У столиці Фінляндії, Гельсінкі, пройшла міжнародна конференція, де обговорили повернення українських дітей, яких депортувала або примусово перемістила Росія під час війни проти України.
Про це пише Офіс президента України.
Подія мала назву Deported Ukrainian Children: Europe’s Actions ("Депортовані українські діти: дії Європи"). Організатори — Парламентська асамблея Ради Європи (ПАРЄ) та парламент Фінляндії під патронатом першої леді країни Сюзанн Іннес-Стубб.
Як пишуть в ОПУ, у заході взяли участь представники парламентських асамблей країн Європи, євроінституцій, міжнародних організацій, правозахисники тощо. Згідно з програмою, там виступили генсек ПАРЄ Деспіна Чацівасіліу, уповноважений Верховної ради України з прав людини Дмитро Лубінець, єврокомісар з питань юстиції Майкл МакГрат.
Українську ініціативу Bring Kids Back UA з повернення дітей представила Дарія Зарівна, радниця керівника ОПУ. На сьогодні в межах проєкту вдалося повернути 1307 дітей, яких незаконно депортувала або примусово перемістила Росія.
"Наша міжнародна експертна група працює над розробкою та впровадженням правових механізмів, які забезпечать повернення дітей в Україну", – сказала Гелена Кеннеді, директорка Інституту з прав людини.
Що відомо про викрадення Росією українських дітей
Уповноважена президента з прав дитини Дар'я Герасимчук раніше інформувала, що станом на кінець березня 2023 року українській владі точно відомо про понад 19,5 тисяч дітей вивезених з ТОТ до Росії, але їх складно точно підрахувати через окупацію.
5 квітня 2023 року 49 країн світу у спільній заяві засудили РФ за організацію засідання Радбезу стосовно нібито правових підстав викрадення українських дітей з тимчасово окупованих територій. Велика Британія заблокувала трансляцію виступу російської уповноваженої з прав дітей Львової-Бєлової на ресурсах ООН, закликавши її відповідати за свої дії перед судом в Гаазі.
В Офісі генпрокурора вказали, що єдиного прозорого алгоритму чи механізму, який дає можливість повертати депортованих до Росії українських дітей, на сьогодні немає.
17 березня 2023 року МКС видав ордер на арешт Путіна та Львової-Бєлової. Їх підозрюють у незаконній депортації та переміщенні українських дітей.
17 квітня 2025 року український парламент у першому читанні підтримав законопроєкт №12385 щодо реалізації права дітей на отримання статусу дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій чи збройних конфліктів.
22 квітня комітет з питань правоохоронної діяльності рекомендував Верховній раді ухвалити в першому читанні законопроєкт №12170. Він передбачає відповідальність за депортацію та невиправдану затримку репатріації дитини у військових цілях представником іноземної держави.