Суд у справі Пантеону Героїв у Тернополі: до дебатів не дійшло

Суд у справі Пантеону Героїв у Тернополі: до дебатів не дійшло

суд, стадники, тернопіль, пантеон героїв
Судове засідання, Тернопіль, 27 вересня 2024. Суспільне Тернопіль

Сьогодні, 27 вересня, в Тернопільському міськрайонному суді мали відбутися дебати у справі Пантеону Героїв за позовом Олега Стадника, син якого Віталій Стадник загинув під час російсько-української війни. Дебати не провели через те, що до суду не прийшла матір загиблого Марія Стадник. Її мали допитати як свідка у цій справі.

Про це із зали суду повідомляють кореспонденти Суспільного.

Суддя Ольга Герчаківська розповіла, що судову повістку, якою Марію Стадник викликали до суду, повернули назад. Також, за словами судді, жінка не повідомила про причину, через яку не змогла прийти на засідання.

суд, тернопіль, стадники, пантеон героїв
Засідання суду, Тернопіль, 27 вересня 2024. Суспільне Тернопіль

Чому Марія Стадник не з’явилася на засідання, кореспонденти Суспільного запитали в адвокатки позивачів Оксани Притули.

"Є відповідні сімейні обставини, які унеможливили її сьогоднішній прихід. Вона була минулого судового засідання, відклала всі свої справи і прийшла на виклик суду. На жаль, на повторний допит вона вже не могла з’явитися, оскільки у неї були сімейні обставини", — прокоментувала Оксана Притула.

Суд, пантеон героїв, стадники, тернопіль
Судове засідання, Тернопіль, 27 вересня 2024. Суспільне Тернопіль

Рідні інших загиблих військовослужбовців, похованих на Пантеоні Героїв – третя сторона у цій справі. Вони хотіли уточнити в Марії Стадник факти, які вона озвучила на минулому судовому засіданні, сказала мати захисника Наталія Саломон. За її словами, 15 серпня рідні загиблих не змогли прийти на суд, бо у цей час відбувалось вшанування бійців на кладовищі. Вони подавали клопотання перенести засідання, але його відхили. Натомість суд задовольнив наступне клопотання — про повторний допит Марії Стадник.

"Ми хотіли, щоб свідок Стадник Марія прийшла і, дивлячись нам в очі, відповідала на запитання. Тому що вона 15 серпня прийшла на засідання суду як свідок. Члени родин загиблих не змогли прийти, бона цвинтарі була панахида. Я була на цьому засіданні одна, всі решта були на цвинтарі. І Стадник скористалася тим, що не буде нас на засіданні. Ми надіялися, що вона сьогодні прийде і повторить в очі все те, що вона говорила на минулому засіданні. Вона не сказала, що вони облаштовували могилу і зайняли частину сусідніх могил, вона про це не сказала, і попереду могили свого сина десь на метр квадратний зайняла територію чужої", — розповіла Наталія Саломон.

суд, стадники, тернопіль, Наталія Саломон
Наталія Саломон. Суспільне Тернопіль

За згодою сторін засідання вирішили провести без присутності Марії Стадник. Рідні загиблих військовослужбовців, які поховані на Пантеоні Героїв у Тернополі, дали додаткові свідчення у справі та просили суд прийняти об’єктивне рішення.

"Стадник Олег подав заяву, щоб поставити індивідуальний пам’ятник на Пантеоні Героїв у Тернополі. У цілому світі прийняті звичаї, що на військовому цвинтарі всі пам’ятники мають бути однакові. Також в положенні, яке затвердила міська рада, чітко прописано, що всі пам’ятники мають бути однакові і що індивідуально ніхто з родичів не має права виконувати ніяких робіт на Пантеоні. Тому ми чекаємо, щоб суд прийняв рішення, що положення є в дії і жодна родина з похоронених воїнів не має права робити ніяких дій на Пантеоні, і всі пам’ятники мають бути однакові", — сказала мати загиблого військовослужбовця Надія Щирба.

надія щирба, пантеон героїв
Надія Щирба. Суспільне Тернопіль

Нагадаємо, Олег Стадник судиться, щоб встановити на могилі сина надмогильну споруду індивідуального зразка, а не ту, що передбачена проєктом Пантеону Героїв у Тернополі. Також позивач просить суд визнати незаконними рішення "Тернопільської ритуальної служби" щодо розміру земельної ділянки під поховання та встановлення надмогильних споруд.

Наступне судове засідання призначили на 16 жовтня.

Що відомо в справі поховання на "Пантеоні Героїв"

У листопаді 2023 року рішення про арешт земельної ділянки, де похований Віталій Стадник, прийняла суддя Збаразького районного суду Галина Щербата.

У розробці проєкту Пантеону Героїв у Тернополі на Микулинецькому кладовищі брала участь Дарця Веретюк. Вона подруга загиблого тернопільського журналіста і захисника, Героя України Віталія Дереха. Дарця Веретюк ініціювала зібрання родин бійців, похованих нау Пантеоні.

З проєктом Пантеону Героїв, який затвердила Тернопільська міська рада, не погодилась родина загиблого Віталія Стадника. Вони почали встановлювати на могилі сина гранітні надгробні плити. Тоді міський голова Тернополя Сергій Надал у своєму Телеграм-каналі просив "зупинити облаштування цього поховання, яке має входити у Пантеон Героїв та забрати встановлені плити".

Згодом, а саме 24 жовтня 2023 року о 7 ранку, гранітні плити з могили Віталія Стадника демонтували, оскільки вони були встановлені без погодження із "Ритуальною службою".

9 лютого 2024 року у Пантеоні Героїв стався конфлікт між родиною Стадників з родинами інших загиблих захисників.

Пантеон Героїв у Тернополі розпочали встановлювати у серпні 2023 року. Для цього виділили 0,83 гектара землі на Микулинецькому кладовищі. На це виділили 14 мільйонів гривень із міського бюджету.

Перші пам’ятники військовим у вигляді козацьких хрестів у Пантеоні встановили 9 вересня 2023 року. Станом на цей час від початку повномасштабного вторгнення на Микулинецькому цвинтарі поховали 121 бійця.

Військовослужбовець Віталій Стадник залишив роботу в прокуратурі й долучився до ЗСУ в перші дні повномасштабної війни. Воював у 35 окремій бригаді морської піхоти на Херсонському напрямку. Загинув, вивозячи поранених із поля бою.

На початок