У Тернополі відбувся ще один суд у справі поховання на "Пантеоні Героїв"

У Тернополі відбувся ще один суд у справі поховання на "Пантеоні Героїв"

суд, пантеон героїв, стадники, тернопіль
Судове засідання у справі "Пантеону Героїв", Тернопіль, 5 вересня 2024 рік. Суспільне Тернопіль

У Тернопільському міськрайонному суді сьогодні, 5 вересня, відбулося ще одне засідання у справі сім’ї Стадників, які не погоджуються встановлювати пам’ятник, передбачений проєктом "Пантеону Героїв". Стадників на засіданні не було, була присутня їхня представниця. Засідання вела суддя Тернопільського міськрайонного суду Ольга Герчаківська.

Засідання було за позовом Олега Стадника. Він вимагає визнати незаконним облаштування "Пантеону Героїв" у Тернополі та не чинити їм перешкод у встановленні на могилі сина пам’ятника індивідуального зразка.

"До нас надійшло два клопотання представника позивача. Перше клопотання датовано 15 серпня, воно надійшло пізніше судового засідання і 28 серпня надійшло друге клопотання. Ці два клопотання стосуються доєднання до матеріалів справи. Це копії рішень Тернопільського адміністративного суду від 22 липня 2024 року. Та друге рішення в справі від 20 серпня 2024 року", — розповіла суддя.

суд, суддя, Ольга Герчаківська
Ольга Герчаківська. Суспільне Тернопіль

Олега Стадника на засіданні не було, була присутня їхня представниця Оксана Притула.

"Прошу до справи долучити два клопотання. Необхідність їх у даній справі обґрунтовую тим, що під час розгляду справ досліджувалось питання чинності нормативно-правових актів та поширення їх на те коло правовідносин, щодо яких виник спір", — сказала Оксана Притула.

суд, Оксана Притула
Оксана Притула. Суспільне Тернопіль

А саме, за її словами, йдеться про визнання недійсним положення про порядок надання ритуальних послуг на території Тернопільської міської територіальної громади.

"Також положення про "Пантеон Героїв", щодо якого було вирішено питання про те, що дане положення не поширюється на ці правовідносини, оскільки не містить у собі норм, які б регулювали питання поховань, що відбулися до моменту їх прийняття, а саме до 16 серпня 2023 року. Разом з тим хочу додати, що дані рішення винесені, однак чинності ще не набрали, оскільки кожна зі сторін ще на даний час має право скористатися правом на їхнє апеляційне оскарження", — зазначила Оксана Притула.

Представник "Ритуальної Служби" Назарій Редьква та представник виконавчого комітету Тернопільської міської ради Роман Друзюк виступили проти подання клопотань.

суд, Назарій Редьква
Назарій Редьква. Суспільне Тернопіль

"Стосовно долучення рішення адмінсуду головуючий Баб’юк про "Пантеон Героїв", то станом на зараз це рішення чинне. Воно є в матеріалах справи, зміст положення відомий, відповідно не вбачаю необхідності долучення рішень до цієї справи, оскільки положення чинне. Рішення, які просить сторона приєднати не набрали законної сила, а також рішення в справі головуючого Баб’юка не буде мати жодного доказового значення, оскільки оскаржувався акт норми якого не застосовуються при розгляді цієїї справи", — сказав Роман Друзюк.

Роман Друзюк, суд
Роман Друзюк. Суспільне Тернопіль

Клопотання представниці суд не задовільнив. Треті особи у справі зі сторони відповідача — родичі загиблих захисників, похованих на "Пантеоні Героїв". Надія Щирба вимагала повторно допитати дружину Олега Стадника Марію Стадник:

"15 серпня, коли допитували свідка Марію Стадник, то в Тернополі в цей час вшановували загиблих на Микулинецькому кладовищі. Оскільки в нас треті особи — 11, чи 12 родин загиблих військових, то ми не могли проігнорувати вшанування воїнів та прийти на допит Марії Стадник. Ми подали прохання про перенесення суду, яке проігнорували. Я прослухала свідчення пані Марії та в мене дуже багато питань до неї. Я хочу поставити їй особисто ці запитання".

суд, тернопіль, Надія Щирба
Надія Щирба. Суспільне Тернопіль

Суд задовільнив прохання Надії Щирби та на наступному судовому засіданні допитають Марію Стадник. Як свідка сьогодні допитали матір загиблого військовослужбовця Людмилу Левків. Вона розповіла, могила її сина розташована поряд з могилою Віталія Стадника:

"Влада виділила землю. На одну могилу виділили 2 метри на 1,35 метрів. Коли прийшлося заливати біля могил, то в нас не було тієї частини, бо між спареними могилами має бути зелена зона. Біля Стадників в нас немає зеленої зони. Я була присутня майже на всіх зборах. Стадники на цих зборах не висловлювали свою позицію проти уніфікації могил. Наші діти не заслужили, щоб поміж однакових могил стояв пам’ятник у повний зріст, в бронзі та з автоматом. Він ще не стоїть, адже земля арештована".

тернопіль, суд
Людмила Левків. Суспільне Тернопіль

Також як свідка допитали керівника комунального підприємства міськради "Ритуальна служба" Сергія Тлумацького.

"Ця ділянка виділялася в 2016 році рішенням виконавчого комітету міської ради. Тоді виділили 0,6 гектара для поховання воїнів АТО на території так званого "Меморіалу Другої світової війни". У 2014 році ми починали ховати на початку Микулинецького кладовища, а далі місця бракувало, тому прийняли рішення виділити окрему ділянку", — розповів Сергій Тлумацький.

Сергій Тлумацький, суд
Сергій Тлумацький. Суспільне Тернопіль

За його словами, перші збори були 20 лютого 2023 року, їх організовувала міська рада, тоді одне з питань був "Пантеон Героїв".

"Пантеон Героїв" будується за гроші з місцевого бюджету. В одному ряду 6 могил, то коли Стадники зроблять інший пам’ятник, то таким чином порушиться концепція в розмірах. Якщо на пам’ятник Віталію Стаднику буде важка конструкція, то можливий перекос та стійкість ряду. Коли дізнався, що сім’я Стадників проти уніфікованих могил, то запропонував їм перепоховання над "Пантеоном Героїв", а вони відмовилися", — сказав Сергій Тлумацький.

Наступне засідання суддя призначила на 27 вересня.

Що відомо в справі поховання на "Пантеоні Героїв"

У листопаді 2023 року рішення про арешт земельної ділянки, де похований Віталій Стадник, прийняла суддя Збаразького районного суду Галина Щербата.

У розробці проєкту Пантеону Героїв у Тернополі на Микулинецькому кладовищі брала участь Дарця Веретюк. Вона подруга загиблого тернопільського журналіста і захисника, Героя України Віталія Дереха. Дарця Веретюк ініціювала зібрання родин бійців, похованих нау Пантеоні.

З проєктом Пантеону Героїв, який затвердила Тернопільська міська рада, не погодилась родина загиблого Віталія Стадника. Вони почали встановлювати на могилі сина гранітні надгробні плити. Тоді міський голова Тернополя Сергій Надал у своєму Телеграм-каналі просив "зупинити облаштування цього поховання, яке має входити у Пантеон Героїв та забрати встановлені плити".

Згодом, а саме 24 жовтня 2023 року о 7 ранку, гранітні плити з могили Віталія Стадника демонтували, оскільки вони були встановлені без погодження із "Ритуальною службою".

9 лютого 2024 року у Пантеоні Героїв стався конфлікт між родиною Стадників з родинами інших загиблих захисників.

Пантеон Героїв у Тернополі розпочали встановлювати у серпні 2023 року. Для цього виділили 0,83 гектара землі на Микулинецькому кладовищі. На це виділили 14 мільйонів гривень із міського бюджету.

Перші пам’ятники військовим у вигляді козацьких хрестів у Пантеоні встановили 9 вересня 2023 року. Станом на цей час від початку повномасштабного вторгнення на Микулинецькому цвинтарі поховали 121 бійця.

Військовослужбовець Віталій Стадник залишив роботу в прокуратурі й долучився до ЗСУ в перші дні повномасштабної війни. Воював у 35 окремій бригаді морської піхоти на Херсонському напрямку. Загинув, вивозячи поранених із поля бою.

На початок