Автентична мазепинкаМазепи́нка — головний убір українських військовиків, що належали до Українських Січових Стрільців та Української Галицької армії, пізніше Карпатської Січі та УПА, з 2015 — елемент уніформи Збройних сил України. часів УПА, печатки "Поліської січі" і знайдені у 2022 році на Рівненщині роботи повстанського графіка Ніла Хасевича: оригінали предметів українського руху опору в роки війни експонують у мистецькому цоколі органного залу обласної філармонії. Їх об'єднали у виставку під назвою "Ніл Хасевич — головний художник УПА", яку презентували до 80-річчя Української Повстанської Армії.
Виставку сформували з експонатів трьох колекцій — музею української державності Олексія Шереметьєва і приватних збірок Миколи Бендюка й Олександра Гребенюка.
Експозицію присвятили графіку Нілу Хасевичу, головному художнику УПА.
"Він випускник Варшавської академії мистецтв і якби з 1943 року не перейшов в ліс, в підпілля — він виявився б прекрасним живописцем. На жаль, живописних робіт його практично не збереглося, маємо лише деякі роботи, поки він вчився у Варшавській академії і виставлявся там. Але збереглася, слава Богу, його графіка, рисунок — маємо альбом, який був знайдений на Тернопільщині зовсім недавно", — зазначив ініціатор виставки, мистецтвознавець Микола Бендюк.
На виставці у мистецькому цоколі залу камерної та органної музики у Рівному експонують лише оригінали, частину з них представили вперше, запевнив Микола Бендюк. Два графічні сюжети він виявив тиждень тому, 7 жовтня під час поїздки в село Дюксин, де народився Ніл Хасевич.
"Поїхали в Дюксин, бо сказали, що там є ікони Ніла Хасевича, але виявилося, що то не він, а якийсь художник місцевий малював. Зате ми розпитали в селян, може, мають якісь твори мистецтва — і вийшли на родину, яка з Дюксина переїхала до Костополя. Знайшли ту родину і дві роботи в них високого графічного рівня — "жінка плете" і "дві жінки". Вони не підписані Хасевичем, але я на 99% переконаний, що це він", — запевнив мистецтвознавець.
Вмістила експозиція й чотири гравюри Ніла Хасевича, випадково виявлені влітку 2022 року на горищі хати, яку купив Микола Бендюк в селі Розваж Острозької громади.
"Особливо цікавою є центральна робота "За Українську самостійну соборну державу", друкована в 1949 році. Вона дзеркальна до тієї, що надрукована в 1948 році в друкарні імені Клима Савура тиражем 2 200 листівок. Але на початку 1949 року друкарня була арештована і ліквідована з усім, що там було. І в 1949 році Хасевич друкує дещо змінений варіант цієї гравюри. І воно збереглося дивним чином в цій хаті, яку я купив. Там жив боєць УПА Домащук, в 1948 році його арештували, йому дали 25 років тюрми", — пояснив Микола Бендюк.
Читайте також: В сільській хаті на Рівненщині виявили оригінали Ніла Хасевича. Куди передадуть знахідки
Також на виставці експонують три печатки, пов'язані з діяльністю українського підпілля на Рівненщині.
Їх надав з музею становлення української державності колекціонер Олексій Шереметьєв.
"Також експонуємо з колекції Олексія Шереметьєва автентичну мазепинку з Рівненської області. Вона така ж, як на фотографії поруч, зроблена в Дубні в 1941 році, коли прийшли німці, прогнали совітів і зібрали мітинг. Українці одягнули вишиванки, мазепинки і пішли в тюрму, щоб відкрити те, що там наробили совіти, вони вбили там цвіт нації. Це унікально, в музеях оригіналів мазепинок немає і, думаю, що навіть в архівах СБУ такого не збереглося", — сказав Микола Бендюк.
Поруч з печатками і мазепинкою розмістили мундир бійця УПА. Про нього Микола Бендюк розповів, що 20 років тому купив його в Керчі. Під час відпочинку з сім'ю у Криму йому розповіли про те, що продається така річ.
"Я поцікавився, чи живий його власник, а мені сказали, що він уже помер. Думаю, цей упівець десь з нашого регіону, а втік в Крим, бо там не шукали, таким чином він вижив і зберіг цей мундир", — припустив Микола Бендюк.
Виставка "Ніл Хасевич — головний художник УПА" діятиме до 25 листопада, дня народження повстанського графіка. Це буде 117 річниця. У рамках виставки Микола Бендюк повідомив, що до нього можуть звернутися представники державних музеїв України і отримати в подарунок одну з гравюр Ніла Хасевича, які виявили у хаті в Розважі.
Що відомо
- Ніл Хасевич – член ОУН-УПА, засновник підпільної школи художників-графіків. Він створив візуальний образ українського підпілля.
- Народився 25 листопада 1905 року і в селі Дюксин на Рівненщині. Ще у дитинстві він втратив ногу, втім, це лише зміцнило його дух. Хасевич писав: "Я не можу битися зброєю, але б’юся різцем і долотом. Я, каліка, б’юся в той час, коли багато сильних і здорових людей в світі навіть не вірять, що така боротьба взагалі можлива. Я хочу, щоб світ знав, що визвольна боротьба триває, що українці б’ються."
- Ніл Хасевич керував друкарнею повстанців, готував ілюстрації до сатиричних журналів УПА, оформляв листівки, малював карикатури, за що його і розшукували спочатку гестапівці, а згодом енкавеесівці. Історики підрахували, що загалом, у криївках він провів дев'ять років. У криївці він і загинув під час бою з військами НКВС у березні 1952 року, сталося це у селі Сухівці Рівненського району.
Читайте також
- Як вояки УПА конспірувались та жили під землею. Приклад рівненського підпілля
- Січовий стрілець і доброволець з однієї родини: на Рівненщині відкрили дошку борцям за Україну
- Історик обурився облагородженням пам'ятника енкаведистам на Рівненщині. У громаді відреагували
- Захисники України та їхні патрони: у музеї на Рівненщині підготували виставку плакатів
Читайте нас у Telegram: екстрені новини та щоденні підсумки
Підписуйтесь на рівненське Суспільне у Viber
Долучайтесь до нас в Instagram
Ми у Twitter