти об’єднання проваджень і вважає, що таке рішення було політичним: "У цьому випадку, що стосується об'єднання (проваджень справ екберкутівців — ред.): спочатку вирішувалося питання про спеціальне судове провадження, так звану "заочку". Ми категорично були проти, тому що це рішення було політичним, повернути його у правову площину вже не можливо. І по-друге, там існують три обставини, які прокурор повинен ще довести”.

Варфоломєєв додав, що захист просив забезпечити участь обвинувачених через відеозв'язок, але суд відмовив у цьому: “Ми хотіли б, щоб вони (підзахисні — ред.) могли про себе заявити, але суд нам відмовив".

Також, за його словами, після об'єднання проваджень захист не змінить своїх підходів у суді: "У нас нічого не змінилося: якою була лінія захисту, такою вона і залишається".

Що відомо

  • Справа про розстріли учасників акцій протесту на вулиці Інститутській у Києві 20 лютого 2014 року щодо ексбійців "Беркута" надійшла до суду у 2015 році спочатку щодо двох обвинувачених — Павла Аброськіна і Сергія Зінченка. Згодом, у 2016-му році, цю справу об’єднали з обвинуваченням Олександра Маринченка, Сергія Тамтури і Олега Янішевського і почали слухати спочатку.
  • 29 грудня 2019 року відбувся обмін полоненими. В Україну повернули 76 осіб, яких тримали в полоні на тимчасово окупованих територіях Луганської та Донецької областей. Україна видала 127 утримуваних осіб, зокрема п’ятьох ексберкутівців, обвинувачених у розстрілах на Майдані.
  • Київський апеляційний суд перед обміном звільнив з-під варти 3 ексберкутівців, обвинувачених у вбивстві 48 і пораненні 80 осіб на вулиці Інститутській 20 лютого 2014 року. З-під варти відпустили Янішевського, Зінченка та Аброськіна.
  • Суд також скасував домашній арешт двом іншим колишнім беркутівцям, обвинувачуваним у цій справі — Тамтурі й Маринченку. Їх усіх звільнили під особисте зобов’язання.
  • Згодом адвокат Олександр Горошинський поінформував, що до Києва повернулися двоє ексберкутівців — Маринченко і Тамтура, яких передали до ОРДЛО в межах обміну утримуваних осіб.
  • Маринченко і Тамтура заявили, що будуть і надалі брати участь у судових засіданнях у справі розстрілів на Майдані.
  • 20 жовтня 2020 року Святошинський районний суд Києва оголосив у міжнародний розшук трьох ексберкутівців, обвинувачених у рамках справи щодо розстрілів на Інститутській у Києві в лютому 2014 року — Янішевського, Зінченка та Аброськіна. 25 листопада суд виділив матеріали щодо них до розгляду в окремому провадженні та зупинив його до розшуку цих 3 осіб.
  • 19 травня 2021 року суд поновив провадження щодо трьох ексберкутівців.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі аккаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

На початок