Депутати обласної ради проголосували за звернення до президента України та прем'єр- міністра щодо недопустимості розміщення близько ста евакуйованих з Китаю людей на Тернопільщині, зокрема, в санаторії "Медобори".
Про це повідомив голова облради Віктор Овчарук.
У зверненні йдеться про те, що в області заклади охорони здоров'я не готові технічно прийняти цих людей. Також депутати звертаються до влади - не допустити силового розгону блокпостів у Микулинецькій громаді.
Враховуючи пропозицію уповноважених представників депутатських фракцій у Тернопільській обласній раді, на розгляд тринадцятої сесії винесли питання "Про напружену ситуацію, що складається в Тернопільській області через інформацію, яка набула поширення 17-го лютого 2020 року, стосовно намірів Уряду України розмістити на території Тернопільської області в селі Конопківка Теребовлянського району в санаторії "Медобори" близько 100 осіб, евакуйованих із Китаю".
На сесії зареєструвалися 38 депутатів. Були присутні: представник МОЗу України Роман Колесник, начальник управління охорони здоров'я Тернопільської ОДА, начальник Нацполіції області Олександр Богомол, директор санаторію "Медобори", обласні епідеміологи. Приїхали жителі Микулинецької громади - близько 500-сот людей.
Об 11-й годині біля облдержадміністрації зібралися жителі Микулинецької об’єднаної територіальної громади та навколишніх сіл. За словами представниці цієї громади Олександри Жирук, люди приїхали 5-ма автобусами, щоб висловитися проти розміщення евакуйованих з Китаю українців у санаторії "Медобори":
"Це наша громада, села нашої громади, багато машин приїхало, є дружні громади, які наші сусіди, які нас підтримують, так і села навіть, які не увійшли в громаду: Дружба, Струсів, Теребовлянська громада, Іванівська громада, Дарахів".
Голова Тернопільської облдержадміністрації Ігор Сопель розповів, що про розміщення людей з Китаю на Тернопільщині він дізнався із засобів масової інформації:
"Я ніякого погодження не давав, якщо ви мені про це кажете, це по-перше. По-друге, цей заклад є приватний і, якщо керівник цього закладу приймав якесь самостійне рішення, то ми про це навіть не знали. Станом на вчора, була інформація, що розглядається декілька локацій по країні і ще немає точної інформації про те, що це буде саме в нас".
Начальник обласного управління охорони здоров’я Володимир Богайчук повідомив, що медзаклади Тернопільщини не готові прийняти евакуйованих людей:
"У нас є чітко позиція, що ми не можемо прийняти в нашу область людей, які сьогодні знаходяться в Китаї. Вчора я був в Києві, ми чітко визначили, які нам необхідні кошти для того, щоб ми надали умови таким людям. Ці кошти, відповідно, які нам необхідні, ми мали розмову з міністром охорони здоров’я, заступниками міністра, ми чітко визначили, що якщо не буде виділено цих коштів, закуплене відповідне обладнання, ми не зможемо надати допомогу таким хворим".
Виконувачка обов’язків директора обласного лабораторного центру Оксана Чайчук каже - фахівці лабораторного центру отримали алгоритм дій у разі виявлення підозри коронавірусу:
"В нас працюють висококваліфіковані лікарі-епідеміологи, які розуміють ситуацію, розуміють, як працювати в таких умовах. Ми також подавали спільно з управлінням охорони здоров’я заявку на міністерство охорони здоров’я щодо забезпечення наших фахівців тими чи іншими засобами індивідуального захисту. На сьогоднішній день ми маємо частково забезпечення такими засобами, але якщо розраховувати на тривалий час перебування, ні. Тому ми очікуємо на централізовану поставку. Ми маємо мжливість робити дослідження на приладі ПЛР, ми виключаємо діагноз грип А чи грип Б, і дальше згідно з алгоритму дій ми відправляємо пробу для подальшої діагностики в лабораторію центру громадського здоров’я у Києві".
До представників управління охорони здоров’я та лабораторного центру звернулися жителі Микулинецької громади.
Представник центру громадського здоров’я Роман Родина розповів, що зараз фахівці цього центру оцінюють умови в санаторії "Медобори" та чи можливо там розташувати евакуйованих людей.
Також на сесію приїхав директор санаторію "Медобори" Василь Мартинюк. За його словами, вчора в санаторії відбулися збори трудового колективу проти заселення евакуйованих.
Начальник міського управління охорони здоров’я Василь Даньчак розповів, що Тернопіль також не готовий до прийому евакуйованих, тому що 2 інфекційні відділення міста не оснащені для цього.
На повороті до села Конопківка, що біля Микулинців, люди й далі чергують на блокпості. Про це повідомив житель селища Воля Ігор Пасєка. За його словами, там вони стоятимуть, доки не отримають офіційного спростування, що евакуйовані будуть перебувати в "Медоборах". Цей і ще 2 блокпости організували вчора. Про це повідомив житель Микулинців Назар Якимчук. За його словами, блокпост біля Конопківки обкопали.
.18-го лютого близько 300-сот людей протестували в Микулинцях проти ввезення 98-ми евакуйованих з Китаю українців. Про це повідомив "Новинам" голова селищної ради Микулинців Петро Осіпчук.
Також відомо:
- 17 лютого у МОЗ повідомили, що літак до китайського міста Ухань (провінція Хубей), яким евакуюють українців та іноземців з огляду на ситуацію з коронавірусом, відлітає 18 лютого і повертається 20-го. Загалом мають забрати понад 70 пасажирів, в тому числі до 25 іноземців.
- Громадян України та іноземців, яких заберуть із Китаю українським літаком, на період обсервації (14-денного карантину) розмістять в одному закладі, а також забезпечать охороною поліції та Національної гвардії.
- Президент Володимир Зеленський заявив, що якщо окремі політики будуть підбурювати людей перекривати дороги через евакуацію з Китаю громадян України, то він привезе їх всіх до них додому.
- Міністерство закордонних справ Аргентини висловило подяку Україні за те, що вона погодилась евакуювати з китайського Уханя громадян Аргентини.
- Медичні заклади Тернополя також не готові прийняти пацієнтів з підозрою на коронавірусну інфекцію.