Перейти до основного змісту
Куди можуть звернутися жертви домашнього насильства на Рівненщині. Пояснює психологиня

Куди можуть звернутися жертви домашнього насильства на Рівненщині. Пояснює психологиня

На Рівненщині упродовж дев'яти місяців 2023 року працівники поліції опрацювали 6,5 тис. заяв та повідомлень про кримінальні правопорушення та інші події, пов'язані із домашнім насильством, повідомила Суспільному речниця нацполіції в області  Марія Юстицька.

Допомогу жертвам домашнього насильства також надають мобільна бригада, фахівці шелтеру, а для дітей облаштована "зелена кімната". Про це в етері Українського радіо Рівне розповіла психологиня Денного центру соціально-психологічної допомоги Ірина Волошина.

Як Денний центр допомагає жертвам домашнього насильства

"Денний центр — це спеціалізована служба підтримки осіб, які постраждали від домашнього насильства або насильства за ознакою статі. Основним завданням денного центру є комплексна соціально-психологічна та первинна правова допомога. Також наш центр надає матеріальну допомогу за наявності, тобто в нас є спонсори або наші партнери, які передають ті чи інші речі й ми вже передаємо або людям тимчасово переміщеним, або ж постраждалим від домашнього насильства", — розповіла фахівчиня.

Вона також зазначила, що денний центр здійснює екстрене або кризове втручання, коли людина потребує негайної стабілізації або підтримки.

"Мало людей знають, що таке домашнє насильство, куди треба звертатися, що треба робити і для багатьох, на жаль, домашнє насильство — це лише про побої. Про те, що є психологічне, сексуальне або фінансове насильство, мало хто знає", — додала психологиня.

Ірина Волошина зазначила, що за необхідності люди можуть отримати безоплатну вторинну правову допомогу, а при необхідності залучають поліцію, міську та обласну служби у справах дітей, соціальну службу:

"Якщо людині потрібне безпечне місце для перебування, то ми можемо її також направляти в шелтер — притулок, де людина може жити якийсь певний час для того, щоб зібратися з думками й прийти в себе, там можна проживати з дітьми".

Зі слів фахівчині, до послуг Денного центру належить консультування як психологічне, так і соціальне. Воно є разове, індивідуальне або ж групове. Для дітей групова робота здійснюється на основі арттерапевтичних методик.

"Коли до нас звертається людина, ми спочатку беремо заяву про те, що вона згідна отримувати певні послуги, заключаємо договір, робимо оцінку ризиків повторності тих фактів насильства, оцінку потреб. Ми запитуємо людей, що саме вони потребують, і з огляду того складається індивідуальний план. Ми вибудовуємо певну схему, по якій ми маємо діяти. Якщо людині потрібно звернутися за юридичною підтримкою, ми направляємо в центр безоплатної правової допомоги. Якщо вона хоче заявити на кривдника, ми направляємо в поліцію і там теж підключається безоплатна вторинна правова допомога", — розповіла психологиня.

Денний центр знаходиться на вулиці Василя Червонія, 29. Тел: +380 97 885 0490

Які спеціалісти працюють у Денному центрі

Як зазначила Ірина Волошина, у закладі працює юрист, який проводить первинну правову консультацію, де роз'яснює, які права є у жертв, допомагає оформити потрібні документи. Є соціальний працівник, який здійснює супровід людини, а також психолог. Денний центр працює за типовою програмою, яка затверджена на державному рівні і включає індивідуальну та групову роботи з психологом.

"Наш денний центр не працює з кривдниками. Для того, щоб з ними працювати, є певні спеціальні структури. На жаль, зараз їх не так багато, але вони є. Якщо для постраждалих осіб є певна програма, яку вони проходять, щоб створити знову внутрішній стержень, підняти свою самоцінність, вирватись з цього кола насильства і покращити якість свого життя, то у кривдників є теж своя програма, яку вони проходять", — розповіла фахівчиня.

Зі слів Ірини Волошиної, впродовж жовтня у центрі працюють з 37 особами. З них 13 нових людей — 11 жінок, двоє чоловіків, троє дівчаток і один хлопчик.

Чому проблему домашнього насильства складно вирішити

Психологиня зазначила, що розв'язання проблеми домашнього насильства є дуже складним індивідуальним питанням. Це може бути пов'язаним із фінансовою залежністю від кривдника, осудом оточуючих:

"Насправді міфів дуже багато, які допомагають утримуватися в цих стосунках і, мабуть, найважливіше, чого не вистачає людині, яка страждає від насильства — це підтримка з боку інших людей. І коли вона знаходить цю підтримку, хтось збоку каже, що ти молодець, ти не заслуговуєш того що відбувається, тоді всередині людини зароджуються якісь певні сили для того, щоб щось змінювати".

Діяльність мобільної бригади

Мобільна бригада, яку створили за підтримки низки організацій, приймає виклики з 8:00 до 19:00, без вихідних. Зі слів фахівчині, виїжджають й в післяробочий час, коли зазвичай насильство загострюється, тому що люди повертаються додому, а також у вихідні. На виклики виїжджають 3-4 рази на тиждень.

"Зараз багато по місту є наших банерів, реклами і вже люди знають. Крім того, що ми працюємо з людьми, також проводимо різні акції, щоб донести до людей, що насильство не є нормою, про нього не можна мовчати. Роздаємо цю інформацію, а також за допомогою офіційних листів на денний центр може надходити інформація від поліції і тоді вже воно направляється до мобільної бригади".

Як зазначила Ірина Волошина, було кілька випадків, що мобільна бригада виїжджала разом з поліцією, коли це було потрібно:

"Ми намагаємося розділяти цих дві служби, щоби не заважати роботі поліції. Якщо є потреба, то поліція підключає мобільну бригаду, якщо ж ні, то ми трошки пізніше під'їжджаємо і тоді розв'язуємо питання з постраждалими. Дуже важливим є те, що, як і поліція, мобільна бригада може супроводжувати постраждалу людину до шелтера".

Для чого створена "зелена кімната"

Зі слів психологині, зелена кімната — це безпечне місце, де відбувається опитування дитини, яка стала жертвою насильства або яка була свідком.

"Це простір, де дитина може себе почувати вільно і спокійно. Там немає ґрат, це не в поліцейському відділку. Все сприяє для того, щоб дитина почувала себе комфортно. Є навіть анатомічні іграшки, столик, фарби, олівці. За методикою зеленої кімнати дитину опитує спеціаліст з реєстру, психолог, який навчений, і це  допомагає не ретравматизувати дитину", — зауважила вона.

Як зазначила психологиня, "зелена кімната" добре себе зарекомендувала в роботі з дітьми, тому що відбувається запис і не потрібно опитувати кілька разів. За стіною сидять зацікавлені з двох сторін люди, які можуть запитувати.

Скільки випадків домашнього насильства на Рівненщині зафіксували правоохоронці

Речниця нацполіції в області Марія Юстицька розповіла Суспільному, що упродовж дев'яти місяців 2023 року працівники поліції області здійснюють профілактичний вплив відносно 4 004 осіб, які вчиняють домашнє насильство.

З початку року за вчинення домашнього насильства поліцейські:

  • опрацювали понад 6,5 тисяч повідомлень про домашнє насильство;
  • поставили на облік 2 667 осіб;
  • 4 375 адміністративних протоколів на порушників;
  • винесли 2 325 термінових заборонних приписів;
  • зареєстрували 178 кримінальних проваджень.

Суспільне Рівне в Telegram | Viber | Instagram | Twitter | YouTube | Facebook

Топ дня

Вибір редакції

На початок