"Жодних конкретних доказів". CAS навів аргументацію для відсторонення російської фігуристки Валієвої на чотири роки

"Жодних конкретних доказів". CAS навів аргументацію для відсторонення російської фігуристки Валієвої на чотири роки

Російська фігуристка Каміла Валієва на зимових Олімпійських іграх 2022 року.
Каміла Валієва. Фото: David J. Phillip/AP Photos

Як дискваліфікована спортсменка пояснила свій провалений допінгтест 2021 року.

Спортивний арбітражний суд (CAS) у січні виніс вердикт у справі про порушення російською фігуристкою Камілою Валієвою антидопінгових правил. Спортсменку відсторонили на чотири роки після розгляду, що тривав із листопада 2022-го.

Валієва здала позитивний допінгтест наприкінці 2021 року, проте була допущена до командних і особистих змагань Олімпіади-2022 з фігурного катання. У команді росіянка в складі збірної Олімпійського комітету Росії виграла "золото".

До особистого турніру Валієву допустили з посиланням на "захищений статус" фігуристки — на момент проходження тестування їй було 15 років. Проте вік росіянки не вплинув на підсумкове рішення Спортивного арбітражного суду.

Свій вердикт CAS аргументував у звіті за підсумками справи, який оприлюднили 7 лютого. Серед іншого, суд навів пояснення фігуристки, яким вона виправдала знайдений у допінгпробі заборонений препарат триметазидин.

Валієва пояснила, що провалила допінгтест через ліки дідуся, що потрапили до організму фігуристки через десерт.

"У своїх заявах спортсменка стерджувала, що заборонена речовина потрапила до її тіла через вживання зараженої іжі незадовго перед чемпіонатом Росії [2021 року], тобто через споживання полуничного десерту, приготованого її дідусем на обробній дошці, яку він використовував для подрібнення медичних препаратів із вмістом триметазидину", — йдеться у тексті.

"Комісія CAS встановила, що це пояснення не було підтверджено жодними конкретними доказами і спортсменка не зуміла довести, що не вчиняла порушення антидопінгових правил зумисно".

"На основі цього та чинних правил статус «захищеної особи», яким [Валієва] могла користуватися під час зимових Олімпійських ігор 2022 року через її молодий вік та обмежені докази, що були в наявності на початку справи, більше не застосовувався в її ситуації. Панель CAS встановила, що позаяк спортменці не вдалося довести, що вона не вчиняла порушення правил навмисно, і вона не відповідала критерію відсутності «значної помилки або недбалості», не було підстав ставитися до [Валієвої] інакше, ніж до дорослої спортсменки".

За рішенням CAS результати Валієвої від 2021 року були анульовані. Водночас рішення про позбавлення Олімпійського комітету Росії "золота" командних змагань з фігурного катання 2022 року залишається за "відповідальними органами", встановили в суді.

На початок