"Голос" розбрату. Чому політичне творіння Вакарчука опинилося на межі розколу

"Голос" розбрату. Чому політичне творіння Вакарчука опинилося на межі розколу

"Голос" розбрату. Чому політичне творіння Вакарчука опинилося на межі розколу Facebook / GolosZmin

Менш як за рік після виходу з фракції "Голос" організатора та ідеологічного лідера партії Святослав Вакарчука, політсила знову потрапила до публічного скандалу. 15 червня п'ятеро депутатів від "Голосу", зокрема керівники партії та фракції Кіра Рудик та Ярослав Железняк, підтримали включення до порядку денного двох законопроєктів про відтермінування українського дубляжу та озвучки фільмів. Це викликало обурення колег з політсили, яка регулярно декларує підтримку державної мови. Пізніше Железняк заявив, що "це була помилка", а законопроєкт "був схований у порядку денному".

Це не перший момент, що вказує на політичну кризу в "Голосі". Взаємні звинувачення нардепів, вимоги низки регіональних осередків звільнити керівництво партії, неузгоджені голосування в Раді та гучний вихід Сергія Притули лунають у медійному просторі вже понад пів року. Суспільне поспілкувалося зі сторонами конфлікту та з'ясувало якими можуть бути наслідки розколу найменшої фракції у Верховній раді.

Як все почалося

Політичні суперечки набули розголосу ще навесні, коли політрада "Голосу" попередила п'ятьох нардепів про виключення після голосування за направлення законопроєкту №5133 "Про внесення змін до Конституції щодо порядку призначення на посади та звільнення з посад директора Національного антикорупційного бюро України і директора Державного бюро розслідувань", на оцінку до Конституційного суду. Згідно з документом, президент зможе призначати та звільняти директорів НАБУ і ДБР за згодою Верховної ради.

Народний депутат Ярослав Юрчишин, який повідомив про інцидент, заявив, що політрада відбувалась без запрошення членів партії щодо яких ухвалили рішення: "Нам зробили останнє китайське попередження, сказали, що якщо ми не будемо голосувати так, як вимагає партія, то нас виключать". У відповідь пресслужба "Голосу" повідомила на сайті, що поредження нардепам зробили через "діяльність, яка суперечить програмі партії".

"Голос" розбрату. Чому політичне творіння Вакарчука опинилося на межі розколуFacebook/Yaroslav Yurchyshyn

Ярослав Юрчишин

Як розповів Юрчишин, попередження про можливе виключення зробили: Соломії Бобровській, Роману Лозинському, Галині Васильченко, Наталії Піпі, Олександрі Устіновій та Ользі Стефанишиній.

За два тижні половина фракційних депутатів, десять з двадцяти (Олександра Устінова, Соломія Бобровська, Галина Васильченко, Юлія Клименко, Роман Лозинський, Наталія Піпа, Ольга Стефанишина, Ярослав Юрчишин, Володимир Цабаль, Андрій Шараскін) опублікували спільну заяву. Вони розкритикували керівництво "Голосу" за "перетинання червоних ліній" та закликали переобрати його на найближчому з'їзді. Також йшлося про те, що керівництво політсили веде кулуарні переговори зі створення коаліції зі "Слугою народу" та приймає "непрозорі одноосібні рішення щодо партійних витрат".

У відповідь керівниця партії Кіра Рудик заявила, що не боїться ініціативи незадоволених членів фракції, а задля вирішення конфлікту будуть проведені "партійні слухання".

Вихід Притули

Вимоги однопартійців до чинного керівницства "Голосу" підтримав і екстелеведучий і один з лідерів "Голосу" Сергій Притула. А 26 квітня він заявив, що не проти очолити партію, але це питання буде вирішуватися на з'їзді влітку або восени. "Так, я бачу себе новим керівником, і мені подобається те, що я бачу", — розповів Притула в інтерв'ю виданню "РБК-Україна".

У відповідь лідерка партії Кіра Рудик заявила, що керувати політичною силою — це не "виступи в клубах", а "системна, важка робота, яку не так приємно робити, як здається".

"Голос" розбрату. Чому політичне творіння Вакарчука опинилося на межі розколуСайт партії "Голос"

Сергій Притула, Кіра Рудик

7 червня Притула оголосив про вихід із "Голосу": "Станом на сьогодні, 7 червня 2021 року, я оголошую про свій вихід з партії "Голос". Наголошую на тому, що я не йду з політики. Я йду з партії, яка, не в останню чергу завдяки діям нового керівництва, віддалилась від наших початкових засад настільки далеко, що можна констатувати точку неповернення".

За його словами, основною проблемою партії є відсутність конструктивної комунікації між партійними "верхами" і "низами". Він також зазначив, що відсутність будь-яких реакцій керівництва партії, коли хтось із депутатів "забуває про передвиборчі обіцянки і починає голосувати у розріз із бажанням своїх виборців", означає "не лише толерування, але й погодження такої поведінки": "Партійні ряди почали очищати від тих, хто піддав критиці недобропорядних персонажів із "Голосу". А це ще раз дає мені підстави чітко артикулювати, що з такими "функціонерами" мені не по дорозі".

Регіональний протест

11 червня 15 членів вінницького осередку "Голосу" заявили про вихід з політичної партії через зловживання владою з боку керівництва. Вінничани заявили, що їх не влаштовують "кулуарні перемовини з Офісом президента та "Слугою народу", чистки незгодних партійців, ігнорування заяв територіальних осередків, які виступили за проведення позачергового з'їзду партії, підтримка кон'юктурних політичних рішень, рейдерство партії".

"Голос" розбрату. Чому політичне творіння Вакарчука опинилося на межі розколуFacebook / golos.vinnytsia

Команда Вінницької обласної територіальної організації "Голосу"

"За останній місяць було створено 5 осередків, де керівниками стали діючі депутати Київської міської ради від "Голосу", які підтримували ганебні рішення КМР про знесення історичних пам'яток та парків на користь ЖК та ТРЦ", — йдеться у публічному зверненні.

А в Чернівцях 12 членів внесли подання до політради з вимогою виключити з партії її голову - Кіру Рудик. Претензії - такі ж, як і у вінницьких колег, зокрема й щодо перемов з офісом президента та узурпація влади.

Що кажуть у "Голосі"

Один з партійних опонентів Рудик Ярослав Юрчишин розповів Суспільному, що в статут партії були внесені зміни статуту, які надають керівницству політсили майже одноосібні повноваження в управлінні фінансовими і кадровими ресурсами.

"Коли члени партії почали звертати увагу на те що необхідно провести з'їзд і вирішити проблемні питання демократичним способом, керівників тих осередків, які мали сміливість про це заявити, почали системно знімати з посад, спочатку зняли керівника дніпропетровської організації Віталія Жиганського, потім чернівецької, потім херсонської, і впринципі ті організації, які висловлювали бажання провести з'їзд, звісно не бачать перспектив в тому щоб залишатися в партії, бо керівництво банально проводить зачистку від іншої позиції", — каже Юрчишин.

З ним згодна колега Юлія Клименко. Вона зазначила, що Рудик була призначена "тимчасово" після вихіду Святослава Вакарчука: "Чинна голова, вона була тимчасово призначена паном Вакарчуком, який залишив партію і сказав, що тимчасово до обрання буде Кіра. Ось це, “тимчасове”, відбувається вже другий рік".

"Голос" розбрату. Чому політичне творіння Вакарчука опинилося на межі розколуУНІАН

Юлія Кліменко

Клименко додала, що кадрові питання у тому числі переобрання голови повинні вирішуватися на з'їзді. А якщо цього не відбудеться — готова вийти з "Голосу".

"Повинно бути скликаний демократичний з’їзд, там де є представники всіх регіонів, не тільки лояльні, але й ті, що дійсно мають свою думку і в демократичний спосіб усі ці питання обговорені. Якщо цього не відбудеться, я для себе прийняла рішення, що я не хочу з цією партією розвиватися, тому що, я не бачу можливості розвитку, мене не цікавить клубні закриті проекти, де є там хтось, хто буде вирішувати всі закриті питання, а ти будеш просто номінальною одиницею", — зазначила Клименко.

Натомість Кіра Рудик звинувачення в "узурпації влади" категорично відкидає.

"Я працюю, як і кожен у фракції "Голос", виключно за нашим статутом, який є правилами, за якими власне працює партія. Я б не могла юридично працювати за якимись іншими правилами в жодному разі, саме тому такі звинувачення я вважаю безпідставними. В січні місяці у нас відбувся з'їзд на якому ми також ставили питання зміни статуту та питання довіри голови партії, я на цьому зїзді отримала близько 90 відсотків підтримки", — заявила політикиня Суспільному.

"Голос" розбрату. Чому політичне творіння Вакарчука опинилося на межі розколуГолова партії "Голос" Кіра Рудик. Фото: УНІАН

Кіра Рудик

Вона додала, що в липні планується наступний з'їзд партії, на якому "обговорять всі необхідні зміни". Рудик також додала, що не приймає рішень одноосібно, а партія "росте і розвивається" попри вихід з неї членів низки регіональних осередків.

"Не дивлячись на деякі публічні виступи колег, в регіонах до нас доєднюється велика кількість людей, наша партія росте і розвивається. Партія "Голос" — це не тільки фракція в парламенті, це 25 осередків в регіонах по всій країні, які працюють, виконують свої програмні це депутати місцевих рад, їх є зараз 350. Знаєте, це як в стартапі, люди, які починали його робити, не завжди доходять до того, як старт-ап стає великою корпорацією. Так само і зараз у нас дійсно існують великі кадрові зміни", — наголосила Рудик.

З нею згоден однопартієць Андрій Осадчук, Суспільному він заявив, що ніякої кризи в "Голосі" немає.

"Голос" розбрату. Чому політичне творіння Вакарчука опинилося на межі розколуFacebook / Andrii Osadchuk

Андрій Осадчук

"Тему про узурпацію влади придумав Сергій (Притула — ред.) і всіляко її просував, але я як член політичної ради просто підверджую, що це не відповідає дійсності. Ми голосуємо в 95%, партія у верховній раді - одностайно, відповідно ніяких політичних розбіжностей, ніяких системних розбіжностей - немає. це все питання персоналій і це нормально для молодої, амбітної організації", — зазначив Осадчук.

Що кажуть експерти

На думку політолога Олега Саакаяна, в найкращому випадку "Голосу" вдастся досягти певного "холодного миру" в парламенті і певний час ще проіснувати як єдина фракція. Він також не виключив, що група на чолі з Кірою Рудик "більше зблизиться зі Слугами народу і буде певна ситуативна співпраця, таке собі неформальне входження в коаліцію".

"Але без значного оновлення в керівництві партії, і в правилах, якими керуються всередині партійці, шанси на проходження на наступних виборах вкрай низькі. Зараз місцеві осередки голосу є подекуди сильнішими, аніж партійна структура", — додав Саакян.

Натомість політолог Віктор Таран вважає, що у партії "Голос" відбуваються абсолютно нормальні процеси, які притаманні новоствореним партіям без чіткого лідера".

"Дуже символічно, що ці процеси акуратно через рік, як пан Вакарчук пішов з голови фракції. Якщо ми подивимося на заяви, які робили їхні фронтмени, то вони дуже часто один одному суперечили. Заяви Железняка суперечили заяві Юрчишину. Заяви Кіри Рудик суперечили заяві Соломії Бубровської чи Устинової. І перелік можна продовжувати. Очевидно, що так само виникали питання по методам діяльності та співпраці з чинною владою, з союзниками по опозиції. Ми це бачили протягом останнього року в постійних публічних пікеруваннях, коли лідери партії між собою дискутували і сварилися", — зазначив Таран.

На його думку, в партії немає розколу, а Рудик "показала себе гарним управлінцем": "Розкол має відбуватися обо'язково під час або з'їзду, або засідання. Має бути обов'язково відхід частини керівництва партії і має бути відхід обласних осередків. Це має бути масовий вихід з партії. Ми поки що бачимо заяви окремих народних депутатів. А Рудик по суті неугодних собі членів акуратно видавила або замінила, це класична апаратна гра. Вона виконує тактичну задачу — це зберегти структуру, фракцію в парламенті, осередки на місцях".

Аналітик мережі ОПОРА Олександр Клюжев переконаний, що є три варіанти того, як "Голос" надалі може працювати в парламенті.

"Якщо депутати мають різні позиції всередині фракції, варіант перший, вони залишаються працювати спільно і формально не руйнуючи цю фракцію, працювати різними політичними групами. Другий варіант — це коли фракція більшістю голосів депутатів виключає деяких депутатів і тоді вони стають позафракційними, або приєднуються до інших фракцій і не втрачають мандат. І третій варіант — це вихід депутатів, які обиралися за виборчим списком партії, за власним рішенням і тоді вони втрачають мандат", — пояснив Клюжев.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди