У Миколаєві люди живуть в аварійному будинку, побудованому у 1917 році. Більшість мешканців уже покинули свої квартири. Втім, ті, хто залишилися, звертаються до місцевої влади з проханням надати їм компенсацію або нове житло.
Детальніше про це кореспондентам Суспільного розповіли мешканці будинку.
Станом на 20 березня у будинку живе чотири людини. У квітні 2019 року флігель Бічна прибудова до головної споруди, "крило" цієї споруди.будинку визнали аварійним. Один із мешканців Ігор Панфілов вимушений залишатися у будинку, адже грошей на нову оселю немає.
"Це ж халабуда, але й так не назвеш. Але все ж не на вулиці", — описує чоловік.
У флігелі якому розташована квартира ще однієї мешканки будинку Христини.
"Як почались тріщини: то балкон, то каналізація. Сусіди кричать: "Перекрийте воду, бо тече". Мені хочеться десь дожити. Ходжу й прошу: "Замініть мені хоча б на якесь житло". Я ж кредит не візьму, бо не дозволяють, роботи немає", — висловлюється жінка.
Місцева влада пропонувала жінці переселитися до гуртожитку, однак Христина відмовилася.
"Я б могла піти в гуртожиток на тиждень-два. Але як я там буду? Як тією каструлею з трясучими руками, сходити до туалету або навіть доглянути за собою старій людині".
Зі слів колишньої мешканки будинку Тетяни Довженко, ще до початку повномасштабної війни люди неодноразово зверталися до міської влади з проханням відремонтувати будівлю.
"Одні відписки, обіцянки та, на жаль, більше нічого. Наразі дім повністю "осідає" і хилиться на ліву сторону. Ось люди вже поставили свої підпори. Бо ті вже впали… Просто жахіття, тут все руйнується", — розповідає Довженко.
Така ситуація повʼязана з проблемами у підвалах внаслідок поривів мереж. Тетяна згадує, в міськраді їм обіцяли реконструювати підвальне приміщення. Каже, обговорювали можливість виділення компенсацій мешканцям для купівлі житла. За підрахунками, сукупно це склало б 6 мільйонів 357 тисяч гривень.
Заступник міського голови Віталій Луков каже, обговорення щодо ремонту та компенсацій були, але квартири — у приватній власності мешканців.
"Дійсно було таке і, мабуть, воно не мало продовження через те, що це незаконно. Це не передбачено законодавством нашої країни — робити винятки для окремих людей, які не спромоглися своє житло утримувати в належному стані", — говорить посадовець.

Віталій Луков стверджує, що проблеми з будинком пов'язані не лише з обслуговуванням, а й з його використанням.
"Там не було катастрофічних поривів якихось комунікацій, не було землетрусів. З часом житло "виходило" з нормального стану через неправильну його експлуатацію. Зрозуміло, ми можемо говорити, що в радянський час доглядали радянські ЖЕКи, потім комунальні. Але ЖЕКи — це тільки обслуговуючі компанії. Тобто ті, які роблять лише те, за що їм сплачують гроші", — сказав чоловік.
За словами юриста Станіслава Абакумова, люди можуть вимагати ремонт або компенсації від компанії, що обслуговує будинок.
"Річ у тому, що вони сплачують за утримання будинку, квартплату. Тож компанія зобовʼязана утримувати будинок в належному стані повністю. Це і догляд за дахом, і за підвальними приміщеннями".

Майстерка управляючої компанії "ЖЕД-10" Людмила Поливода каже, що компанія неодноразово зверталася до Департаменту ЖКГЖитлово-комунальне господарство. та місцевої влади з проханням обстежити будинок і визнати його аварійним. Однак після реформи ЖЕКів мешканці уклали контракт про надання послуг лише у грудні 2019 року, коли будинок вже мав офіційний статус аварійного.
Послуги компанії передбачають прибирання прибудинкової території, дезінфекцію, купівлю електроенергії для освітлення двору, дротизацію, обслуговування системи опалення від Миколаївської ТЕЦ. З грудня 2019 року компанію виконала поточні ремонти на суму 36 тисяч 548 гривень.
"Управляюча компанія "ЖЕД-10" не є не приємником ПП "ЖЕК-10", і не балансоутримувачем будинку по вулиці Даля, 1. Виконання капітального ремонту з відселенням мешканців будинку неможливі за статтею "Поточний ремонт".

За даними Лукова, станом на березень 2025 року аварійних будинків у місті 15.
Слідкуйте за головними новинами Миколаєва та області у WhatsApp, Telegram, Viber, YouTube, TikTok, Facebook та Instagram.