Україна та Італія підпишуть меморандум щодо фінансування відновлення Спасо-Преображенського собору в Одесі: коли це буде

Україна та Італія підпишуть меморандум щодо фінансування відновлення Спасо-Преображенського собору в Одесі: коли це буде

Ростислав Карандєєв, міністр культури
Ростислав Карандєєв. Суспільне Одеса

Виконувач обов’язків міністра культури й інформаційної політики Ростислав Карандєєв анонсував, що через два тижні Україна та Італія підпишуть меморандум щодо фінансування протиаварійних та консерваційних робіт у Спасо-Преображенському соборі в Одесі, який був пошкоджений російською ракетою влітку 2023 року.

Про це він розповів 15 квітня під час візиту до Одеси, передає кореспондентка Суспільного.

За його словами, Італія виділила кошти на відновлення Спасо-Преображенського собору та інших об’єктів в історичному центрі Одеси, які були пошкоджені внаслідок російських атак. Через два тижні сторони планують підписати документ, де конкретизують скільки коштів, на які об’єкти піде.

"Зовсім скоро, через два тижні, я вже можу анонсувати, ми готуємо підписання меморандуму додаткового, який передбачатиме виділення коштів, знову ж таки, в конкретних розмірах і сумах на об'єкти, в тому числі і на цей собор (Спасо-Преображенський, — ред.)", — зазначив Ростислав Карандєєв.

Спасо-Преображенський собор в Одесі після атаки РФ
Спасо-Преображенський собор в Одесі, у який влучила російська ракета. Фото: Одеська міська рада

Він уточнив, що це буде меморандум між Міністерством культури та інформаційної політики України та відповідним органом влади Італії щодо фінансування протиаварійних та консерваційних робіт на пам'ятках Одеси, які розташовані в зоні ЮНЕСКО. Наразі мова йде про 45 мільйонів євро.

"Остаточного рішення ми ще не бачимо, як і переліку об'єктів, але ми будемо наполягати на тому, щоб меморандум був максимально деталізований і щоб ми чітко розуміли, на який заклад скільки коштів піде. Це важливо для планування нашої роботи, адже ми можемо залучати кошти і інших міжнародних інституцій, які теж будуть підсилення тих рішень, які вже прийняті сьогодні нашими італійськими партнерами", — уточнив т.в.о. міністра.

Ростислав Карандєєв також додав, що крім собору відвідав Будинок вчених та Одеський національний художній музей, які також зазнали пошкоджень від російських ударів. За словами т.в.о. міністра культури, потрібно зробити все можливе для збереження об'єктів культурної спадщини, тому будуть шукати кошти на це за кордоном.

"Ми розраховуємо на те, що світова міжнародна спільнота, підтримуючи нас, допоможе вирішити ті задачі, на які, на жаль, сьогодні не вистачає нашого національного ресурсу і ресурсу територіальної громади", — зазначив Ростислав Карандєєв.

Що відомо про відновлення Спасо-Преображенського собору в Одесі після влучання ракети РФ

Під час атаки РФ 23 липня одна з ракет влучила у будівлю Спасо-Преображенського собору в центрі Одеси. Руйнувань зазнала вівтарна частина, ракетою пробило два поверхи вниз, частина храму залишилась без даху.

11 серпня офіс прем’єр-міністерки Італії Джорджі Мелоні випустив заяву, в якій зазначив, що країна допоможе з відновленням собору. Для цього залучать Міланську трієнале і музей MAXXI в Римі.

2 жовтня Італія та Україна підписали угоду про реконструкцію Спасо-Преображенського собору. Віцепрем'єр-міністр і міністр закордонних справ та міжнародного співробітництва Італії Антоніо Таяні тоді повідомив, що над відновленням собору працюватимуть найкращі італійські архітектори, а також долучаться італійський бізнес та культурні інституції.

3 жовтня в ефірі "Суспільне. Спротив" начальник управління охорони об'єктів культурної спадщини Одеської міської ради Федір Стоянов зазначив, що за попередніми підрахунками фахівців для реконструкції собору може знадобитися декілька десятків мільйонів гривень.

У січні 2024 року стало відомо, що Уряд Італії планує надати ЮНЕСКО перший транш у розмірі 500 тисяч євро на протиаварійні роботи у Спасо-Преображенському соборі в Одесі. Вони мають піти на реставрацію даху. Всього на відновлення храму Італія планує спрямувати два мільйони євро.

Будівля Спасо-Преображенського собору в Одесі є пам’яткою історії, тут поховані князь і княгиня Воронцови. Храм збудували у 1794 році та реконструювали у 2005 році після того, як він був зруйнований СРСР у 1936 році. Наразі це головний собор Одеської єпархії УПЦ Московського патріархату. Історію пошкодженого собору Суспільне розповіло у документальному проєкті "Уламки віри".

Читайте нас у Telegram, Viber, Facebook та Instagram: головні новини Одеси та області

На початок