Слухання у справі МН17: нові записи переговорів бойовиків і де свідки бачили установку "Бук"

Слухання у справі МН17: нові записи переговорів бойовиків і де свідки бачили установку "Бук"

Важливо
Слухання у справі МН17: нові записи переговорів бойовиків і де свідки бачили установку "Бук"

Нідерландський суд приступив до слухань по суті у справі про пасажирський Боїнг "Малайзійський авіаліній", який збили 17 липня 2014-го року над окупованою східною територією України. Слухання відбувалися в судовому комплексі на околицях Амстердама. У разі потреби суд може продовжити роботу 11 червня, однак офіційно наступне засідання заплановано на 17 червня.

Суд планував розглянути три нагальних питання:

  • Чи був літак MH17 збитий ракетою комплексу "Бук"?
  • Чи ця ракета була запущена з поля поблизу селища Первомайського?
  • Чи брали у цьому участь обвинувачені?

Гаазький суд обговорював матеріали у справі протягом чотирьох днів, з 7 по 10 червня 2021 року. 11 червня обрали як додатковий день.

На 7 і 8 червня запланували виступ обвинувачених. На засіданні мають виступити колишній "міністр оборони" самопроголошеної "ДНР" Ігор Гіркін, на прізвисько "Стрєлков", генерал-майор Сергій Дубінський, за позивним Хмурий, полковник Олег Пулатов і громадянин України Леонід Харченко, називали "Крот". Їх звинувачують у спричиненні катастрофи літака, внаслідок чого загинуло 298 людей.

Усі обвинувачені на процес не з’явилися. Втім Пулатов раніше через адвокатів заявив, що не вважає себе винним.

7 Червня. Перший день слухань

Суд в Гаазі остаточно отримав відмову від Сполучених Штатів Америки на прохання про передачу знімків запуску ракети "Бук", який фігурує у справі про катастрофу літака МН17 на Донбасі. Під час судового розгляду Міністерство юстиції Нідерландів заявило, що американці дали доступ до знімків представнику прокуратури, але не передаватимуть їх до суду.

На прохання родичів загиблих та нідерландського суду розкрити знімки запуску ракети, які б допомогли встановити винних - США також відмовили. Пояснюють, що таким чином вони забезпечують захист своїх джерел розвідки.

Читайте також: Справа MH17: у суді показали чотири уламки літака і ракети

Кримінальна справа про катастрофу літака рейсу МН17 складається із 65 тисяч сторінок, каже головуючий суддя Гендрік Стейнгаюс на засіданні.

"У справі 65 000 сторінок, а також багато годин відеоматеріалів. Суд розглядатиме лише основні моменти", - сказав суддя.

На засіданні були представники захисту Олега Пулатова, а також сторона звинувачення і представники родичів. Підсудні до суду не з’явився.

8 Червня. Другий день слухань

На другий день слухань у справі про збитий над Донбасом рейс MH17 вперше озвучили покази свідків запуску ракети з установки "Бук".

Вісім свідків заявили, що бачили або чули політ ракети у небі недалеко від міста Сніжне. Один з них супроводжував "Бук" до Сніжного разом із Леонідом Харченко, підсудним у цій справі.

Пізніше він почув вибух та спостерігав у небі ракету, яка, за його словами вибухнула біля кабіни пілотів літака. Після падіння літака свідок подивився на "Бук", однак там вже не було однієї з ракет.

Перевірка даних з телефона очевидця показала, що він дійсно був у тому місці 17 липня 2014-го. Задля безпеки свідків їхні імена не розголошуються.

Як заявив головуючий суддя Гендрік Стейнгаюс, рештки двох з 298 людей, які загинули під час катастрофи МН17, так і не виявили після аварії Боїнгу.

"Стосовно двох осіб, які ймовірно перебували на борту, але чиї рештки не виявили, провели розслідування на підставі знайдених на місці катастрофи об’єктів, таких як посвідчення особи і мобільні телефони. Це розслідування показало, що зазначені люди перебували на борту рейсу МН17, їхні телефони були підключені до вишок передання сигналів поруч з аеропортом Схіпхол і містили знімки, зроблені в аеропорту", - розповів суддя.

Під час слухання показали фото фрагментів ракет, що влучили у Боїнг. Ці чотири фрагменти знайшов свідок, якого заради ж його безпеки не показували.

"Згідно з результатами дослідження цих чотирьох фрагментів, усе вказує на те, що три з них відповідають ракеті 9М38М1, інший може бути як від ракети 9М38, так і від 9М38М1», – зауважив головуючий суддя Гендрік Стейнгаюс. Типи цих ракет використовують у зенітно-ракетному комплексі "Бук".

Після планомірного аналізу десятків знімків ракет та уламків від Боїнгу, суддя заявив, що є докази того, що літак вразили зовнішнім вибухом, спричинений російською ракетою "Бук".

Фрагменти, проаналізовані на місці події, "відповідають ракеті БУК", і слідство показало, що "інших можливих висновків немає", заявив суддя Гендрік Стейнгаюс.

9 Червня. Третій день слухань

Третього дня, під час розгляду справи по МН17, суд озвучив нові записи переговорів бойовиків. На записі чутно голоси "голови розвідки ДНР" Сергія Дубинського, "міністра оборони ДНР" Ігоря Гіркіна та інших членів розвідного батальйону.

Ці розмови зафіксувала Служба безпеки України 16-го та 17-го липня 2014 року. Після чого, передали їх Міжнародній слідчій групі.

Читайте також: Справа MH17: Суд відкинув версії Росії про запуск ракети з боку ЗСУ

Бойовики неодноразово обговорювали питання переміщення "Бука" по контрольованій їм території. Зокрема, за 7 годин до падіння літака Дубінський та Пулатов планували встановити ракетний комплекс у селі Первомайськ.

Дубінський: Значить у мене таке прохання й інформація. У Григорівці це все стадо відповзло на схід. Подивіться, де там на схід.

Пулатов: А там нікуди.

Дубінський: Є там куди, є дивіться. Там є під гіркою, вони прямо біля східного сусіди присіли. Вся їхня х…(команда) сидить там. Нехай східний сусід подивиться і в’ї…(вдарить). Тому що в Григорівці залишилися тільки 5-6 БМП

Пулатов: Зрозумів.

Дубінський: Слухай мене. Зараз тобі "Кріт" притягне "Бук-М".

Дубінський: «Треба поставити десь в районі Первомайська його. "Бук-М"…І прийдуть три танки "Востока" із охороною.

На слуханні пред’явили й супутниковий знімок від 17-го липня 2014-го року, на фото показана машина, що схожа на "Бук", вона їхала у колоні у Макіївці.

За даними слідства, транспорт зупинився у Сніжному, де двоє людей з голосами Пулатова та Харченка намагалися знайти одне одного.

Харченко: Я в Сніжному біля "Фуршету", з іграшкою

Пулатов: Їду туди ж

Проте зараз Пулатов через адвокатів заявляє, що не пам’ятає цієї розмови та під іграшкою малося на увазі не "Бук", а якийсь переносний предмет.

Основна версія слідства – ракету запустили з поля під Первомайським.

Слідство розібрало та відхилило покази двох свідків, які стверджували, що ракета летіла з Амвросіївки, яка у липні 2014 року була підконтрольна Україні.

За словами судді Хелейн Керстенс-Фокенс, подружня пара з окупованого Сніжного, яка на сьогодні проживає в Росії, заявила, що бачила запуск ракети абсолютно в іншому місці, а не в районі Первомайського. Але слідство зазначає, що згідно з цими свідченнями, місце запуску знаходилося б занадто далеко від місця катастрофи MH17.

Також Росія надіслала супутникові знімки села Зарощенське, яке було підконтрольне Україні, де начебто перебував український "Бук". Однак, слідча група підтвердила, що фото були відфотошоплені.

10 Червня. Четвертий день слухань

В останній день слухань на судовому засіданні оприлюднили нові телефонні розмови чотирьох обвинувачених. Один із обвинувачений Сергій Дубінський 17 липня 2014-го року о 17:42 повідомив людині, за позивним, Боцман, що вдалося збити “сушку”, а саме винищувач Збройних сил України.

Ще Сергій Дубінський спілкувався з людиною, яку називав “Ігор”. О 18:20 Дубінському повідомили, що за 80 кілометрів від Донецька збили Боїнг. Обвинувачений спочатку думав, що мова йде про український винищувач, яку сприйняли за Боїнг. А згодом почав говорити, начебто “сушка” збила “Боїнг”, а вони збили “сушку”.

Дубінський: Бачили зі Сніжного і наші теж. Що Сушка збила Боїнг. Був вибух зверху, а потім наші ударили Буком. Багато наших людей бачили це. Хороші новини, Ігорю?

Гіркін: Що ж, я не знаю. Чесно кажучи, не дуже вірю в це. Але...

Дубінський: В будь-якому разі, провину повісять на нас.

Згодом оприлюднили й фрагмент розмови обвинувачених Ігоря Гіркіна з Дубінським, що відбулася вранці наступного дня після катастрофи. На записі Дубінський заявляє, що "Бук" уже в РФ: "Машина уже давно в Росії перебуває".

Суддя Дагмар Костер, зазначив, що всі оприлюднені матеріали є результатом розслідування, а суд висловить свою думку після завершення розгляду справи.

17 липня 2014 року літак Boeing-777 авіакомпанії Malaуsia Airlines, рейс MH17 Амстердам-Куала-Лумпур, був збитий на сході України, де на той час йшли бойові дії між силами української армії та сепаратистами. Всі 298 пасажирів лайнера – загинули.

Читайте також: У суді по МН17 оприлюднили нові записи розмов бойовиків щодо ЗРК "Бук"

У вересні 2016 року Міжнародне розслідування під захистом Нідерландів доводило, що літак збили через зенітний ракетний комплекс "Бук", який прибув із Росії. "Бук" прибув на територію України, яка була під контролем сепаратистів, і після запуску ракети повернувся до РФ. Росія свою провину не визнає.

19 червня 2019 року Міжнародна слідча група назвала імена чотирьох підозрюваних, по справі обвинувачують трьох громадян Росії, та одного українця. Серед них: так званий колишній міністр оборони "ДНР Ігор Гіркін, глава "ГРУ ДНР" Сергій Дубінській, підполковник-спецпризначенець ГРУ Олег Пулатов та Леонід Харченко, всі вони воювали на боці “ДНР”.

Судовий процес у цій справі почався 9 березня 2020 року в судовому комплексі “Схіпхол” біля Амстердама. У залі заборонено фото та відеозйомку, як і аудіозаписи

На початку першого засідання в судовій залі була присутня частина родичів загиблих, преса, сторона обвинувачення, а також адвокати одного з підозрюваних – підполковника ГРУ РФ Олега Пулатова. Підозрювані на суд не прибули.

Що відомо

  • Пасажирський Boeing-777 "Малайзійських авіаліній", що виконував рейс MH17 з Амстердама в Куала-Лумпур, зазнав катастрофи на тимчасово окупованій частині Донецької області 17 липня 2014 року.
  • На борту лайнера перебували 283 пасажири та 15 членів екіпажу, всі вони загинули.
  • Міжнародна слідча група дійшла висновку, що літак був збитий з зенітно-ракетного комплексу "Бук", який належить 53-ій зенітно-ракетній бригаді протиповітряної оборони російських збройних сил, дислокованій у Курську.
  • 19 червня 2019 року Міжнародна слідча група назвала імена чотирьох підозрюваних, яких вважають причетними до транспортування та бойового застосування ЗРК "Бук". Це колишній офіцер ФСБ, так званий колишній міністр оборони "ДНР" Ігор Гіркін (Стрєлков), генерал, а на час збиття літака полковник ГРУ Генштабу збройних сил РФ, глава "ГРУ ДНР" Сергій Дубинський, підполковник ГРУ Олег Пулатов (усі - громадяни РФ), громадянин України Леонід Харченко, який воював на боці "ДНР".

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди