2022-й рік українцям запам’ятається через початок повномасштабного вторгнення російських військ. На Полтавщину їм вдалося зайти в одному з районів, але обстріли вели по майже десятку населених пунктів. Що про це відомо, нагадаємо у матеріалі Суспільного.
"Гадяцьке сафарі"
Війська РФ зайшли на Полтавщину 26 лютого зі сторони Сумщини. Це була танкова Кантемирівська дивізія РФ. Їх знищили, а тих, хто втік і переховувався в лісах, почали шукати спільно з місцевими мисливцями. Ці події отримали назву "Гадяцьке сафарі".
Тоді росіяни облаштувалися у лісі на околиці села Веприк. Обладнали окопи, а пальне для техніки брали на місцевій заправці для фермерів.
"Завдяки тому, що в мене бінокль був, ми знали, скільки перебуває на заправці, скільки заправлялись. Знали навіть, скільки солярки завезли на прибирання врожаю. Вистачило б заправити російську техніку на дуже багато. Із першої хвилини ми знали, скільки зайшло сюди техніки, координували як Збройні сили України, координували своїх товаришів", – розповідав житель села Веприк Микола Дулич.
У пам’ять про ті події та спротив місцевого населення видали однойменну поштову марку.
Кременчук та район
Найбільш масштабні обстріли за кількістю жертв та пошкодженнями цивільної інфраструктури були у Кременчуцькому районі.
27 червня на торговельний центр «Амстор» у Кременчуці російські військові скинули ракету із 900 кілограмами вибухівки. Одноповерхова будівля була знищена, її завали рятувальники розбирали майже тиждень. Тоді загинуло понад 20 людей.
Під час вибуху втратила чоловіка Сергія Катерина Маркович. Про той день Суспільному вона розповідала:
"Коли я почула вибух, я одразу побігла до торгового центру. Він горів, пожежних не було. Одразу після вибуху я йому подзвонила. Навіть начебто він взяв слухавку. Нічого не було чутно, ми відключились. Я стала його набирати знову, але вже було зайнято. Ми просто всі, хто дзвонив, один одного перебивали. Набирали до того моменту, поки не відключився телефон".
У Кременчуцькому районі через падіння ракет були пошкоджені господарства місцевих жителів. У селі Чечелеве це сталося 10 жовтня, контузії отримали три людини, обійшлося без загиблих, а пошкоджені чи зруйновані понад 60 будівель. У селі Ялинці 23 листопада пошкоджені були майже два десятки споруд. Ніхто не загинув.
Також у Кременчуці кілька разів були влучання у нафтопереробний завод і теплоелектроцентраль, а 15 листопада – в об’єкт енергетичної інфраструктури, який не назвали.
Полтава
Перший обстріл у Полтаві, про який повідомляли офіційно, стався вночі 2 квітня. Були поруйновані об'єкти інфраструктури, обійшлося без травмованих чи загиблих. Подробиць тоді не розголошували.
А 1 листопада обласний центр атакували безпілотники російської армії. Дрони-камікадзе "Shahed-136" влучили, зокрема, у приміщення поштового відділення. Пожежу гасили майже пів доби. Три безпілотники збили бійці 116-ї бригади тероборони. Боєць із позивним "Жора" розповідав:
"О 01:23 ночі ми дізналися. Зі спостережного пункту доповіли, що летять дрони, чути звуки і бачать маячки жовтого кольору. Ми і зреагували. Було темно, не місячно, але маячки видно добре, коли вони летять по фронту, тобто на нас. Коли вони боком летять, їх не видно, а чути лише звуки. Звук ні з чим не сплутати. Кажуть, "мопеди". Ні, це схоже на мопеди, але звук мотоцикла на розрив. Дуже гучний мотоциклетно-мопедний звук".
Миргород
Миргород – це перший населений пункт у регіоні, яке обстріляла російська армія. Це сталося близько 5:00 24 лютого. Після цього місто та район обстрілювали щонайменше чотири рази. Це було 2 квітня, 9 квітня, 12 квітня та 24 серпня. Після деяких ударів були травмовані люди.
Російська армія обстрілювала також інші населені пункти Полтавщини. Зокрема, 15 квітня ракети поцілила на територію ферми у Терешківській громаді. Від влучання загинув сторож, близько 30 овець та кіз, зруйновані дві будівлі, а ще – згоріла техніка.
Двічі були обстріли у Карлівській громаді. 7 травня – по об’єкту залізничної інфраструктури. Загиблих чи поранених не було, але вибуховою хвилею вибило шибки у частині будинків. 11 травня поцілили по іншому об’єкту інфраструктури. Також один обстріл був 20 травня у Лубенському районі.
Що відомо
- Уранці 24 лютого президент Росії Володимир Путін виступив з екстреним зверненням до громадян, в якому повідомив про рішення щодо початку військової операції на Донбасі. Президент Володимир Зеленський оголосив про запровадження воєнного стану по всій Україні.
- Від 24 лютого до 26 грудня 2022-го року російська армія обстріляла територію Полтавщини 52 рази. Загалом було випущено 101 ракету та 11 дронів. Через це зруйновано 10 об’єктів інфраструктури та ще 266 пошкоджені. Відновити змогли 139 об’єктів. Про це під час пресконференції 26 грудня повідомив начальник Полтавської ОВА Дмитро Лунін.
Читайте також
Пошкоджені будинки у селі Ялинці на Полтавщині через ракетний удар: як нині проживають місцеві