Відновне правосуддя для неповнолітніх — роз'яснюють миколаївські фахівчині

Відновне правосуддя для неповнолітніх — роз'яснюють миколаївські фахівчині

Відновне правосуддя для неповнолітніх — роз'яснюють миколаївські фахівчині Anemone123 Pixabay

За два роки в Миколаївської області 27 підлітків стали учасниками проєкту "Програма відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні злочину". Про це розповіла у ефірі Українського радіо "Миколаїв" директорка Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги (ДВПД) у Миколаївській області Наталія Гнатуша.

Відновне правосуддя для неповнолітніх — роз'яснюють миколаївські фахівчиніСуспільне Миколаїв

Проєкт "Програма відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні злочину" ґрунтується на відновних підходах у кримінальних провадженнях, зокрема, кримінальних провинах і нетяжких злочинах, які вчинили неповнолітні. Метою є відшкодування заподіяної шкоди, максимально раннє виведення неповнолітнього із кримінального процесу і ресоціалізація правопорушника у суспільство.

Скільки неповнолітніх стали учасниками проєкту?

За два роки у Миколаївській області 27 підлітків стали учасниками проєкту "Програма відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні злочину". За результатами участі у пілотному проєкті в 20 справах сторони змогли досягти згоди, примиритися і вкласти медіаційну угоду про застосування програми відновлення. Тринадцять неповнолітніх звільнено від кримінальної відповідальності. Ювенальними прокурорами Миколаївської області запропоновано участь в пілотному проєкті сторонам кримінального провадження у 98 справах. Це означає, що у 70% сторони кримінального провадження відмовляються приймати участь в проєкті, і це, переважно - потерпіла сторона.

Хто задіяний в процесі?

Це органи поліції, які на початковій стадії спілкуються з неповнолітнім. Це органи прокуратури, регіональні центри з надання БВПД, які є координаторами пілотного проєкту. До реалізації залучаються центри соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді, служби у справах дітей, громадські організації та благодійні фонди, діяльність яких спрямована на відновлення особистості неповнолітніх і їх ресоціалізацію. Це громадські організації, в яких є штатні психологи, які готові на безоплатній основі співпрацювати з центрами БВПД та з неповнолітніми.

Скільки може тривати такий процес?

Процес участі неповнолітнього у програмі відновлення складається з кількох етапів. Все залежить від ситуації: яка дитина, якої допомоги потребує. Заходи для ресоціалізації абсолютно різні. Тривалість - від одного до чотирьох місяців. Якщо говорити в середньому — це два місяці.

Які заходи ресоціалізації проходить неповнолітній?

Заходи ресоціалізації рекомендує психолог. Заходи, які рекомендували психологи у Миколаївської області — це програма “Життєві навички”, розроблена Міністерством юстиції України. Це індивідуальні заняття і тренінги з психологом, спрямовані на формування у неповнолітнього відповідних навичок — подолання стресу, підвищення самооцінки, розширення світогляду, курси психологічної корекції, робота в психологічних групах, спортивні секції, індивідуальна робота з психологом.

Психолог займається не тільки з неповнолітнім. Він комплексно працює і займається і з батьками. Участь у пілотному проєкті надає можливість на максимально ранній стадії вивести неповнолітнього із кримінального процесу. Зменшується кількість часу, коли він спілкується з правоохоронцями, з представниками суду. Це менше травмує його психіку. Проходження програми ресоціалізації дає змогу подолати конфлікт із суспільством, ресоціалізуватися і отримати можливість бути звільненим від кримінальної відповідальності.

Тут є переваги і для потерпілої сторони. Майже 70% потерпілої сторони відмовляються від участі і цим позбавляють шансу неповнолітнього. У відновному правосудді в центрі уваги — потерпілий і його потреби: відшкодування заподіяної шкоди і участь потерпілого у перевихованні неповнолітнього. Потерпілий має бути зацікавленим у процесі.

Для держави впровадження відновного правосуддя є позитивним, оскільки тут часткове звільнення правоохоронних і судових органів від перевантаження. Скорочення витрат судових коштів на розгляд справи і ресоціалізація неповнолітнього в суспільство. За статистикою, 70-80% неповнолітніх з тих, які відбували покарання, повторно вчиняють злочини.

10 судових рішень щодо звільнення неповнолітніх від кримінальної відповідальності за два роки дії проєкту по Заводському району, а по Миколаєву — тринадцять. 20 справ є успішними у тому розумінні, що сторони змогли примиритися, а в тринадцяти справах є ухвали суду щодо звільнення неповнолітнього від кримінальної відповідальності.

Перспективи подальшої реалізації цього проєкту?

На території шести пілотних областей проєкт реалізується з лютого 2019 року. З квітня 2020 року поширений на всю територію України. Це є підтвердженням того, що він довів свою ефективність. В цілому суспільство не надто готове сприймати ідеї відновного правосуддя. Тут важливий комплексний підхід усіх органів, залучених до цього процесу.

Читайте також: "На Миколаївщині триває проєкт відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні злочину"

Друга спікерка програми — прокурорка Заводського відділу Миколаївської місцевої прокуратури № 1 Миколаївської області Катерина Капраль надала наступні відповіді:

Яка на сьогодні статистика дитячої злочинності?

На території Заводського району Миколаївської області переважно вчиняються кримінальні правопорушення майнового характеру: крадіжки мобільних телефонів, грошей, що складає 70% усіх кримінальних правопорушень. Розбої,пограбування, легкі та середні тілесні ушкодження. На даний час є тенденція щодо зменшення дитячої злочинності. Лише в 2020 році збільшилася кількість кримінальних правопорушень, пов'язаних з незаконним заволодінням транспортного засобу.

Як неповнолітній або його представник може дізнатися про можливість участі у такій програмі?

Відповідно до порядку реалізації пілотної програми відновного правосуддя для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні кримінального правопорушення, участь неповнолітнього у вказаному проєкті є вчинення кримінального проступку, нетяжкого злочину вперше, його щире каяття, визнання вини та наявність потерпілої сторони. Умови роз'яснює прокурор. Прокурор сам шукає такі справи, де ймовірно є перспектива, де ймовірно встановлено підозрювану особу. Ювенальний прокурор перевіряє. Якщо дотримано всі вказані умови — прокурор роз'яснює потерпілій стороні та підозрюваному про програму. Якщо дитина щиро кається і бажає брати участь у програмі і таке ж бажання виявляє потерпілий, то потерпілий забирає заяви, спрямовує до регіонального центру надання безоплатної правової допомоги і сторони залучаються до медіації.

Що відбувається у випадку, якщо сторони не домовилися?

Тоді дитина в звичайному порядку притягається до кримінальної відповідальності. До суду направляється обвинувальний акт і дитина підлягає кримінальній відповідальності. В перспективі це - вирок суду.

Що відомо

  • Відновне правосуддя — процес, під час якого всі сторони, учасники кримінального провадження, зустрічаються для вирішення колективного питання, що робити з наслідками злочину і що робити з тим, як це вплине на майбутнє правопорушника. Підхід, який лежить в основі відновного правосуддя, направлений на надання можливості сторонам кримінального правопорушення і суспільству самостійно впоратися із наслідками злочину.
  • Відновне правосуддя покликане не замінити офіційне правосуддя, а доповнити його, залучаючи сторони і громадськість до владнання наслідків злочину і сприяючи соціальній реінтеграції правопорушника та зменшенню кількості кримінальних покарань.
  • Пілотний проєкт відновного правосуддя для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні кримінального правопорушення — це проєкт, який з 2019 року був поширений на території шести пілотних регіонів, в тому числі Миколаївської області, і впроваджується на підставі наказу Міністерства юстиції України і Офісу Генерального прокурора за підтримки представництва Дитячого фонду ООН ЮНІСЕФ в Україні і громадської організації “Платформа прав людини”.
Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди