На тимчасово окупованій Запорізькій АЕС вибухнула міна, розташована поруч із водоймою-охолоджувачем — МАГАТЕ

На тимчасово окупованій Запорізькій АЕС вибухнула міна, розташована поруч із водоймою-охолоджувачем — МАГАТЕ

Ситуація на ЗАЕС 13 червня: експерти МАГАТЕ чули вибух поблизу ставка-охолоджувача
Тимчасово окупована Запорізька атомна електростанція (ЗАЕС), ілюстративне фото. AP

Експерти Міжнародного агенства з атомної енергетики (МАГАТЕ), які перебувають на тимчасово захопленій Запорізькій АЕС (ЗАЕС), повідомили, що чули вибух поблизу станції.

Про це сьогодні, 13 червня, повідомили в пресрелізі на сайті Міжнародного агентства з атомної енергії.

"Експерти агенції, які перебувають на об'єкті, чули вибухи, у тому числі поблизу станції, протягом кількох днів минулого тижня. Згодом представники захопленої Запорізької атомної електростанції підтвердили, що 11 червня вибухнула одна з мін, розташована поруч із водоймою-охолоджувачем ЗАЕС. Під час вибуху не було жодних фізичних збитків чи постраждалих, а про причини вибуху команда МАГАТЕ не повідомила", — йдеться в звіті.

Також команда агенції проінспектувала стан електропідстанції Запорізької АЕС, яка розташована в тимчасово окупованому Енергодарі:

"Метою було побачити наслідки ймовірного обстрілу, який, за даними представників ЗАЕС, стався 8 червня. Ймовірний обстріл призвів до пожежі та пошкодження підстанції, яка обслуговує будівлю Енергодарської міської ради, де розташований головний комунікаційний вузол між ЗАЕС та Енергодаром. Однак на ЗАЕС підтвердили, що через пошкодження лінії зв’язку не перервано", — повідомили в МАГАТЕ.

Далі представники МАГАТЕ провели зустріч зі співробітниками ЗАЕС, де обговорили чисельність та кваліфікацію персоналу, який працює в головній диспетчерській станції:

"На ЗАЕС підтвердили, що, оскільки всі шість енергоблоків перебувають у режимі холодної зупинки, три уповноважені особи персоналу чергуватимуть у кожну зміну в головній диспетчерській".

У рамках регулярних обходів об'єкту команда агенції відвідала насосну станцію енергоблока №4, де один циркуляційний насос використовується для підтримки потоку охолоджувальної води між випускним і впускним каналами ЗАЕС.

Окрім того, експерти були проінформовані про випробування системи безпеки другого реактору станції, котрі пройшли успішно і жодних проблем не виявили.

Раніше Суспільне повідомляло, що експерти Міжнародного агенства з атомної енергетики, які перебувають на тимчасово захопленій Запорізькій АЕС, повідомили, що чули вибухи на деякій відстані від станції.

Що відомо про ситуацію на Запорізькій АЕС

ЗАЕС, найбільша атомна станція в Європі, з 4 березня 2022 року захоплена російськими військовими. РФ розміщує на майданчику станції військову техніку та боєприпаси. Обстрілюють росіяни й саму станцію, руйнуючи ЛЕП, спричиняючи відключення енергоблоків і звинувачуючи в цьому ЗСУ. 5 жовтня Президент Росії Володимир Путін доручив передати у федеральну власність Запорізьку АЕС. Також росіяни створили компанію для управління ЗАЕС. В Енергоатомі назвали це рішення "нікчемним", а також нагадали, що для ЗСУ рішення РФ про "приєднання" українських територій і ЗАЕС не має значення.

Що відомо про присутність місії МАГАТЕ на Запорізькій АЕС

Міжнародне агентство з атомної енергії створили у 1957 році як структуру, яка мала запобігти розповсюдженню ядерної зброї та технології з її виготовлення. Іншою її функцією став контроль за мирним використанням атомної енергії у світі, зокрема створення стандартів ядерної безпеки.

Керівними органами МАГАТЕ є Секретаріат, Генеральна конференція та Рада керівників. Нині генеральним директором є аргентинець Рафаель Гроссі. Він має шість заступників.

  • 10 травня 2024 року в МАГАТЕ зазначили, що чули звуки вибуху та пострілів поблизу із Запорізькою атомною електростанцією.
  • 18 квітня 2024 року в МАГАТЕ повідомили про нову спробу атаки безпілотниками на навчально-тренувальний центр Запорізької АЕС.
  • 16 квітня 2024 року експерти МАГАТЕ успішно провели чергову ротацію на Запорізькій АЕС.
  • 9 квітня 2024 року експерти МАГАТЕ повідомили, що на навчально-тренувальний центр ЗАЕС, який знаходиться на прилеглій до атомної станції території, здійснив атаку безпілотник. Проте, цього разу прямої загрози ядерній безпеці немає.
  • 7 березня 2024 року МАГАТЕ схвалили проєкт резолюції про термінове повернення Запорізької АЕС під повний контроль України.

Підписуйтеся на новини Суспільне Запоріжжя в Telegram та у Viber

На початок