НеВідомий Хасевич з бідона УПА: презентували виявлений альбом митця з Рівненщини

НеВідомий Хасевич з бідона УПА: презентували виявлений альбом митця з Рівненщини

Ексклюзивно
НеВідомий Хасевич з бідона УПА: презентували виявлений альбом митця з Рівненщини
Альбом з графікою Ніла Хасевича з архіву УПА, який знайшли на Тернопільщині \ Фото: Сергій Волянюк

Понад два десятки відомих і небачених досі робіт повстанського графіка Ніла Хасевича з Рівненщини презентували у музеї національно-визвольної боротьби Тернопільщини. Як повідомив заступник директора музею Сергій Волянюк, альбом з роботами митця виявили восени 2021 року на Тернопільщині серед документів УПА. Вони були в трьох бідонах і це найбільший із виявлених досі архів українського руху опору в роки війни.

Більше про унікальність цієї знахідки тернопільський історик Сергій Волянюк розповів Суспільному.

НеВідомий Хасевич з бідона УПА: презентували виявлений альбом митця з Рівненщини
Сергій Волянюк демонструє знахідки з повстанського архіву у бідонах. Скрин з презентаційного ролика "Історія у бідонах"

– Де саме виявили цей архів?

– На Бережанщині, біля хутора Малинівка, це той край, де було поширене українське підпілля. Там свого часу навіть дислокувалося керівництво українського руху опору в роки війни. Тож невипадково, що ці бідони віднайшли саме там.

НеВідомий Хасевич з бідона УПА: виявлений восени альбом митця з Рівненщини презентували у Тернополі
Бідони з архівом УПА, які знайшли на Тернопільщині. Фото: Суспільне Тернопіль

– Бідони з архівами українського підпілля виявляли й раніше. Чим унікальна саме ця знахідка?

– Тим, що одразу три бідони підняли з однієї локальної території, це вперше в Україні. Тому наразі вважаємо, що це найчисельніша знахідка повстанських документів листівок, брошур, закопаних і виявлених в одному місці. Усі матеріали з трьох бідонів пов’язані між собою. Це документи Подільського краю ОУН-УПА. Також є три пакети, які стосуються північнозахідних земель, Житомирщини, Рівненщини і Волині. Це звіти інформативні, пропагандистські матеріали. А в одному з бідонів поряд з речами особистими повстанців виявили альбом з графікою Ніла Хасевича.

НеВідомий Хасевич з бідона УПА: виявлений восени альбом митця з Рівненщини презентували у Тернополі
Роботи Ніла Хасевича з повстанського архіву, який знайшли на Тернопільщині. Фото: Сергій Волянюк

– Це знані чи невідомі досі його роботи? скільки їх?

– В альбомі загалом 24 роботи, вони всі оформлені, більшість за підписом Ніла Хасевича, на деяких зазначено, що це роботи його учнів. Є фрагменти з відомої серії "Волинь у боротьбі", а робота з назвою "Ішов мій миленький в повстанчі загони", де зображена дівчина, яка його виглядає, була невідома досі.

Цікавою є також листівка "Здобудеш українську державу, або загинеш в боротьбі за неї" зі стилізованим щитком, на якому є тризуб. Вона відома в чорно-білому варіанті, а в цьому альбомі зроблена спроба колоризації цієї листівки. Тобто видно червоний колір, синій, яких раніше не траплялося.

Також є портрети організатора й першого командира УПА Дмитра Клячківського і провідника ОУН Степана Бандери за підписом Хасевича і датою 26 листопада 1948 року. Крім того, як додаток до альбому, був ще пакет з бофонамиБофони – квитки на бойові фонди ОУН і УПА, які також виконували функцію повстанських грошей, обліґацій чи квитанцій. Повстанці їх видавали населенню за добровільно внесені або стягнуті як контингент гроші, продукти, одяг тощо. Протягом 1943-1949 років Ніл Хасевич створив низку бофонів з тризубом або емблемою ОУН(б), де в колі вміщений трикутник з тризубом на стилізованому хресті і буквами ОУН, на трьох окремих площинах. і відомими листівками Ніла Хасевича. Тож загалом, нарахували 35 його графічних робіт.

НеВідомий Хасевич з бідона УПА: виявлений восени альбом митця з Рівненщини презентували у Тернополі
Портрет Степана Бандери та інші роботи Ніла Хасевича з повстанського архіву, який знайшли на Тернопільщині. Фото: Суспільне Тернопіль

– Знайдений архів у музеї національно-визвольної боротьби Тернопільщини експонували два дні. Що далі буде з цими документами й роботами Ніла Хасевича?

– Ми зробили презентацію й оголосили збір коштів на благодійний фонд нашого музею для того, щоб закупити матеріали на відновлення цих документів. Бо якщо альбом у гарному стані, чого не скажеш про інформативні документи із Волині, Острозького, Корецького й інших районів, які були в третьому, пошкодженому бідоні. І ми їх хочемо відновити. Попередньо ми вже говорили з відомим дослідником ОУН-УПА і творчості Ніла Хасевича Ігорем Марчуком, який працює в Рівненському обласному краєзнавчому музеї. І з ним будемо консультуватися, в першу чергу щодо робіт повстанського графіка.

Документальний відеоролик про матеріали із віднайденого архіву українського підпілля на Тернопільщині

– Якщо говорити суто про цей альбом, у чому його цінність, на Вашу думку?

– Це колосальна знахідка. Бо досі було відомо лише про один альбом, підготовлений графіком Хасевичем, на початку 1950 року відправили за кордон. А вже в 90-х роках минулого століття на його основі зробили виставку і видали книгу "Графіка бункерах". Також за часів незалежності в галузевому архіві СБУ віднайшли роботу ще з одного альбому Ніла Хасевича. І все. А тут в бідонах потрапляє такий масив матеріалів. Тож плануємо оцифрувати усі ці матеріали і дати на опрацювання науковцям.

НеВідомий Хасевич з бідона УПА: виявлений восени альбом митця з Рівненщини презентували у Тернополі
Матеріали з повстанського архіву, який знайшли на Тернопільщині. Фото: Суспільне Тернопіль

У повстанському сховку, окрім графіки Ніла Хасевича, були вишиванка, фотоапарат, булавки, нитки, центральні й пропагандистські видання підпілля ОУН-УПА, листівки, звернення, бофони, брошури тощо, а також бібліотека, складена з видань міжвоєнного періоду і радянських книжок. Усе це історики датують 1948-1951 роками.

Хто такий Ніл Хасевич

Ніл Хасевич – член ОУН-УПА, засновник підпільної школи художників-графіків. Він створив візуальний образ українського підпілля.

Народився 25 листопада 1905 року і в селі Дюксин на Рівненщині. Ще у дитинстві він втратив ногу, втім, це лише зміцнило його дух. Хасевич писав: "Я не можу битися зброєю, але б’юся різцем і долотом. Я, каліка, б’юся в той час, коли багато сильних і здорових людей в світі навіть не вірять, що така боротьба взагалі можлива. Я хочу, щоб світ знав, що визвольна боротьба триває, що українці б’ються."

Ніл Хасевич керував друкарнею повстанців, готував ілюстрації до сатиричних журналів УПА, оформляв листівки, малював карикатури, за що його і розшукували спочатку гестапівці, а згодом енкавеесівці. Історики підрахували, що загалом, у криївках він провів дев'ять років. У криївці він і загинув під час бою з військами НКВС у березні 1952 року, сталося це у селі Сухівці Рівненського району.

Читайте нас у Telegram: екстрені новини та щоденні підсумки

Підписуйтесь на рівненське Суспільне у Viber

Долучайтесь до нас в Instagram

На початок