Що чекає на світову "короноекономіку". Пояснює експерт

Що чекає на світову "короноекономіку". Пояснює експерт

Ексклюзивно
Що чекає на світову "короноекономіку". Пояснює експерт Ілюстративне фото, Unsplash

Кандидат економічних наук Іван Ус в ефірі Українського радіо розповів про те, що відбувається зі світовою економікою, які галузі відновлюються від кризи, спричиненої пандемією, швидше, а які - повільніше, та коли економічні покращення на своїх гаманцях відчують українці.

Що відбувається в світовій економіці?

“Після 2020 року, коли у другому кварталі було суттєве просідання, світова торгівля дійсно дуже сильно скоротилась. Далі почалось відновлення, проте нерівномірне, тому що певні галузі змогли пристосуватись і навіть набрали обертів. Йдеться, наприклад, про електронну торгівлю, де світові гіганти, такі як Amazon, заявили про те, що будуть набирати нових співробітників, адже в них збільшилась клієнтська база. В той же час інші галузі, наприклад, ресторанний чи готельний бізнеси, опинились в скрутному становищі”, – розповів Іван Ус.

Економіст наголосив, що підприємцям слід відслідковувати тренди та аналізувати те, куди буде рухатися світ:

“Я не хочу казати, що якісь галузі точно помруть, але, тим не менше, розвиток світової економіки постійно демонструє, що певні нові знахідки можуть втрачати інтерес на ринку. Найкращий приклад – це пейджери, які з’явились ще до мобільних телефонів. Вони були досить популярні, але мали дуже короткий проміжок часу, поки не з’явились мобільні телефони. Здавалося б, це нова розробка, але вона одразу втратила сенс. Зараз, для прикладу, ще до кризи економіка розвивалась в напрямку більшої електронізації двигунів автомобілів. І Ізраїль, і Берлін разом з іншими містами світу запроваджують стратегії по відмові від дизельних та бензинових двигунів” – зауважив Ус.

Чи варто сподіватися на вакцинацію?

Як пояснив Іван Ус, ще в жовтні 2020 року Світова організація торгівлі прогнозувала по завершенню цього року зростання світової економіки на 7,2 %, сподіваючись на позитивний ефект вакцинації.

“Тоді було ще дуже велике сподівання на те, що вакцинація дасть результат, тому фактично всі ці прогнози будувалися на очікуваннях. Зараз по великому рахунку ми також живемо в очікуванні, тому що ми бачимо, які проблеми супроводжують початок вакцинації в різних країнах. На жаль, сподівання, що після появи вакцини все зросте і життя налагодиться, поки що не виправдовуються”, – зауважив дослідник.

Тепер, на основі реалій вакцинації, прогнози економічного розвитку стали менш оптимістичними..

"У всіх прогнозах СОТ в лютому-березні цього року постійно підкреслюється, що вони очікують зростання, але розуміють, що воно багато в чому залежатиме від того, наскільки ефективною буде вакцина”, – підкреслив Ус.

Як справи з економікою України?

Експерт пояснює, що зростання українського експорту у 2020 році пояснюється не стільки відновленням торгівлі, як підвищенням цін на сировину.

"Україна в кінці 2020 року вже демонструвала певну адаптацію до існування нових умов, коли торгівля після просідання в квітні та травні почала поступово відновлюватися. Зараз ми маємо дані за два місяці, де видно, що й експорт, й імпорт зросли на 4, 44 %. Однак в основі цього зростання було не збільшення обсягів торгівлі, а те, що на початку року ми бачимо тенденцію до суттєвого зростання цін на провідні товари українського експорту. Зросли ціни на залізну руду, пшеницю та кукурудзу”, – пояснив Іван Ус.

На думку дослідника, така тенденція збережеться і надалі

“Як на мене, наприкінці першого півріччя Україна матиме зростання по відношенню до 2020 року на рівні 7 %, про які каже СОТ. Я не здивуюсь, якщо зростання експорту з України буде навіть на 10 %. Це оптимістичний прогноз, який будується на факторі цін й того, що було просідання в два місяці в 2020 році”, – висловив свою думку Ус.

Втім, економіст застеріг від надмірних очікувань та зауважив, що покращення економічного становища українці відчують не одразу

“Обережно скажу, що гаманці українців відчують його в середині цього року. Тим не менше, активізація світової економіки - це зазвичай більший прихід коштів в державу, а отже більша можливість щось виробляти та платити зарплатню людям. Проте наголошу, що все впирається в реалізацію позитивних очікувань, з якими ми живемо. Якщо вони справдяться, то в середині 2021 року буде набагато легше. Зокрема, в разі покращення епідеміологічної ситуації знову відкриються ресторани, торгові центри, тобто люди повернуться до роботи й все буде поступово налагоджуватись”, – підсумував Іван Ус.

Що відомо

  • Національний банк України спрогнозував незначний вплив на економіку анонсованого урядом карантину у січні й заявив, що "карантин вихідного дня" також мав несуттєві наслідки.
  • У листопаді 2020 року споживчі ціни підвищилися на 1,3%, зокрема найбільше подорожчали харчові продукти, житлово-комунальні послуги і транспорт.
  • Українська гривня за індексом Біг Мака опинилася в п'ятірці найбільш недооцінених валют світу.
  • Більшість громадян України більше бояться наслідків для української економіки від введення карантину, ніж епідемії коронавірусу на території країни.
  • Президент Володимир Зеленський назвав зміцнення гривні причиною закриття підприємств в Україні.
Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди