Перейти до основного змісту
На Рівненщині судитимуть чоловіка за порушення обмежувального припису. Як часто таке стається

На Рівненщині судитимуть чоловіка за порушення обмежувального припису. Як часто таке стається

На Рівненщині чоловік порушив обмежувальний припис Встановлений у судовому порядку захід тимчасового обмеження прав чи покладення обов’язків на особу, яка вчинила домашнє насильство, спрямований на забезпечення безпеки постраждалої особи., який до нього застосували через домашнє насильство щодо співмешканки. Тепер йому загрожує арешт або обмеження волі, повідомили 20 липня у прокуратурі області. Це шостий випадок з початку 2023 року.

Зі слів речниці прокуратури Оксани Жужельської, 35-річний житель села Немовичі Сарненського району неодноразово вчиняв домашнє насильство, відтак 3 липня 2023 року йому висунули обмежувальний припис.

Припис передбачав заборонену наближатися до жінки та її обійстя, а також телефонувати, писати, розшукувати через третіх осіб та переслідувати.

"Втім, вже за кілька днів після цього обвинувачений прийшов додому до потерпілої, чим порушив обмежувальний припис. Одного разу влаштував черговий скандал і з’ясовував стосунки, а іншого – просто не застав жінку вдома", — повідомила речниця.

Після порушення до Сарненського районного суду прокуратура скерувала обвинувальний акт за статтею 390-1 Кримінального Кодексу України — умисне невиконання обмежувального припису. Санкція статті передбачає покарання у вигляді арешту на строк до шести місяців або обмеження волі на строк до двох років.

У прокуратурі додали, що це шостий обвинувачений з початку 2023 року, якого судитимуть за порушення обмежувального припису.

Захист від домашнього насильства

У червні 2023 року юрист Віктор Сачук розповів Суспільному про види захисту від домашнього насильства. Він зазначив, що наразі в Україні існує "два швидких способи захиститись":

  • терміновий заборонний припис;
  • обмежувальний припис.

Терміновий — це спеціальний припис кривднику чи кривдниці, який можуть винести уповноважені підрозділи Нацполіції, якщо життю та здоров’ю постраждалої людини існує безпосередня загроза. Сам припис має на меті негайно припинити домашнє насильство та не допустити його продовження чи повторення.

"Згідно з цим документом, кривдник чи кривдниця зобов’язуються покинути місце, де проживає чи перебуває постраждала від насильства людина на той момент. Людині, що здійснила насильство, можуть заборонити і входити до будинку чи квартири, де проживає постраждала особа та навіть контактувати з цією людиною", – зазначив правозахисник.

Терміновий заборонний припис не може розповсюджуватись на людей, які ще не досягли 18-річного віку. Аби працівники поліції могли винести такий припис, потрібно повідомити про акт насильства правоохоронців.

"Своєю чергою обмежувальний припис обмежує права кривдника чи кривдниці або покладає на нього, чи неї певні обов’язки на строк від одного до шести місяців і може бути продовженим на строк не більше, ніж на пів року. У ньому можуть міститись заборона на перебування в місці спільного проживання з постраждалою особою, зобов’язання усунути перешкоди в користуванні спільним майном або особистою власністю постраждалої особи тощо", – пояснив Віктор Сачук.

За допомогою такого припису суд може заборонити:

  • контакт з дітьми, які постраждали від домашнього насильства;
  • наближатись на визначену відстань до домівки постраждалої людини, місця її навчання, роботи чи інших місць, які відвідує ця людина;
  • кривднику чи кривдниці комунікувати з жертвою будь-яким чином – листуванням, дзвінками тощо як особисто, так і через сторонніх людей.

Обмежувальний припис виносить суд за місцем перебування постраждалої особи не довше як за 72 години від звернення, процедура – безоплатна.

За словами юриста, згідно з українським законодавством, насильники можуть бути покараними громадськими роботами на строк від 150 до 240 годин, або арештом на строк до шести місяців, або обмеженням волі на строк до п'яти років, або позбавленням волі на строк до двох років.

Суспільне Рівне в Telegram | Viber | Instagram | Twitter | YouTube | Facebook

Топ дня

Вибір редакції

На початок