Перейти до основного змісту
День пам'яті жертв Голодомору: свідчення очевидців геноциду на Житомирщині

День пам'яті жертв Голодомору: свідчення очевидців геноциду на Житомирщині

Цьогоріч 23 листопада минають 91 роковини Голодомору. Кореспонденти Суспільного зібрали архівні матеріали зі свідченнями очевидців геноциду. Як від голоду вимирали цілі родини та як рятувалися вцілілі – у підсумковій програмі "Тиждень Житомир".

Високі темпи індустріалізації та цілеспрямована радянська політика знищення всього українського – поєднання, яке призвело до найбільшого геноциду в історії України, розповів Микола Кучерепа, професор кафедри історії України та археології Волинського національного університету імені Лесі Українки, кандидат історичних наук. Про Голодомор у Радянському Союзі говорити забороняли. А якщо і згадували цей період, то лише як “тимчасові труднощі з продовольством”.

"На Заході знали про Голодомор і на Заході з'являлися час від часу публікації про Голодомор в Радянській Україні 1932-1933 років. І ці такі публікації, вони дуже дражнили радянське керівництво, яке постійно заперечувало факт насильницького терору голодом. І лише в часи перебудови з'явилися перші статті про Голодомор", — зазначив Микола Кучерепа.

День пам'яті жертв Голодомору: свідчення очевидців геноциду на Житомирщині
Микола Кучерепа. Суспільне Житомир

За його словами, продукти та худобу забирали червоноармійці. Люди мусили їсти комах і траву, щоб вижити. З того, що вдалося зібрати готували страви, зокрема баланду з лушпайок картоплі та подрібнених ядер жолудів.

"Села, які не могли здати цих збільшених сільськогосподарських податків, заносились на так звану "чорну дошку". Що це означало? Всю живність, яка була в селі, забирали, село оточували такою вартою. Це червоноармійці, військо, регулярне військо Радянського Союзу боролося, на думку більшовиків, з внутрішнім ворогом. Оточували це село, і люди були приречені на голодну смерть. Не було абсолютно нічого їсти. Якщо подивитися, то навіть найперше по селах зникли коти, пси, далі почали ховрахів, ворон їсти. І цього, коли не стало, то почали траву, кору і тому подібне", — розказав Микола Кучерепа.

Зі слів жительки села Облітки Потіївської громади Ганни Серденюк, із села вивезли усе.

"Навесні малі й великі, і всякі носили насіння до магазину. Видавали й мішечки й тлумачки насіння. І коли висипаєш з мішечка, то так притримуєш насіння у ріжечку, щоб хоч жменька залишилась. Потім вдома пляшкою насіння мати розітре і трохи заправить цю "бадьоху", зварить. Бур’ян, де який є, повиривали й поїли. Бур’ян і вода кипить, ложкою колотить зелене таке, як товаряче. Та й так жили", — поділилася Ганна.

День пам'яті жертв Голодомору: свідчення очевидців геноциду на Житомирщині
Ганна Серденюк. Архів Суспільне Житомир

Жителька села Білинівка Поліна Корольова розказала, як виживала її родина.

"Залишалися в ямах невибрані буряки, то вони з черв'яками були, красні, кормові, закопані. То мені казали, що я йшла сильно далеко, я б назад одна не вернулася. Ну, як я маленька була, то скільки мені там було. То з братом ми ходили ці буряки збирали, принесли додому. Мама їх перебирала і терла на млинці. І це ми так харчувалися. Як вже почали городи копати, то викопували гнилу картоплю. То поки ми там копали, то мама з цієї гнилої картоплі робила млинці. І це нас цим годувала, таке ми їли. У нас нічого не було в господарстві, абсолютно. Ну що, листя їли, теребили листя, сушили його, м’яли, перетирали", — сказала Поліна.

День пам'яті жертв Голодомору: свідчення очевидців геноциду на Житомирщині
Поліна Корольова. Архів Суспільне Житомир

Не поодинокими були випадки канібалізму.

"Ми ходили туди гулятися, ми ж дітьми були ще. А сусід, він приходить до мами та й каже: "О, Ліночко, пішли до Форманючки". "Чогось, — кажу, — я вже другий день дітей її не бачу". Приходять, тоді вже ці на м'ясо порубані. Вже ці два хлопчики, порубала їх, посолила, склала м'ясо, вже в печі наварила в горнятках. Це в сусідстві було так. Це я сама до сьогодні, думаю, як ми гралися. Я ж його не можу забути, бо це ж у мене в очах було. Ми були діти, але все одно запам'яталося до смерті", — сказала жителька села Краснопіль Марія Хуторянська.

День пам'яті жертв Голодомору: свідчення очевидців геноциду на Житомирщині
Марія Хуторянська. Архів Суспільне Житомир

Зі слів Миколи Кучерепи, наразі вивчають питання, як трапилося, що в середині ХХ століття з’явився канібалізм.

"Розумієте, це в такій державі, коли мати їла свою дитину. Але тоді втрачалася мораль, навіть християнська мораль, та будь-яка мораль", — сказав Микола.

Люди пухли з голоду і вмирали просто на вулицях. Через недоїдання могли померти цілі родини.

"Моя сестра ще одна на дачі жила за два кілометри, прийшлося йти до неї, щось просити їсти. От як я вийшов на цю дорогу, то поки я ці два кілометри дійшов, молодий хлопець, мені страшно було, то я чотирьох побачив мерців на цій дорозі. Ось так, тільки лежить, зуби вищирили, все. Оце так ми прожили", — розказав житель Черняхівської громади Олександр Кучинський.

День пам'яті жертв Голодомору: свідчення очевидців геноциду на Житомирщині
Олександр Кучинський. Архів Суспільне Житомир

Жителька села Глибочок Марина Шиманська також поділилася спогадами з "голодних" років.

"Граємося, коли хлопчик такий біжить чималенький. Років чотири - п’ять, такий вік і каже: "Ой, боже, дайте мені кусочок хліба. Дайте хліба". Я кажу: "Ой, боже, в нас немає. Я теж хочу хліба. Немає. Ми голодні теж". Я пішла, а цей хлопчик пішов туди. У повітці там ми гралися по селу, де сіно складали. Коли приходить рано той батько, що та повітка, де ми гралися. До мого батька каже: "Харку, ходи хлопчика хоронить. Хлопчик помер". Хлопчик помер!", — розповіла Марина.

День пам'яті жертв Голодомору: свідчення очевидців геноциду на Житомирщині
Марина Шиманська, 12 січня 2024 року. Архів Суспільне Житомир

За словами Миколи Кучерепи, точна кількість жертв Голодомору донині невідома.За різними підрахунками, демографічні втрати українців за 1932-1933 роки складають від 3,5 до 10 мільйонів. За словами історика, після Голодомору Україну почали заселяти росіянами. Це була цілеспрямована політика знищення українського народу та зросійщення.

"Вийшло так, що коли в 1933 році весна, треба сіяти, а нема кому сіяти. І ось тоді починається оцей процес залюднення росіянами України. На місце тих вимерлих сіл привозять велику кількість росіян. І ось тут потрібно говорити, де взялися росіяни. "Так, ето історічєскі сложилось". Ні, це не "історічєскі сложилось". Це була цілеспрямована політика щодо оцієї, щоб знищити українців, а на цю територію завести "неукраїнців", — зазначив Микола Кучерепа.

Підписуйтеся, читайте, дивіться новини Житомирщини на наших платформах тут:

Telegram | Instagram | Viber | Facebook | YouTube | WhatsApp

Топ дня

Вибір редакції

На початок