Повний тезка і один із п'ятьох онуків очільника ОУН Степана Бандери поділився своїм баченням концепції пам'ятника дідові у Львові, а також розповів про ставлення до перейменування вулиць.
В інтерв'ю Суспільному, відповідаючи на запитання щодо нібито схожості пам’ятника Бандері у Львові на Леніна, Степан Бандера-молодший сказав: “Не можна Леніна замінити Бандерою, це радянщина. Я не думаю, що дідо Бандера хотів би, щоб так було”.
Він пояснив, що не впливав на "якісь художні моменти" у створенні пам'ятника, але вважає більш доцільним образ діда з фотографії часів Пласту.
“Коли спитали б мою думку, то є одна фотографія, коли він був член Пласту. На платформі в Луб’янах ряд пластунів готові йти в похід. З рюкзаками, шапками, там їх 10 стоїть, і мій, ще маленький, дідо Степан в кінці. Як на мене, відтворити цей пам’ятник, цю сцену з фотографії — це би більш відповідало тому, що він був пластуном, він був символом цілого покоління, яке його підняло до провідника ОУН. Я б такий пам’ятник хотів бачити”, - поділився мрією онук очільника ОУН.
Говорячи про перейменування в Україні, коли вулиці на честь радянських діячів називають іменами Бандери та Романа Шухевича, Степан Бандера-молодший нагадав, що це вирішують місцеві громади. З цього приводу він розповів, що після нещодавнього похорону тітки Дарки під час спілкування з родиною в Івано-Франківську говорили якраз про те, що "окей, робіть пам’ятники Бандері, але спочатку зробіть нормальну дорогу, щоб до нього доїхати".
“Як на мене, саме в Києві доречніше мати вулицю отця Андрія — батька Степана, тому що він був тут страчений 10 липня 1943 року. Він був розстріляний. Це був момент, коли родина Бандери мала реальний стосунок до Києва”, - каже він.
Степан Бандера-молодший згадав і про музеї, присвячені його дідові, а також про нагороду “Герой України”, зазначивши, що зараз вона “надійно зберігається за кордоном”.
Про музей у Лондоні розповів, що там зберігається костюм, у якому був убитий Бандера, посмертна маска та багато особистих речей. “Закрити його ніхто не збирається, відвідуваність, наскільки я знаю, невеличка, але постійна. Відомий англійський провокатор Грем Філліпс приходив і знімав, як його виганяли з музею, бо він прийшов відразу зі звинуваченнями, що Бандера — нацист і так далі. Це також привернуло увагу. Але цей музей діє”, - каже онук очільника ОУН.
Що відомо
Пам'ятник Степанові Бандері у Львові відкрили у 2007 році на площі Кропивницького, біля Собору святих Єлизавети і Ольги. Це фігура в повний зріст заввишки 7 метрів.
У Києві є проспект Степана Бандери — у липні 2016 року таку назву отримав Московський проспект.
Фото обкладинки - пам'ятник Степану Бандері у Львові.
Читайте також:
"Не можна замінити Леніна Бандерою, це радянщина". Степан Бандера-молодший