Дієва допомога в Запоріжжі: як дітям та підліткам подолати стрес через війну

Дієва допомога в Запоріжжі: як дітям та підліткам подолати стрес через війну

Психологічна допомога дітям та підліткам у Запоріжжі
Групові заняття з дітьми у “Затишно Space”. Фото: “Затишно Space”

У Запоріжжі працює простір для жінок і дівчат "Затишно space", де надають психологічну, юридичну та соціальну допомогу. Також відбуваються культурно-просвітницькі та навчальні заходи, семінари, тренінги й майстер-класи. Для дітей працює ігрова кімната. Усі послуги безплатні. Та найактуальніше питання, з яким звертаються відвідувачки, — як дітям та підліткам подолати стрес через війну, зазначила Суспільному психологиня "Затишно space" Світлана Копаниця.

Детальніше про заняття, які відбуваються у просторі, та як батькам допомогти дітям впоратися з тривожністю — читайте далі.

Яку психологічну допомогу надають дітям у “Затишно Space”?

Як індивідуальні психологічні консультації дитячого психолога, так і групові. Ще є педагог, який щотижня проводить майстер-класи на різні творчі тематики. Якщо мама хоче прийти до нас на тренінг чи заняття, вона завжди може з нами залишити свою дитину: педагог грає з дитиною в настільні ігри, займається розвитком і весело проведе з нею час.

Дієва допомога: психологічне здоров'я дітей та підлітків
Світлана Копаниця. Фото: Суспільне Запоріжжя

Щодо психологічних послуг: звертаються зараз мами з дітками від 3 до 17 років. Ми можемо надавати консультації для дівчаток, але якщо хлопчики, то від 3 до 14 років, тому що за умовами нашого проєкту — це безпечний простір для жінок та дівчат. Приходять навіть підлітки самі, коли вони відчувають, що їм потрібна допомога, і кажуть: “Чи можу я записатись на консультацію до дитячого психолога?” Ми, звісно, йдемо їм назустріч, даємо згоду для батьків, вони їм відносять, заповнюють і тоді ми беремо їх у роботу.

Під час індивідуальних занять мами знаходяться поруч?

Бувають різні ситуації. Я завжди наголошую батькам, якщо ви хочете, аби з вашою дитиною відбувались зміни, то треба брати в цьому активну участь. Ми робимо так: одна консультація — це приходить мама, вона озвучує свій запит, що її турбує в поведінці дитини, в емоційному стані. Потім до мене приходить дитина, ми проводимо діагностику і надалі складаємо план, як ми будемо працювати. Або дитина самостійно (її приводять і ми працюємо), або робимо так: одне заняття індивідуально, а потім — разом з мамою.

Сімейне консультування дає набагато більше результату, бо ми можемо пропрацювати з дитиною якусь тривожність, яка йде саме із сім'ї. А якщо в родині нічого не зміниться, то це просто буде безрезультатно.

Дитина тут буде почуватися гарно, а прийде додому — буде стикатися з тими ж проблемами, і буде бачити, що батьки не йдуть назустріч. І від цього не буде результату, на жаль.

Дієва допомога: психологічне здоров'я дітей та підлітків
Групові заняття з дітьми у “Затишно Space”. Фото: “Затишно Space”

Більше потребують індивідуальних чи сімейних консультацій?

Зараз потребують сімейної консультації дітки будь-якого віку. Якщо це дітки 3-4 років, то тут стовідсотково повинні працювати з батьками.

Діти дуже віддзеркалюють стан батьків. Навіть ту ж тривожність. Вони віддзеркалюють від своїх батьків те, що відбувається.

Зараз більше приходить підлітків із запитом проблеми у відносинах “батьки-діти”, порушення кордонів. Підлітковий вік — це такий кризовий вік. Коли і гормони включаються, і активний фізіологічний розвиток. І діти не можуть зрозуміти, що з ними відбувається всередині. Їм потрібен той, хто їх вислухає, хто поговорить. І не завжди батьки готові слухати. Деякі діти одразу кажуть: “З батьками я не готовий працювати” — “Ок. Ми працюємо тільки з тобою, батьків не залучаємо”. А деякі навпаки просять: “Запросіть мою маму. Я хочу, щоб вона вислухала мене”.

Дієва допомога: психологічне здоров'я дітей та підлітків
Групові заняття з дітьми у “Затишно Space”. Фото: “Затишно Space”

Яка періодичність і тривалість занять?

Якщо це індивідуальні консультації, то це раз на тиждень. Консультація приблизно триває годину. Якщо це групові заняття, а тут вже я розділяю: якщо діти дошкільного віку, молодшого шкільного віку, і вони приходять на арттерапевтичні заняття, тут заняття теж триває десь годинку. А якщо це підлітки з 11 до 17 років, то в нас щотижнево працює підлітковий клуб. Тут інший формат. Уже триває від півтори до двох годин приблизно.

Чим групові заняття відрізняються від індивідуальних?

Ефективні як індивідуальні, так і групові, але на різні тематики. Наприклад: якщо ми беремо дітей молодшого шкільного віку, дошкільного — це арттерапія. Вона направлена на лікування мистецтвом. Діти за допомогою ліплення, малювання, піску, музики, казок вчаться проявляти себе. Вони знімають тривожність, вони розслабляються. Дуже велику увагу ми приділяємо емоційному інтелекту.

Я завжди наголошую дітям : немає поганих емоцій. Усі емоції важливі. Вони потрібні в нашому житті. Питання в тому, як ви їх проживаєте.
Дієва допомога: психологічне здоров'я дітей та підлітків
Групові заняття з дітьми у “Затишно Space”. Фото: “Затишно Space”

Звичайно, що радісні емоції дитина виплескує, їй весело. А, наприклад, якщо гнів? Буває по-різному: деякі можуть неконтрольовано агресивною поведінкою проявлятися. Деяким з дитинства батьки забороняли показувати ці емоції. Ці емоції консервуються всередині, а потім усе проявляється в психосоматичних захворюваннях. І ми вчимося за допомогою арттерапії безпечно виплескувати ці емоції, щоб не завдавати ані собі, ані навколишньому середовищу.

Зазвичай, на які теми говорите?

Якщо з дітками, це емоційний інтелект. У нас дуже багато занять на емоції. Це конфлікти. Їх цікавлять навіть у маленькому віці. Безпечна поведінка: як удома, так і на вулиці, в інтернеті. Показуємо різні тілесні практики. Дихальні практики: як заспокоїтися. На творчість направлена. Наприклад, з дітками, які дуже чогось бояться, ми робимо з ними обереги з якоїсь крупи, пластиліну.

Якщо підлітки?

Тут дуже широкий діапазон. Вони приходять і самі розповідають, про що я можу говорити. Конфлікти на першому місці. Ефективні способи спілкування. Дуже цікавлять їх маніпуляції. Особисті кордони. Особливо кордони батьки/діти. Нещодавно в нас була тема “Безпечна поведінка в інтернеті ”. Їх зацікавило поняття кібербулінгу. Багато запитів на впевненість, коли дитина невпевнена в собі, ми працюємо над цим. Щотижня нова тематика, якісь нові форми роботи.

Дієва допомога: психологічне здоров'я дітей та підлітків
Групові заняття з дітьми у “Затишно Space”. Фото: “Затишно Space”

Чи працюєте зі стресовими станами?

Так, працюємо. Приходять різні дітки. Є дітки, які виїхали з окупації. Вони залишили там своє життя. Там залишилися рідні, їх кімнати, речі. І тут вони стикаються з тим, що не завжди хочуть іти на контакт. Вони замикаються в собі. Потрібно давати їм якийсь час, щоб вони відчули себе тут комфортно, працювали. Батьки завжди лякаються цього: “Моя дитина завжди була душею компанії, мала лідерські якості. А коли ми виїхали,— усе. Вона замкнулася в собі, не хоче ні з ким спілкуватись. Я ж кажу: “Давай, іди на вулицю, дружи!” А від цього тиску дитина ще більше закривається. Вона не хоче.

Я кажу батькам, щоб не тисли на дитину. Зробіть навпаки: більше часу проводьте з нею, почніть з маленьких груп. А потім уже буде колектив, де більше дітей.
Дієва допомога: психологічне здоров'я дітей та підлітків
Групові заняття з дітьми у “Затишно Space”. Фото: “Затишно Space”

На стрес кожна вікова категорія дітей реагує по-різному. Які є особливості у цих вікових групах?

У дошкільному віці можна спостерігати поганий сон. Дитина, можливо, відмовляється від їжі, а, можливо, навпаки, вона постійно голодна. Вона не може знайти собі місця, може постійно ходити за мамою і казати: “Мені сумно-сумно, пограй зі мною”. Дитина не хоче залишатись наодинці. Їй постійно потрібен хтось поряд. Вона не може, як раніше, довго гратись своїми іграшками. Раніше дитина могла сидіти понад годину займатися справами, малювати, а зараз їй важко утримати увагу навіть 10-15 хвилин.

Маленькі діти дуже часто самі говорять, що їх бентежить — у вигляді ігор. Навіть якщо дитина придумує казку, то батьки можуть почути, що дитина у форматі казки говорить, що її непокоїть.
Дієва допомога: психологічне здоров'я дітей та підлітків
Групові заняття з дітьми у “Затишно Space”. Фото: “Затишно Space”

Діти 8-9 років бояться самі спати, просять маму, щоб вона лягала біля них. А у батьків ступор: ніби ж уже він дорослий? Раніше сам спав? Чому я маю це робити? І я пояснюю, що це реакція на стрес і потрібно допомогти дитині.

З 10 років, за новими нормами, “вмикається” підлітковий вік. Діти зараз дуже ранні. І навіть всі психічні процеси розвитку відбуваються набагато раніше, ніж це було навіть 5-10 років тому.

Тут бувають різні випадки: дитина може стати більш замкненою, а може й навпаки: вона починає дуже багато говорити-говорити. Вона не може сидіти в тиші... Вона може, як і молодші діти, відмовлятись від їжі або навпаки — переїдати. Зараз навіть приходять підлітки й кажуть: “У мене розлад харчової поведінки: я багато їм або зовсім нічого не їм”. І ми починаємо розбирати, що це реакція на стрес і як треба з цим впоратись.

Дієва допомога: психологічне здоров'я дітей та підлітків
Групові заняття в “Затишно Space”. Фото: “Затишно Space”

Багато дітей іде в онлайн-життя. Вони знаходять там собі друзів, вони грають. І батьки завжди їх відтягують: “Скільки ти можеш сидіти в тому телефоні!?” І тут я також кажу батькам, що треба звернути увагу, які саме потреби закриває дитина, сидячи в тому ж інтернеті. Наприклад, якщо це діти, які виїхали й залишили свою домівку, — там залишились усі друзі, то їм комфортніше, вони так підтримують зв'язок, вони спілкуються в соцмережах. І в нинішній ситуації це може бути норма.

Тут питання інше: чи готова дитина вийти в реальний світ? Спілкуватись з однолітками? Чи вона настільки прив'язується до онлайн життя і їй важко вийти із зони комфорту?

І чим ще займається дитина, окрім соцмереж, в інтернеті? Якщо вона сидить в іграх, то якого характеру ці ігри? Яка тривалість? Якщо дитина сидить, не відриваючись, дві-три години в грі, то може виникнути питання стосовно залежності, інтернет-залежності. Дуже багато нюансів і потрібно розбиратись.

Дієва допомога: психологічне здоров'я дітей та підлітків
Групові заняття з дітьми у “Затишно Space”. Фото: “Затишно Space”

Чи є загальні правила для родин, аби підтримувати нормальне психологічне здоров'я?

Розмовляти завжди з ними. Проговорювати, що відбувається. Тому що навіть маленькі діти відчувають стан батьків. Якщо мама знаходиться в тривожному стані, вона переживає, усю ніч не спала, бо були потужні вибухи, — вона не проговорює це з дитиною, коли дитина в неї питає: “Мамо, а що це було вночі?” Вона якось відволікає її. Це ненормально. Дитина відчуває цю тривожність мами. Потрібно вчити дітей проговорювати. Зараз таке становище в країні — і те, що відчуваєш, це нормально.

Як можна знайти ваш простір і як записатися?

Ми знаходимось по вулиці Південноукраїнська, 3. У нас є телеграм-канал. Можна в пошуку обрати “Затишно Space” Запоріжжя — і там нас можна знайти. Або контактні телефони: 097 021 41 53. Потрібно просто подзвонити або прийти.

Підписуйтеся на новини Суспільне Запоріжжя в Telegram та у Viber

На початок