Підтримка ветеранів, які лікуються в госпіталі: в Миколаєві стартував проєкт для захисників

Підтримка ветеранів, які лікуються в госпіталі: в Миколаєві стартував проєкт для захисників

Український військовий грає у шахи
Український військовий грає у шахи. Getty Images

У Миколаєві станом на 14 червня реалізують проєкт "Психосоціальна підтримка ветеранів, які лікуються в госпіталі". Програму запровадили у ГО "Центр соціально-психологічної реабілітації Миколаївщини" спільно з обласним клінічним госпіталем ветеранів війни, Центром підтримки ветеранів війни. Від травня 2024 року у госпіталі військовим допомагає кейс-менеджер.

Про це йшлось в етері "Українського радіо. Миколаїв".

"Зробити комфортнішим перебування ветеранів під час лікування"

За словами керівниці ГО "Центр соціально-психологічної реабілітації Миколаївщини" Олесі Ольшевської, ветерани мають можливість вирішити свої соціальні, юридичні та побутові питання, перебуваючи на лікуванні або реабілітації в Миколаївському обласному госпіталі ветеранів війни.

"Вже є активності — робота на базі госпіталю клінічного менеджера. Ми захотіли подивитись за шість місяців, наскільки це важливо. Ми вже бачимо, що робота корисна. То ми будемо пропонувати створювати у лікарнях, госпіталях, де лікуються ветерани, таку посаду на постійній основі", — розповідає Олеся Ольшевська.

Наша основна мета — зробити комфортнішим перебування ветеранів під час лікування у госпіталі.

Як ветеранам допомагає кейс-менеджер

"Основна мета клінічного кейс-менеджера — спілкуватись і моніторити потреби ветерана. Людина приходить у палату, де лікується ветеран, і запитує: які є зараз потреби. Якщо це більш професійна допомога, залучає спеціалістів, що вже є у проєкті. Згідно з цими питаннями складає дорожню карту по запитах ветерана: соціальні й психологічні питання, перенаправлення, юридична консультація тощо", — зауважила керівниця ГО.

Ще немає такої посади у госпіталі. Це людина працює тільки від проєкту. А коли він закінчиться, ми побачимо затребуваність по кількості звернень людей, то можемо зробити висновки, наскільки це корисно.

"Відбулось перше заняття з ветеранами, це арттерапія. Всі заходи будемо впроваджувати протягом шести місяців. Це також додаткова підтримка ветеранів, учасники отримали позитивні емоції. На заняттях ми просимо не говорити про травматичний досвід, бо такі моменти виносимо на індивідуальні зустрічі. Наші заняття спрямовані на пошук ресурсності, це корисно і військовим, і цивільним", — додала Олеся Ольшевська.

Директор Миколаївського міського центру підтримки ветеранів війни Віктор Мойсеєв говорить, у покращенні доступу ветеранів до якісних послуг скористалися досвідом Центру психічного здоров'я та реабілітації "Лісова поляна" МОЗ України.

"Ми впроваджували це й у нас в установі і в шпиталі: менеджер, юрист і психологи. Захисник і його родина знає, що не потрібно кудись бігати, адже юрист перебуває у лікарні у певний день і час. Психолог також по запиту, що знає кейс-менеджер, влаштовує заходи, аби люди, які потрапляють до лікарні, з травмою, пораненням — захисники відчували, що вони не покинуті", — говорить Віктор Мойсеєв.

Перспективи реалізації проєкту

"Маркером запровадження проєкту буде звітність: скільки людей звернулось, скільком надана юридична, психологічна допомога, щоб побачити користь цього напрямку. Донор побачить, що це корисно, що це пішло. Наприклад, керівництво обласного шпиталю, побачивши таку роботу, могло б звертатись до місцевих органів влади ввести посаду, аби це була системна робота, не на період проєкту, гранту, а щоб була сталість", — пояснює Віктор Мойсеєв.

"Я пропускаю їх потреби через свою душу, серце"

Кейс-менеджерка проєкту "Психосоціальна підтримка ветеранів, які проходять лікування в госпіталі" Наталія говорить, ця діяльність їй близька, бо вона є матір'ю учасника бойових дій.

"Така діяльність передбачає роботу з людьми, вміння слухати, співпереживати, ставитись з розумінням до почутого. І моє завдання — почути кожного пацієнта, надати посильну допомогу. Потреби військових мені близькі, я пропускаю їх через свою душу, серце", — сказала жінка.

Я розумію, наскільки всередині болить, вони бажають підтримки, що є людина, якій можна довіритись. Адже довіра багато значить, що тебе почують. І фізичний стан полегшуєтся від розуміння, що комусь потрібні.

"Часто проблема потребує фахівця вузької спеціалізації, допомагаю перенаправити до іншого медичного закладу, установи, при цьому можу проконтролювати, чи звертався, чи надали допомогу. Ми надаємо допомогу щодо ЦНАПу, потрібні телефони конкретних спеціалістів, соціальних служб. Моніторимо всі потреби", — зауважила Наталія.

Що відомо про проєкт

  • Проєкт "Психосоціальна підтримка ветеранів, які лікуються в госпіталі" реалізують за підтримки Міжнародного фонду "Відродження".
  • У Миколаєві з травня 2024 року реалізують проєкт "Фізична та психологічна реабілітація ветеранів: посилення ролі родин".

Слідкуйте за головними новинами Миколаєва та області у Telegram, Viber, YouTube, Facebook та Instagram.

На початок