Рада направила до КСУ законопроєкт щодо призначення та звільнення директора НАБУ

Рада направила до КСУ законопроєкт щодо призначення та звільнення директора НАБУ

Оновлено
Рада направила до КСУ законопроєкт щодо призначення та звільнення директора НАБУ
. УНІАН

Верховна рада направила на висновок Конституційному суду законопроєкт № 5133, за яким президент зможе призначати та звільняти директора Національного антикорупційного бюро за згодою Верховної ради. Відповідне рішення ухвалили 267 народних депутатів.

Цей законопроєкт подали 237 народних депутатів.

"В законі було передбачено повноваження президента призначати та звільняти директора НАБУ, яке не було передбачено Конституцією. Як наслідок, до Конституційного суду надходили подання щодо неконституційності тих положень закону. Всі ми знаємо, що КС визнав в частині повноважень президента призначати директора НАБУ таким, що не відповідає Конституції. Для того, щоб ми мали ефективний механізм боротьби з корупцією, маємо ухвалити законопроєкт, який передбачає, що директора НАБУ та ДБР може призначати президент за правилами відкритого відбору і за згодою Верховної ради", – сказав нардеп від фракції "Слуга народу" Федір Веніславський.

За його словами, Конституційний суд має дати висновок щодо цього законопроєкту.

Водночас законопроєкт не підтримали фракції "Європейська Солідарність", "Опозиційної платформи – За життя" та "Батьківщина". Вони вважають, що цей законопроєкт є не конституційним.

"НАБУ та ДБР є органом виконавчої влади, тому їхні керівники мають призначатися вищим органом у системі органів виконавчої влади. Президент дуже хоче призначити своїх глав ДБР та НАБУ, але він не знає як це зробити. Але в нього є недовіра до Кабінету міністрів, тому він хоче цю владу залишити за собою з погодженням відповідної більшості в Раді", – сказав нардеп від фракції "ЄС" Руслан Князевич.

У "Батьківщині" заявили, що направлення цього законопроєкту до КСУ є недоречним.

Що передбачає законопроєкт

Згідно з пояснювальною запискою, законопроєктом пропонується внести зміни до статей 85 та 106 Конституції, якими визначаються повноваження Верховної ради щодо надання згоди на призначення та звільнення з посад президентом директора НАБУ та директора ДБР та повноваження президента стосовно призначення та звільнення з посад за згодою Верховної ради.

У Раді також зареєстрований законопроєкт Кабміну № 5070, яким парламенту пропонується зробити НАБУ центральним органом виконавчої влади зі спеціальним статусом і достроково припинити повноваження директора бюро Артема Ситника. Окрім цього законом пропонується надати уряду повноваження призначати та звільняти директора НАБУ згідно з законом. Проте станом на 16 березня комітет його не розглядав.

"Проєкт Кабміну просто передбачає звільнення Ситника. Вони написали, що ми обираємо нову людину на конкурсі, а Артем Ситник – звільняється. Це означає, що забирається незалежність у правоохоронних органів. Ми бачимо як у Раді збираються підписи за відставку Ситника, хоча це не законно. І МВФ, і США сказали, що антикорупційні органи мають бути незалежними", – сказала членкиня Комітету Верховної ради з питань правоохоронної діяльності та нардепка від фракції "Голос" Олександра Устінова.

НАБУ розкритикувало урядовий законопроєкт щодо внесення змін до закону "Про Національне антикорупційне бюро" через те, що він дозволить зосередити контроль над бюро в руках Кабміну.

Що відомо

  • Артем Ситник був призначений директором Національного антикорупційного бюро у квітні 2015 року п'ятим президентом Петром Порошенком.
  • У грудні 2019 року КС не погодив зміни до Конституції, які передбачали надання президенту права призначати директорів ДБР і НАБУ.
  • 29 серпня Конституційний суд визнав неконституційним указ про призначення Артема Ситника на посаду директора Національного антикорупційного бюро. Клопотання про це подали 51 народний депутат.
  • Голова КС Олександр Тупицький заявляв, що не має претензій до директора НАБУ Артема Ситника, а КС ухвалив рішення про вилучення з реєстру через незаконну процедуру його призначення, через яку Ситник є "заручником ситуації".

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

На початок