У Запорізькій області удвічі збільшилась кількість звернень з приводу домашнього насилля від початку повномасштабного вторгнення. Про це розповіла Юлія Сидоренко — фахівчиня однієї з мобільних бригад соціально-психологічної допомоги. Такі бригади працюють в області понад півтора року та підтримують тих, хто зазнав домашнього насилля.
Про роботу бригад дізнавалися кореспонденти Суспільного.
До однієї з мобільних бригад соціально-психологічної звернулася Ольга – її ім’я змінене з міркувань безпеки. Жінка розповіла, що після повернення з відрядження дізналася, що чоловік бив та погрожував дітям:
“Коли я поїхала у відрядження на 5 днів, в мене діти залишилися одні з чоловіком. І коли я повернулася, то дізналася, що чоловік у стані алкогольного сп’яніння побив мого старшого сина. При цьому він погрожував обом дітям, щоб вони не розповідали мені про цей інцидент”.
Після цього Ольга вирішила діяти та звернулася до мобільної бригади. Її фахівці допомогли матері та дітям переїхати у безпечне місце:
“І надали допомогу, як психологічну, так і правову. Вони мені розповіли, що потрібно робити далі і куди звертатися. Через деякий час я повернулася у село, знайшла житло поблизу роботи і зараз намагаємося жити, щоб це все не згадувати”.
Наразі жінка продовжує контактувати з фахівцями мобільної групи, їй та її дітям надають психологічну допомогу. Юлія Сидоренко, фахівчиня однієї з таких бригад, розповіла, що психологи активно співпрацюють з місцевою владою та поліцією. Якщо є повідомлення про факт домашнього насилля – виїжджають на допомогу:
“В нас усіх є мережа телеграм-каналу, де оперативно надсилається інформація від поліцейських та поліцейських офіцерів громад, це комунікація налагоджена. Також присилаються повідомлення від служби у справах дітей, старост старостинських округів, просто людина зателефонувала на телефон і ми виїжджаємо”.
Таку допомогу фахівці мобільних бригад надають жителям Запорізької області понад півтора року, розповіла Юлія Сидоренко:
“Особисто наша бригада працює по Запорізькому району, це три громади: Широківська, Біленьківська і Долинська. Ще є бригада інша, вона працює також по району: Вільнянська, Кушугумська, Павлівська громади. Також дві бригади працюють у місті Запоріжжя”.
Мобільна бригада надає не лише психологічну допомогу, а й соціальну та юридичну. Окрім цього фахівці можуть забезпечити тим, хто зазнав домашнього насилля, безпечним місцем для проживання:
“Це все працює безоплатно. В місті та в районі є мережа, яка приймає жінок постраждалих від насильства. Звісно є і чоловіки. Ще великий такий пласт в нас роботи це люди похилого віку, онуки та діти яких відбирають гроші, принижують їх. Це така важка категорія дуже”.
Аби транспортувати людей до безпечного місця, мобільна бригада має спеціально укомплектовану автівку:
“Є пандус, є інвалідний візок. Ми перевозимо людей, яким треба дістатися лікарні, постраждалих. Також не тільки по району Запорізькому, а й в місті Запоріжжя. Ще в автомобілі є автокрісло, для дітей. Тому ми оснащенні повністю”.
За словами Юлії Сидоренко, під час повномасштабного вторгнення кількість випадків домашнього насилля збільшилась удвічі:
“Люди живуть в обмежених умовах. Люди живуть в умовах стресу. До речі наші бригади виїжджають також на місця обстрілів. Працюємо з внутрішньопереміщеними особами, які втратили в окупації житло, родичі”.
Звернутися за допомогою до мобільних бригад можна за номерами мобільних телефонів, які розміщені на сайті представництва Фонду ООН у галузі народонаселення в Україні.